Найкращі серіали другої половини 2021-го: зберігайте для вихідних та новорічних канікул

У свіжій добірці серіалів добре лагодять між собою нашумілий корейський трилер про ігри на виживання, містичний горор про релігію та залежність, сольний вихід одного з головних антигероїв Marvel, щемка розмовна драма про стосунки та іронічний детектив. І це навіть не повна картина жанрового розмаїття, яке ми тут зібрали. Друга половина року видалася багатою на хороші серіали, нумо згадувати!
«Гра в кальмара» (Netflix), 9 епізодів
Хоч і обговорення південнокорейського хіта ще місяць тому лунало з кожної праски, оминути увагою серіал у добірці під такою назвою було б просто злочином. Раптом ви з якогось дива все проґавили, «Гра в кальмара» — це історія про людей, яких скрута змушує брати участь у змаганні на виживання за гроші. Серіал швидко побив усі рекорди Netflix, розійшовся соцмережами ударною хвилею мемів та спричинив справжній бум в інфополі.
П’ять китів, на яких тримається успіх «Гри в кальмара» — це сам собою привабливий жанр, яскрава естетика, підвищений інтерес до східної культури, зокрема корейської (K-pop, кінематограф, моделінг), дослідження соціальної нерівності (в цьому плані серіал продовжує традицію «Джокера» та «Паразитів») та актуальна критика капіталізму.
Окремо також хочеться зачепити тему закредитованості. Водночас із небувалим економічним зростанням Південна Корея наразі має дуже високі показники бідності. Населення живе в кредит, разом із тим від банку його отримати майже неможливо, тому гроші беруть у приватних установах на нелюдських умовах. Країна на третьому місці у світі за кількістю самогубств, а коефіцієнт народжуваності — один із найнижчих. «Гра в кальмара» показує непривабливу реальність, у якій вибратися зі злиднів практично неможливо. Найсумніше, що глобальний успіх серіалу підтверджує актуальність такої ситуації й для інших країн.
«Білий лотос» (HBO), 6 епізодів
Купка багатіїв приїздять відпочивати в готель на Гаваях. У першій серії ми бачимо, що когось повезуть додому в труні, але детективна інтрига — геть не головне в серіалі.
«Білий лотос» — захоплива, майже чехівська енциклопедія характерів, яка ще й бездоганно передає дух часу. Ніколь Моссбахер керує міжнародним стартапом і родиною, поки чоловік щохвилини екзаменує власну маскулінність, їхні дочка з подругою загралися в ліберальних інтелектуалок, а син постійно сидить у смартфоні. Успішний фінансист Шейн виявляється дріб'язковим матусиним синком, красуня Рейчел хвилюється, що шлюб поставить хрест на її кар'єрі: молоде подружжя переживає першу серйозну кризу. Ексцентрична мільйонерка Таня приїхала розвіяти прах матері над океаном, жінка не виносить самотності й нав’язує дружбу жалісливій масажистці. Головний менеджер готелю Арман хоче всім догодити, але його бездоганна усмішка, вочевидь, щось приховує.
Саме завдяки складним і неоднозначним персонажам «Білий лотос» затягує з першої хвилини, а нехитрий сюжет сатири обертається критикою колоніалізму та соціальної нерівності. Шість серій та літній настрій — це просто ідеальне шоу зимового вихідного дня.
«Опівнічна меса» (Netflix), 7 епізодів
У жанрі горору та дослідженні надприроднього режисер Майк Фленеган — наче як риба у воді. Він екранізував кілька книжок Стівена Кінґа, стрічки «Окулус» та «Віджа» отримали гарні оцінки глядачів та критиків. «Опівнічна меса» — вже третій серіал жахів, який Фленеган знімає для стримінгу: раніше ми дивилися та боялися «Привидів дому на пагорбі» та «Привидів помістя Блай».
Цього разу режисер порушує теми релігії та залежності, шукає відмінності в цих явищах, щоб урешті поставити між ними знак рівності. Головний герой Райлі Флінн повертається додому після чотирьох років у в’язниці. Він втратив усе — роботу, накопичення, соціальний статус та віру в себе — й тепер намагається пристосуватися до життя на рідному острові з населенням 127 людей. Одночасно з Райлі до місцевої церкви прибуває молодий священник. Отець Пол знає свою справу: на служіннях з’являється дедалі більше й більше людей. А на острові починають коїтися містичні речі, що скидаються на дива та перетворюються на справжні страхіття.
Для Майка Фленегана «Опівнічна меса» — дуже особистий серіал. Режисер виріс у релігійній сім’ї, впродовж тривалого часу страждав від алкогольної залежності. Цей проєкт для нього є спробою пропрацювати власні травми, примиритися з минулим. Спостерігати за життям ізольованої комуни та глибоких, неоднозначних героїв Slow burner, або повільні жахи, — піджанр горору, зосереджений на поступовому та неквапливому зануренні глядача в атмосферу напруження та занепокоєннясловбьорнера вкрай цікаво, хоч і подекуди доволі моторошно.
«Локі» (Disney+), 6 епізодів
Сольник про одного з головних антигероїв Всесвіту Marvel — поки що найамбітніший із серіалів франшизи й за структурою, і за бюджетом. Важливо розуміти, що головний герой — не той Локі, який загинув від рук божевільного титана Таноса. Це його альтернативна версія, що втекла в перших «Месниках» після битви за Нью-Йорк. Не встиг бог обману і хитрощів зрадіти свободі, як потрапив до рук службовців Управління Часовими Змінами (УЧЗ) — бюрократичної мегаструктури, яка стежить, аби час йшов своїм темпом і події слідували одна за одною, згідно з суворо встановленим порядком. Версія Локі створила нову часову лінію, і за такий злочин може бути усунена. Однак один із шефів УЧЗ пропонує герою допомогти спіймати ще одну альтернативну версію трикстера, агресивнішу й небезпечнішу, — і таким чином врятувати себе.
Сольник про Локі починається як драма про кризу ідентичності та пошуки власного призначення, проходить стадію ромкома, а обертається врешті ледь не давньогрецькою трагедією, де герой відмовляється миритися із власною долею та кидає виклик богам. Театральності серіалу додають довжелезні діалоги та монологи — здається, герої Marvel ніколи не говорили так багато! Будьте готові: «Локі» закінчується на найцікавішому місці. Доведеться чекати на другий сезон, який вже анонсовано.
«Покоївка» (Netflix), 10 епізодів
Молода жінка тікає від чоловіка-аб’юзера й улаштовується на роботу з мізерною зарплатою, щоби прогодувати дитину. Драма про емоційне насильство та бідність знята за відвертими мемуарами Стефані Ленд, що увійшли до списку бестселерів New York Times. Головні ролі виконали мама та донька — Маргарет Куеллі («Одного разу в Голлівуді») та Енді МакДавел («День бабака»). В серіалі вони пов’язані такими самими сімейними узами, що додає історії ще більшої правдивості.
«Покоївка» не просто досліджує природу аб’юзу; серіал ще й доводить, що не тільки фізичне насильство не можна толерувати — емоційне також. Також на прикладі двох героїнь добре видно, як нерозв’язана проблема домашнього насильства переходить до наступних поколінь, спричиняє нові й нові травми і стає зрештою джерелом негараздів для всього суспільства.
«Шершні» (Showtime), 10 епізодів
У глухих лісах Онтаріо розбивається літак із жіночою футбольною командою. Опинившись у диких умовах, дівчата виживають як можуть, розділившись на два клани й не цураючись канібалізму. Через 25 років ті, хто вижив, намагаються не згадувати, що ж відбувалося в Онтаріо насправді. Але в когось, здається, інші плани щодо цієї історії.
Серіал — бадьорий гібрид «Володаря мух», культового «Лишитися в живих» та «Великої брехні». Та насамперед це розмірковування на тему людської поведінки в умовах ізоляції, такої актуальної протягом останніх двох років. Найстрашніше ж те, що «Шершнів» знято за реальними подіями 1972 року, коли команда регбістів потрапила в авіакатастрофу, й спортсмени, які вижили, їли тіла загиблих.
«Вбивства в одному будинку» (Hulu), 10 епізодів
Трьох мешканців будинку на Манхеттені об’єднує любов до жанру True crime — жанр нон-фікшн літератури й документального кіно, а також різновид подкастів, де автор аналізує реальний злочинtrue crime та детективних історій. Коли вони виявляються втягнутими у розслідування злочину, спершу здається, що перед нами класична детективна історія про вбивство в замкненому просторі. Усі сусіди — потенційні підозрювані, нікому не можна вірити та всі, разом із головними героями, приховують якийсь секрет.
«Вбивства в одному будинку» — один із найкращих розважальних серіалів 2021 року насамперед завдяки майстерності акторського ансамблю. В усталений дует Стіва Мартіна та Мартіна Шорта прекрасно вписалася юна Селена Ґомес. Вона пожвавлює простір серіалу, додає жарти про вік і різницю поколінь. Епізоди населені добре впізнаваними героями «богемного» Нью-Йорка, дивакуватими та іронічними, наче зі стрічок Вуді Аллена. Окрім того, що «Вбивства в одному будинку» чудово зіграно, в ньому також є місце і для цікавих творчих рішень. Однозначний, як-то кажуть, must see!
«Сцени з подружнього життя» (HBO), 5 епізодів
На римейк однойменного серіалу 1973 року Інґмара Берґмана чекали з нетерпінням та побоюванням водночас. Братися за спадщину шведського класика — неабияка в кінематографічному світі зухвалість. Та режисеру Хаґаю Леві вдалося-таки переосмислити, осучаснити історію одного розлучення та вдихнути в сюжет нове життя.
«Сцени з подружнього життя» — розмовний, майже театральний серіал. Але те, що коїться між акторами Джессікою Честейн та Оскаром Айзеком у нескінченних діалогах, просто неможливо описати — цю хімію, що аж іскрить, треба бачити й чути. Шлюб героїв розпадається, але це не кінець історії. Власне, й історія — не про розрив стосунків, не про зраду й не про сімейні цінності. Це емоційне висловлювання, що декларує безумовне право людини бути щасливою.
«Аркейн» (Netflix), 9 епізодів
Анімаційна сага, дія якої розгортається у всесвіті популярної гри League of Legends, у десятці Netflix уже не перший тиждень. «Аркейн» розповідає про сестер Вай і Павдер, які опиняються по різні боки конфлікту між багатим містом Пілтовером та його великим небезпечним районом Зауном.
У стимпанківському світі «Аркейну» немає гаджетів, але є дика сила магії, схожа на атомні технології. Вона може подарувати світле майбутнє, а може знищити все живе. Побічні ефекти прогресу — важлива тема серіалу. Зокрема, одна з численних сюжетних ліній присвячена двом ученим, які потай від усіх експериментують з інноваційними магічними технологіями начебто на благо суспільства, але не без егоїстичних міркувань.
Серіал уже назвали однією з найкращих екранізацій ігор та подовжили на другий сезон. До речі, знати щось про League of Legends для перегляду не обов’язково, а особливо «Аркейн» припаде до душі тим, хто скучив за драйвовим фентезі з ретельно пропрацьованим світом.
«Кафедра» (Netflix), 6 епізодів
Кафедра англійської мови престижного університету Північної Кароліни переживає глибоку кризу. Розгрібати безлад випадає Кім Чи Юн — першій жінці азійського походження, що обіймає високу посаду завідувачки. Кім доведеться розібратися з кадровими питаннями, збільшити потік студентів, погасити репутаційний скандал, у який втрапив її колега та друг. В особистому житті героїні також вистачає проблем, серед яких стосунки з прийомною донькою та батьком.
«Кафедра» занурює у надзвичайно цікавий та незвичайний світ американського університетського життя. Сьогодні університети США — це точки найгострішої соціальної напруги. Там народжуються ліберальні тенденції, а питання нової етики стоять найбільш гостро. За 6 епізодів у серіалі будуть представлені й розкриті безліч конфліктів: свобода слова, сексизм, расизм, ейджизм — актуальна проблематика представлена без зайвого моралізаторства й драматизму, а блискучі діалоги та гра акторів перетворюють «Кафедру» на одне з головних шоу 2021 року.