Найстаріші наскельні малюнки тварин під загрозою зникнення через зміни клімату

Наскельні малюнки в печерах Індонезії, вік яких становить щонайменше 44 тисячі років, перебувають під загрозою зникнення через глобальне потепління. Такого висновку дійшли дослідники з Індонезії та Австралії.

Про це повідомляє Центр суспільно-культурних досліджень австралійського Університету Гриффіта.

Науковці досліджували причини галокластії, або кристалізації солі, на стінах 11 вапнякових індонезійських печер, яка призводила до їхнього вивітрювання, а отже, і зникнення наскельних малюнків на них.

Оскільки Індонезія розташована в тропіках, а печери — на помірних висотах, зміни клімату там мають більший вплив. Галокластія там виникла через загальне підвищення температури й більшу кількість сухих днів.

«Через зростання кристалів солей під шаром стародавнього наскельного живопису він просто відвалюється від стін — зникає на наших очах», — говорить провідна авторка дослідження Джилліан Гантлі з Університету Гриффіта.

На думку Гантлі, влада Індонезії повинна негайно ухвалити програму зі збереження печерного живопису: «На мою думку, зникнення [наскельних малюнків в Індонезії] тільки прискориться зі зростанням середньої температури».

Дослідження науковців з Австралії та Індонезії було оприлюднене 13 травня в науковому журналі Scientific Reports.

Більше про наскельні малюнки в Індонезії

У 2018 році археологи з Університету Гриффіта в Австралії разом із колегами з Індонезійського національного центру археологічних досліджень вивчили зразки вапняку, пов’язані з 13 малюнками на стінах вапнякової печери Лубанг Джеріджі Салех на острові Борнео.

Дослідження показало, що мінімальний вік зображення червоного бика становить 40 тисяч років. Це найперше предметне зображення, знайдене дотепер у всьому світі. Одного віку з ним виявилися деякі трафаретні зображення рук, намальовані неподалік.

Ранні наскельні малюнки з цієї печери, яким від 37 до 51 тисячі років, зображують тварин, здебільшого дикого бика бантенга, і руки, намальовані за трафаретами. Усі найдавніші малюнки виконані червоним кольором.