Нацбанк покращив прогноз інфляції та вперше за рік знизив облікову ставку. Чому це важливо?

Національний банк України суттєво поліпшив прогноз інфляції на цей рік — із 14,8% до 10,6%. А також уперше із червня минулого року знизив облікову ставку — із 25% до 22%.

Про це повідомив голова Нацбанку Андрій Пишний.

Він відзначив, що в першому півріччі 2023 року інфляція суттєво знизилася, зокрема й завдяки заходам НБУ. Зростання цін тепер має сповільнитися.

Ураховуючи це, НБУ суттєво поліпшив прогноз інфляції на цей рік — із 14,8% до 10,6%. За прогнозами регулятора, в наступні роки тенденція до зниження інфляції збережеться — у 2024 році вона знизиться до 8,5%, а у 2025 році — до 6%.

Економіка демонструє стійкість до нових викликів війни і цього року зросте на 2,9%, переконаний Пишний.

Окрім того, НБУ прогнозує зростання реального ВВП у 2024 році на 3,5%, а у 2025 році — на 6,8%.

З огляду на сприятливі тенденції Нацбанк вирішив розпочати цикл зниження облікової ставки — наразі її зменшують із 25% до 22%.

На думку Пишного, це рішення є важливим елементом забезпечення курсової стійкості за помʼякшення валютних обмежень і переходу до більшої гнучкості обмінного курсу. Також зниження облікової ставки підтримає відновлення економіки.

Голова НБУ зазначив, що облікова ставка знижуватиметься і надалі, якщо вдасться зберегти стійкість валютного ринку та сповільнити інфляцію на прогнозованому рівні.

Чому це важливо?

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам і, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Облікова ставка є чи не найголовнішим інструментом НБУ для впливу на інфляцію (зростання цін).

Завдяки зниженню ставки регулятор робить кредити доступнішими (бо відсоток за ними стає меншим), унаслідок чого банки починають видавати більше грошей, їх в економіці стає більше. А коли грошей більше — інфляція пришвидшується: грошей стає менше на депозитах, більше «на руках» і, відповідно, люди більше витрачають.

А вища інфляція фактично призводить до знецінення гривні, бо за одну й ту саму суму зі зростанням цін можна купити менше товарів.

І все це працює навпаки — коли ставка підвищується, кредити та депозити стають дорожчими, вони стимулюють населення більше заощаджувати. Врешті-решт грошей в економіці стає менше, й інфляція уповільнюється.