Навіщо президент Білорусі Лукашенко приїхав до Києва
Візит білоруського президента збігся із річницею загибелі Павла Шеремета — відомого білоруського журналіста і критика Лукашенка. Громадське спробувало розібратися, що означає цей візит, і як зміняться відносини між Україною та її північним сусідом.
Візит президента Білорусі Олександра Лукашенка до Києва запланований на 20 — 21 липня, – це друга зустріч голів держав цього року. У листопаді 2016 Мінськ спробував заблокувати резолюції Генасамблеї ООН щодо порушення прав людини в Криму, чим обурився офіційний Київ.
Та вже лютому Україна після майже дворічної перерви призначила посла в Білорусі – ним став Ігор Кизим, колишній радник посольства у Великий Британії та співробітник департаменту міжнародної безпеки МЗС.
У квітні Порошенко і Лукашенко обмінялись взаємними візитами, поновивиши багаторічну традицію «чорнобильских» зустрічей у річницю катастрофи. Тоді президенти зробили кілька загальних заяв про мир та співпрацю. А Петро Порошенко анонсував спільне святкування у жовтні цього року 345-річчя з дня народження гетьмана Пилипа Орлика, який народився на території сучасної Білорусі.
Економіка – наше все
Головне для візиту – економічна співпраця між країнами. На цьому наголошують МЗС обох країн. Лукашенко має виступити на україно-білоруському бізнес-форумі 21 липня.
За словами посла Білорусі в Україні Ігоря Сокола, якого цитує агенція «БЕЛТА», там очікують підписання контрактів на суму близько $40 млн.
Товарообіг між країнами постійно зростає – за даними українського Держстату за цей рік Україна почала експортувати 45% товарів на $427 млн, імпорт білоруських товарів зріс на 20%, до $1,2 млрд. Білорусь залишається найбільшим постачальником нафтопродуктів на український ринок.
За інформацією Міненерго Білорусі, в Києві Лукашенко має порушити питання про поновлення взаємного постачання електроенергії, призупинене торік.
Білоруський посол анонсував нові угоди в машинобудуванні. Йдеться про те, що білоруси постачатимуть в Україну техніку для комунального та сільського господарств, а також до пасажирського транспорту.
Результатом зустрічі двох президенті може також стати і посередництво Білорусі у питанні повернення українських товарів на російські ринки. Тоді як Мінськ хоче отримати доступ до ринків Євросоюзу.
«Ми повинні використовувати можливості України, а вони – наші для входження на відповідні ринки, — заявив Ігор Сокол. — Ми можемо (...) через український ринок з урахуванням тих преференцій, які тут існують для торгівлі з ЄС, входити на ринки Євросоюзу».
У квітні Порошенко (ліворуч) та Лукашенко обмінялись взаємними візитами, відновивши багаторічну традицію «чорнобильських» зустрічей у річницю катастрофи (на фото президенти біля чорнобильського саркофагу «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС 26 квітня 2017 року) Фото: EPA/ANDREW KRAVCHENKO
Кордони та паспорти
Пресс-служба Лукашенка також стверджує, що говоритимуть президенти і про врегулювання конфлікту на сході України.
На вересень заплановані російсько-білоруські спільні військові навчання «Запад-2017». У них братимуть участь 13 тисяч військових двох країн та майже 700 одиниць техніки. Секретар Ради нацбезпеки України Олександр Турчинов вже називав їх «небезпечними» для України.
Посол України Ігор Кизим вже критикував «Запад-2017», а також військові навчання за участі Сербії «Славяснкое братство-2017», які відбулися в червні та на які начебто не допустили українського військового аташе.
За висловлене обурення українського дипломата викликали на розмову до білоруського МЗС, вказавши, що Київ не запрошує білоруського військового аташе на жодні військові навчання з 2013 року.
Саме в ці дні – з 18 по 21 липня делегація білоруських військових інспектує кілька українських прикордонних військових частинах.
Ще одна тема зустрічі – прикордонна співпраця. За словами українського віце-прем’єр-міністра України Геннадія Зубка, напередодні країни домовились про те, щоб разом облаштовувати і модернізовувати пункти пропуску на кордоні. Та перемовини відбудуться у контексті нещодавнього рішення РНБО, відповідно до якого Україна впроваджує біометричний контроль іноземців на українському кордоні.
Білорусь планує впроваджувати біометричні паспорти 2019 року. За даними Держприкордонслужби, за 9 місяців минулого року до України в’їхало близько 1 млн білоруських громадян.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram