NASA відновила звʼязок із космічним зондом «Вояджер-2», який загубився через неправильну команду

Американське космічне агентство NASA змогло повністю відновити звʼязок із космічним зондом «Вояджер—2». Звʼязок зникав через неправильно надіслану команду на апарат.

Про це йдеться в повідомленні NASA.

Відновити зв'язок вдалося завдяки об’єкту Deep Space Network агентства в Австралії, який надіслав «міжзоряний крик» на майже 20 млрд кілометрів до «Вояджера-2», наказавши космічному кораблю переорієнтуватися та повернути свою антену назад до Землі.

Диспетчерам місії знадобилося 37 годин, щоб дізнатися, чи спрацювала команда. Зранку 4 серпня космічний корабель почав знову надсилати наукові та телеметричні дані. Це вказує на те, що він працює нормально та залишається на очікуваній траєкторії.

Що передувало?

Передбачалося, що зв'язок із «Вояджером-2» буде втрачений у період із 2025 до 2030 року. У квітні 2023 року, згідно з повідомленням NASA, вчені змогли налаштувати роботу «Вояджера-2» так, що його місія тривала б до 2026 року.

Проте наприкінці липня цього року американське космічне агентство NASA втратило звʼязок із космічним зондом. Це сталося через неправильно надіслану команду на гідролокатор.

У NASA розраховували на автоматичне скидання налаштувань антени апарата, яке відбудеться 15 жовтня. У компанії сподівалися, що це поверне зв'язок з апаратом. Але до цього дня залишалося багато часу, тому команда управління місією запросила допомогу в усіх, хто може її надати.

Так, зв'язок із зондом почали шукати наземні та космічні мережі, які відгукнулися на прохання агентства. Уже 1 серпня вдалося почути «серцебиття» зонда — частоту передавача бортової апаратури.

Про «Вояджер-2»

«Вояджер-2» — це активний автоматичний космічний зонд, який NASA запустила із Флориди в 1977 році для досліджень дальніх планет Сонячної системи. Зокрема, це був перший космічний апарат, який досягнув Урана та Нептуна. Також він відвідав Юпітер і Сатурн.

Хоча космічний апарат ще у 2018 році покинув межі Сонячної системи, він продовжує летіти крізь простір. Одним із найголовніших досягнень «Вояджера-2» була вдала спроба зробити докладні знімки супутника Юпітера — Європи — з відстані 200 тисяч км. Він також відкрив два супутники — Фіву та Метіду.