На зустрічі у Франції обговорювали відправлення в Україну військ ЄС і НАТО. Що про це кажуть іноземні лідери?

Під час зустрічі, яка відбулась 26 лютого в Парижі, глави держав та уряди розглядали пропозицію відправити в Україну військових із ЄС і НАТО. Зібрали, як лідери країн реагують на цю пропозицію.

Уперше про те, що цю тему обговорювали на зустрічі в Парижі, заявив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. На пресконференції за підсумками саміту президент Франції Емманюель Макрон підтвердив, що країни обговорювали відправлення своїх військ до України. Утім, він зазначив, що наразі держави не досягли консенсусу щодо цього питання.

«Але ми нічого не можемо виключати. Ми зробимо все, що маємо, щоб росія не змогла виграти в цій війні», — сказав Макрон. За його словами, багато людей, які зараз кажуть «ніколи» відправленню військ, — це ті самі люди, які два роки тому казали «ніколи» надсиланню танків, літаків та зброї дальньої дії.

«Тож усе можливо, якщо це потрібно, щоб досягнути нашої мети», — сказав французький президент.

Про це в інтерв'ю Ouest France також заявив і французький прем'єр Габріель Атталь: «Ми не зможемо змиритися з тим, що росія виграє цю війну [...] Ми підтримуємо Україну з першого дня. І ми продовжуватимемо підтримувати українців».

Президент Польщі Анджей Дуда назвав дискусію про введення військ ЄС і НАТО в Україну «найгарячішою» серед усіх на зустрічі в Парижі. Але країни не дійшли «абсолютно ніякої згоди» щодо цього й не виявили ентузіазму, сказав Дуда в інтерв'ю для Polskie Radio 24. Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик сказав, що країна не має «проєкту чи ідеї» відправлення своїх військових в Україну, цитує його Wprost.

Водночас шведський прем'єр Ульф Крістерссон заявив, що для Швеції це питання зараз «узагалі не актуальне», пише SVT. За його словами, в будь-якому разі рішення буде за Швецією.

Reuters пише, що чеський прем'єр Петр Фіала також сказав, що його країна не збирається відправляти своїх солдатів в Україну і що «ніхто не повинен хвилюватися щодо цього».

Тим часом міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто зазначив, що Угорщина не хоче надсилати не тільки свої війська, а й зброю в Україну: «Позиція Угорщини чітка і тверда. [...] Війну потрібно не поглибити чи розширити, а припинити».

Водночас речник президента рф володимира путіна дмитро пєсков заявив, що у кремлі звернули увагу на заяву Макрона про можливе відправлення військ західних країн в Україну, цитує його російське пропагандистське агентство «ТАСС». Це, за словами пєскова, «загрожує залученню західних країн до "гарячого конфлікту"». Також він додав, що в такому разі прямий військовий конфлікт між НАТО і рф буде «неминучим».

А що кажуть у НАТО?

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив Associated Press, що Альянс теж не планує надсилати війська в Україну.

«Союзники в НАТО надають Україні безпрецедентну підтримку. Ми робили це з 2014 року й активізувалися після повномасштабного вторгнення. Але немає жодних планів щодо розміщення військ НАТО на території України», — сказав він.

Представник Білого дому також наголосив, що Сполучені Штати не планують надсилати свої війська в Україну.

Як реагують в українському уряді

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв'ю Reuters сказав, що вітає дискусії про введення військ європейських країн. «Це свідчить про абсолютне усвідомлення ризиків, які становить для Європи мілітаристська агресивна росія», — сказав він.

Більше про зустріч у Парижі

Учора, 26 лютого, президент Франції Емманюель Макрон ініціював у Парижі зустріч глав держав і урядів, які підтримують Україну. «Наш меседж полягатиме в тому, щоб продемонструвати нашу рішучість зробити все необхідне, щоб перемогти росію. Ми не фаталісти, не в режимі приреченості. Ми сповнені рішучості», — пояснювали в Єлисейському палаці.

Під час зустрічі союзники домовилися створити коаліцію далекобійних засобів ураження для України, у межах якої планується постачати ракети середньої та великої дальності, а також бомби.