Нарешті F-16: що можуть ці літаки та чому їх просила Україна

19 травня у Японії сталося те, чого Україна чекала багато місяців — США на саміті G7 офіційно дали «зелене світло» винищувачам F—16 для України. На українських пілотів ще чекають місяці тренувань, а на союзників — рішення, хто ж саме ці літаки надасть. Чим важливі F—16 і як вони зможуть прискорити перемогу України — розбиралося hromadske.

Що варто знати про F-16?

F-16 — американський багатоцільовий винищувач 4-го покоління, спершу розроблений для Військово-повітряних сил США. Такі літаки були розроблені у 1970-1980-х роках.

Особливостями літаків 4-го покоління, на відміну від попереднього, є більший акцент на маневровість і повітряний бій на короткій дистанції, багатофункціональність, автоматизована система керування польотом і більш просунута електроніка.

З 1974 року, коли F-16 уперше представили, загалом було вироблено тисячі таких літаків — за різними даними, від 3000 до 4600. Відтоді він став одним із найпопулярніших військових літаків і наразі перебуває на озброєнні 25 країн світу.

Чи кращий F-16 за російські літаки?

Винищувач F-16 часто порівнюють із радянським винищувачем четвертого покоління МіГ-29 — вони створювалися приблизно в один і той же час для однакових завдань.

МіГ-29 був основним багатоцільовим винищувачем країн Варшавського договору та СРСР упродовж 80-х років, і зараз перебуває на озброєнні багатьох країн світу, зокрема й України. Перші серійні МіГ-29 почали надходити до ВПС СРСР у 1983 році. У росії заявляли, що загалом було збудовано понад 1500 МіГ-29.

Обидва літаки за роки існування отримали низку модифікацій. Мабуть, головна відмінність між ними — те, що F-16 має один двигун, а МіГ-29 — два. Свого часу це допомогло прототипу F-16 перемогти в американській програмі з розробки легкого винищувача. Він виграв у прототипу F/A-18 Hornet, тому що був майже удвічі легшим і дешевшим.

Наразі F-16 також легший за МіГ-29 і здатен нести різноманітніші засоби ураження. Окрім того, F-16 міцніший та витриваліший, тож його можна використовувати довго і постійно модифікувати.

Західний винищувач дещо поступається російському у швидкості зльоту та маневровості, але це нівелюється просунутою електронікою, яка дозволяє декласувати ворога на далеких дистанціях.

«МіГ-29 — чудовий симулятор для F-16!» — зазначає Міноборони України.

Літак-універсал

Загалом дебати щодо того, який літак кращий, тривають не один рік. Чому ж Україна хоче саме F-16, якщо партнери передавали нам МіГи? Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів hromadske, що МіГи не зможуть працювати по повітряних і наземних цілях на великих відстанях (хіба що за винятком глибокої модернізації літака, але це дорого й довго).

«Він як був радянським літаком, так ним і залишився. Основне в літаку — радіолокаційна станція, навігаційний комплекс, система прицілювання та озброєння, яке він може застосовувати», — наголосив Ігнат.

Так, багатоцільовий винищувач F-16 може використовуватися як тактичний бомбардувальник, елемент ППО чи навіть спеціалізований літак радіоелектронної боротьби. Він може працювати по наземних, повітряних і надводних цілях.

Ігнат пояснив, що Україна не може перекрити всю територію лише комплексами ППО, а F-16 можна інтегрувати в систему протиповітряної оборони.

«Можна працювати по повітряних цілях як знизу, так і зверху. Тобто там, де немає ППО, буде працювати винищувач. Радянські МіГи та Су неспроможні наразі ефективно та якісно відпрацьовувати по дронах-камікадзе, а також проти крилатих ракет. F-16 у сьогоднішніх модифікаціях створений саме для цього», — казав Ігнат.

До того ж із F-16 «у рази» зросте ефективність застосування ракет HARM, керованих авіабомб JDAM тощо, каже Ігнат.

Хто, коли і скільки передасть Україні F-16?

Це питання ще не розв’язане, принаймні публічно про нього не повідомлялося. Велика Британія та Нідерланди домовилися працювати над створенням міжнародної «коаліції винищувачів» для України та сприяти на всіх етапах — від навчання пілотів до закупівлі літаків F-16. Публічно вже долучилися Данія та Португалія.

У Повітряних Силах ЗСУ заявили, що літаки будуть передаватися підрозділами. Авіаційний підрозділ — це щонайменше ескадрилья: у нашому варіанті це зараз 12+ літаків, у західних партнерів — до 18 літаків.

Спочатку Україна може отримати кілька десятків літаків — для розв'язання поточних завдань. А вже після війни радянські літаки можна буде повністю замінити західними.

Навіть дві-три ескадрильї західних винищувачів F-16 дозволили б Україні суттєво вплинути на перебіг бойових дій, повідомили нам у Міноборони.

Президент США Джо Байден уже схвалив плани тренувати українських пілотів на американських винищувачах F-16, а в ЄС заявили, що тренування вже почалися. Очікується, що навчання відбуватимуться не у США, а, ймовірно, у Європі. Але американський персонал братиме участь разом із союзниками та партнерами в Європі.

Офіційні особи США прогнозували, що для доставлення F-16 та підготовки пілотів знадобиться щонайменше 18 місяців. Однак українські пілоти, які проходили симулятор польоту на авіабазі США, перевершили більшість очікувань Пентагону. Тож тепер там вважають, що на навчання українців знадобиться лише чотири місяці, пише Yahoo News із посиланням на внутрішню оцінку ВПС США.

hromadske

Чи допоможе F-16 у контрнаступі?

У Повітряних Силах ЗСУ кажуть, що F-16 точно допоможе наземним військам ЗСУ деокуповувати землі України, бо буде завдавати удари по ворожих командних пунктах, військових угрупованнях, логістичних ланцюгах постачання.

Але президент США Джо Байден вважає, що навряд чи F-16 використають у майбутньому контрнаступі. По-перше, українським військовим ще треба пройти навчання. Також для F-16 в Україні потрібно адаптувати інфраструктуру. Літаки потрібно буде розосередити по оперативних аеродромах, щоб швидко реагувати на зміни в повітрі на різних напрямках.

Ці винищувачі допоможуть і пізніше, коли українці муситимуть діставати до командних центрів росіян там, куди не можуть сягнути з наявними засобами, пояснив Байден.

У Білому домі наголосили, що погоджуються на передання Україні бойових літаків за умови, що Збройні сили України не будуть використовувати їх для ударів по території росії. Українці постійно заявляли, що готові на такі умови. І, мовляв, у США вже бачили, що Україна цього дотримувалася, користуючись західною зброєю.