«Народні артистки» з російськими паспортами. Чому Повалій і Лорак не позбавили звань в Україні
Таїсія Повалій та Ані Лорак — колишні українські артистки, які перебралися в росію й не повернулися на Батьківщину з початком повномасштабного вторгнення. Вони підтримують агресію рф проти України, але досі мають державні нагороди. Чому у зрадниць не забирають статус народних артисток і чи справді вони «подвійні агентки» на службі в України — у матеріалі hromadske.
Паспорт рф = заробіток в рф
На «виборах» у росії засвітилася Таїсія Повалій — співачка та колишня народна депутатка України. На фото, яке сама зрадниця опублікувала у своєму інстаграмі, вона стоїть на тлі банера президентських виборів і тримає в руках російський паспорт.
У коментарі пропагандистському виданню «Московский комсомолец» Повалій заявила: «Я проголосувала за щасливе майбутнє своєї країни — росії. Мене переповнює неймовірна гордість за те, що я є частиною великого народу».
У схожому контексті нещодавно в медіа згадували й Ані Лорак. Ще одна колишня українська співачка, за даними пропагандистського видання «РИА Новости», у лютому цього року подала заяву на отримання громадянства рф.
Змінити громадянство Справжнє імʼя артисткиКароліні, як зазначає Oboz.ua, порадив російський співак Філіп Кіркоров. Цей прихильник кремля нібито попередив співачку, що глава російського Федерального проєкту щодо боротьби з корупцією Віталій Бородін запропонував Нижня палата російського парламентуДерждумі позбавити заробітку зірок, які не мають громадянства рф і відкрито не підтримують так звану З російської «специальная военная операция» — так в рф офіційно називають війну проти УкраїниСВО.
Українське видання пише, що насправді Кароліна Куєк жодних документів у лютому не подавала, а російським ЗМІ цей фейк вкинула пресслужба виконавиці, аби створити ілюзію, що співачка визначилася з позицією ще до можливих змін зі статусом громадянки України.
«Фонд помсти Ані Лорак» та морський дрон від Таїсії Повалій
Ані Лорак і Таїсія Повалій — співачки-зрадниці. Вони давно живуть у росії та не виїхали звідти після початку повномасштабного вторгнення. Обидві не лише дають там концерти й беруть участь у пропагандистських шоу, а й прямо підтримують агресію рф проти своєї Батьківщини.
А втім, у 2023 році в соцмережах ширилися «чутки», що насправді вони — подвійні агентки на службі в України. Попри очевидну позицію виконавиць, відомі українські волонтери та військові дякували їм за фінансову допомогу Силам оборони.
Хвилю вірусного тролінгу в березні 2023 року запустив блогер Антон Ходза — у своєму фейсбуці він жартома стверджував, що на гроші Ані Лорак нібито закупили пікапи, дрони й тепловізори для ЗСУ. В коментарях і репостах допису чутки обростали новими деталями. Сергій Притула навіть дорікнув, що насправді куди помітніша допомога від Таїсії Повалій, на гроші якої його фонд нібито купив цілий морський дрон, яким ударили по російському флоту в тимчасово окупованому Севастополі.
Флешмоб із «подяками» не на жарт налякав саму Ані Лорак. Її концерти в рф почали скасовувати, а в соцмережі писали обурені росіяни: мовляв, заробляєш гроші в Москві, а тимчасом донатиш нашим ворогам. Виконавиці навіть довелося дати перше від початку вторгнення інтерв’ю — вона заперечила чутки та заявила, що «музика поза політикою».
Зрештою, співачка справді почала збирати гроші — та не на Сили оборони України, а на депортацію дітей із захоплених регіонів до росії. Кароліна підтримала фонд «Счастливое детство.ru», який, за її словами, опікувався «сиротами-біженцями із Запорізької області», а отже, незаконно вивезеними з України дітьми.
Проте задкування Кароліни Куєк не убезпечило її від подальших підколів з боку українців: зокрема, Сергій Стерненко публікував «звіти» про донати Ані Лорак на його збори. Нарешті, апогеєм інтернет-тролінгу стала атака на Москву 30 червня 2023-го: тоді на фото уламків ударного безпілотника «підфотошопили» вигаданий логотип «Фонду помсти Ані Лорак», якого насправді не існує. Це породило наступну хвилю жартів — доходило до того, що артистку оспівували за нібито надання інформації про помешкання російських посадовців та режимні об’єкти.
Тоді до флешмобу долучилися вже й українські військові, які писали «привітання» і «подяки» співачці та її «фонду» на снарядах і дронах. Один з таких дронів сфотографували уже в окупованому Криму після атаки на об’єкти в Євпаторії.
Навіть Зеленський безсилий
Жарти жартами, та схоже, усе вищенаведене не є достатньою причиною для позбавлення державних звань в Україні. Річ у тім, що станом на сьогодні Повалій і Лорак досі залишаються народними артистками України, — повідомили hromadske низка парламентарів. Серед них і голова парламентського комітету з питань інформполітики Микита Потураєв.
Державні нагороди загалом слугують для відзначення внеску людини в захист і розвиток України. Такі відзнаки закріплюють певний статус і надають їхнім володарям деякі переваги. Наприклад, різноманітні надбавки до пенсій або зарплат у державних установах. А ще народні артисти мають право бути похованими на Байковому цвинтарі у Києві — тож Повалій і Лорак усе ще можуть повернутися в Україну та скористатися цим бонусом.
Нині, відповідно до закону,позбавити артиста державних нагород може лише президент України — і тільки у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду.
СБУ місяць тому оголосила Таїсії Повалій заочну підозру, проте вироку суду ще не було. Про підозру Ані Лорак інформації наразі немає. І хоч від жовтня 2022 року указом Зеленського проти обидвох зрадниць введені санкції, цих кроків від держави недостатньо.
Очільник профільного комітету Ради каже, що главі держави треба дати інструменти для позбавлення артистів-зрадників звань і нагород, і це має бути прописано в законодавстві.
Зрадницям кинули рятівне коло
Верховна Рада в різний час подавала ініціативи, покликані позбавити артистів-зрадників звань народних депутатів. Проєкт закону №8374, підготовлений комітетом Микити Потураєва, пройшов перше читання рік тому, в березні 2023-го. Але далі не просунувся.
Джерело hromadske в Раді розповіло, що кісткою в горлі тоді стала депутатська група «За життя та мир» Колишні члени проросійської політсили «Опозиційна платформа — За життя» після її заборони у березні 2022 року утворили в Раді нову групу, лояльну до чинної влади(колишня ОПЗЖ), яка погрожувала, що не буде голосувати за інші важливі ініціативи, якщо ухвалять цю. Мовляв, фракція дуже хвилювалася, щоб у їхнього представника — Юрія Бойка — після ухвалення закону не відібрали звання Героя України. Хоча, як пояснює співрозмовник, за чинною редакцією закону його позбавили б відзнаки лише у разі потрапляння під санкції.
Так, пропонований профільним комітетом законопроєкт додає до переліку підстав для позбавлення звань саме застосування санкцій. Там також вказано, що позбавлена державної нагороди людина втрачає право на відповідні пільги.
Проєкт закону вже давно готовий до другого читання, — сказав hromadske один з його ініціаторів, депутат від «Голосу» Ярослав Юрчишин. Він уточнює, що для подальшого руху бракує політичної волі. Насамперед — з Офісу президента. Тож без суспільного тиску він навряд чи найближчим часом потрапить у порядок денний. Ми звернулися по коментар до ОП, але відповіді поки що не отримали.
Рада обіцяє нарешті втрутитись
Ухвалення механізму позбавлення звань народних артистів важливе у політичному аспекті безпеки України, хоч це і не є першочерговим кроком, як, приміром, закон про мобілізацію, — вважає Микита Потураєв.
«Думаю, все ж таки ці останні, відверто ганебні події якось простимулюють Раду винести на розгляд цей законопроєкт. Передусім на погоджувальну раду», — висловлює сподівання голова комітету.
На найближчому засіданні комітету з інформполітики депутати точно порушуватимуть це питання, — зазначив hromadske член комітету Микола Княжицький. Він є противником присвоєння будь-яких звань і свого часу пропонував ініціативу щодо їхнього повного скасування. Але тоді, згадує, забракло політичної волі для її підтримки.
«Зараз, безумовно, потрібно скасувати надання будь-яких звань артистам. Це може абсолютно спокійно зробити Офіс президента», — переконаний Потураєв.
За перегляд системи відзначень званнями «заслужених» і «народних» виступає і тимчасовий виконувач обовʼязків міністра культури Ростислав Карандєєв. Він каже, що для артистів, які працюють у державних і комунальних закладах культури, мотивація цих звань полягає не лише у визнанні, а й у надбавці до зарплати. А зараз, мовляв, Україна перебуває в умовах обмеженого фінансування.
«Це частково архаїзм. На мою думку, професійну відзнаку має давати професійне середовище, а не політики, тому систему можна переглянути. Проте я певен, що ініціатива таких змін насамперед має іти від мистецького середовища», — зазначив він.