Національний банк України знизив облікову ставку до 20%
Правління Нацбанку України ухвалило рішення знизити облікову ставку з 22% до 20% із 15 вересня 2023 року.
Про це повідомила пресслужба НБУ.
У Нацбанку пояснили, що вирішили знизити облікову ставку, враховуючи баланс ризиків, стрімке зниження інфляції та спроможність підтримувати курсову стійкість.
У липні Нацбанк України уперше із червня 2022 року знизив облікову ставку — із 25% до 22%. У Нацбанку зазначили, що перехід НБУ до циклу пом’якшення процентної політики в липні призвів до зниження номінальних процентних ставок у банківській системі.
Ураховуючи значну невизначеність та високі ризики, пов’язані з війною, НБУ зазначив, що діятиме обережно, щоб і надалі забезпечувати макрофінансову стійкість. У разі погіршення очікувань, помітного зниження привабливості гривневих інструментів та посилення ризиків для курсової стійкості НБУ буде відповідним чином коригувати свої рішення та прогноз облікової ставки.
Чому це важливо?
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам і, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Облікова ставка є чи не найголовнішим інструментом НБУ для впливу на інфляцію (зростання цін).
Завдяки зниженню ставки регулятор робить кредити доступнішими (бо відсоток за ними стає меншим), унаслідок чого банки починають видавати більше грошей, їх в економіці стає більше. А коли грошей більше — інфляція пришвидшується: грошей стає менше на депозитах, більше «на руках» і, відповідно, люди більше витрачають.
А вища інфляція фактично призводить до знецінення гривні, бо за одну й ту саму суму зі зростанням цін можна купити менше товарів.
І все це працює навпаки — коли ставка підвищується, кредити та депозити стають дорожчими, вони стимулюють населення більше заощаджувати. Врешті-решт грошей в економіці стає менше, й інфляція уповільнюється.