Нацбанк встановив тариф на реєстрацію колекторських компаній. Скільки треба сплатити?
Національний банк установив тариф для компаній, які не є фінансовими установами та подають заяви для реєстрації як колекторські організації. Цей тариф становитиме 24 тисячі гривень.
Про це вказано на сайті НБУ.
Зміни до закону України «Про споживче кредитування» передбачають, що для реєстрації колекторської компанії потрібно подати, зокрема, й документ, який підтверджує оплату за розгляд пакета документів.
Тому Національний банк як регулятор колекторських компаній запроваджує нову банківську послугу — реєстрацію колекторських компаній зі встановленням тарифу на неї.
Такі норми містить постанова правління НБУ від 8 липня 2021 року №72 «Про внесення зміни до тарифів на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України». Рішення про перегляд тарифів розпочне діяти з 14 липня 2021 року.
В НБУ звертають увагу, що оновлені реквізити рахунків для оплати послуг у сфері реєстрації та ліцензування будуть розміщені на спеціальній сторінці офіційного інтернет-представництва НБУ.
Боротьба з колекторами
Верховна Рада 19 березня 2021 року ухвалила у другому читанні та в цілому закон, який має захистити боржників під час взаємодії з колекторськими компаніями. У квітні його підписав президент.
У пояснювальній записці до схваленого законопроєкту йдеться, що під час своїх дії колектори вдаються до порушень закону, «зокрема кримінально карних діянь». Зазначається, що колектори під час взаємодії з боржниками вдаються до психологічного тиску на них та членів їхніх родин.
Закон встановлює вимоги до фінансових установ, які мають зробити спілкування колекторів із боржниками безпечним, а саме:
- дотримуватися вимог до етичної поведінки та правил взаємодії з боржником;
- інформувати боржника про залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості та/або відступлення права вимоги новому кредитору;
- укладати договори лише з юридичними особами, внесеними до Реєстру колекторських компаній;
- повідомити Національний банк України про укладення з колекторською компанією договору;
- контролювати дії залучених колекторських компаній та надавати рекомендації щодо усунення порушень;
- обов’язок розірвати договір із колекторською компанією в односторонньому порядку в разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею вимог до етичної поведінки (два рази протягом року чи більше).
Крім того, під час першої взаємодії з боржником колекторська компанія має повідомити своє найменування, ПІБ або індекс представника, правову підставу взаємодії та розмір простроченої заборгованості. А на вимогу боржника — надати підтвердні документи протягом 7 робочих днів.