На заході Африки вперше виявили спалах рідкісної гарячки Марбург. Від неї немає ліків, а смертність становить до 90%

У Республіці Гвінея — країні на заході Африки — підтвердили перший у регіоні випадок гарячки Марбург. Від цієї рідкісної й смертельної хвороби помер чоловік, який жив у прикордонному місті Гекеду.

Про це в понеділок, 9 серпня, повідомила Всесвітня організація охорони здоров’я.

Перші симптоми гарячки чоловік відчув 25 липня. 1 серпня він звернувся до медиків зі скаргами на жар, головний біль, біль у животі й кровотечу в яснах. Чоловіку виписали антибіотики й засоби для гегідрації, але наступного дня він помер.

Спершу була підозра, що померлий був хворий на лихоманку Ебола — в Гекеду, де він жив, лише в червні 2021 року завершився спалах цієї хвороби. Але ПЛР-тестування й повторний аналіз виявили, що в загиблого був збудник гарячки Марбург.

Після цього міністерство охорони здоров’я Гвінеї спільно з ВООЗ, провідними медичними регуляторами й міжнародними організаціями розпочало пошук інших імовірних носіїв. Чотирьох найближчих родичів померлого ізолювали, за їхнім здоров’ям пильно стежать.

У групі ризику перебувають ще майже 150 людей, які могли контактувати з померлим та його рідними, повідомила BBC лікарка Крутіка Крупаллі, яка допомагає фахівцям досліджувати ситуацію у Гвінеї.

Що відомо про гарячку Марбург?

Гарячка Марбург — рідкісне і вкрай заразне інфекційне захворювання. Його важко виявити, оскільки на початку симптоми мало чим відрізняються від інших тропічних захворювань, як-от малярії чи тієї ж лихоманки Ебола.

Вірус-збудник гарячки Марбург передається від кажанів, що харчуються фруктами, й розповсюджується серед людей через тілесні рідини. Серед симптомів хвороби — головний біль і біль у м’язах, жар, кровотечі, блювання кров’ю тощо.

Наразі лікування гарячки Марбург не існує. ВООЗ рекомендує пити багато води й використовувати препарати проти конкретних симптомів. А втім, смертність від гарячки вкрай висока і становить від 24 до 90%.

Хворобу вперше описали в 1967 році в Німеччині. Перших хворих лікували в місті Марбург, з чим і пов'язана назва гарячки. Усього у світі фіксували трохи більш як десяток спорадичних спалахів захворювання, переважно в африканських країнах.

Останній спалах гарячки Марбург стався у 2005 році в Анголі. Тоді від неї загинули понад 200 людей, що є найбільшою кількістю померлих від цієї хвороби за раз за даними ВООЗ.