Справа Насірова перетворилася на шоу — інтерв'ю з антикорупційним прокурором Холодницьким
«Я хочу, щоб це провадження завершилося обвинувальним актом, і щоб всі змогли в суді спостерігати за процесом…».
Під ранок 7 березня відстороненому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і повезли в Лук’янівське СІЗО.
Цьому передували три доби судових засідань, блокування будівлі Солом’янського суду, два повідомлення про замінування та багатогодинні виступи адвокатів Насірова. Їх у нього 9. Голову ДФС підозрюють у розкраданні двох мільярдів гривень у «газовій справі», де фігурує також розшукуваний в Україні народний депутат Олександр Онищенко.
Громадське поспілкувалося з головою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким щодо судового процесу над головним «фіскалом» України.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) України Назар Холодницький біля будівлі Солом'янського суду, де розглядалася справа голови ГФС Романа Насірова
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Насірову вночі обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави в 100 мільйонів гривень. Ви просили призначити 2 мільярди гривень. Які у вас є запобіжники, щоб він не вніс заставу і не втік з України?
Єдиний запобіжник, який зараз є – це його перебування під вартою, доки не внесена застава. Після внесення застави у нього, відповідно, змінюється запобіжний захід, і він починає діяти як застава з відповідними обмеженнями, як це передбачає Кримінально-процесуальний кодекс (КПК).
Якщо ж він втече, то сума внесення застави йде в дохід держави, а він оголошується в розшук. Так передбачає КПК. Насильно його утримувати та вчиняти інші заходи ми не маємо права, бо є рішення суду, яке прописує права та обов’язки підозрюваного в тій чи іншій ситуації.
Насіров є підозрюваним у «газовій справі», де фігурує також Олександр Онищенко. Наскільки саме Насіров є важливим підозрюваним у цьому провадженні?
Він є важливим. Якщо ви згадаєте наш спільний з Артемом Ситником (директором Національного антикорупційного бюро України – ред.) брифінг, коли все починалося, я неодноразово казав про те, що в мене є питання не лише до Онищенка і до його фірми, а також були питання до «Укргазвидобування». А саме як до підприємства, з яким були укладені угоди про цю спільну діяльність. І були питання до податкових органів, які розстрочували цю податкову заборгованість, яка утворювалась.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто такий Роман Насіров і в чому його підозрюють?
Відповідно, по «Укргазвидобуванню» ми спрацювали в січні — лютому, де були затримані чинні та колишні топ-чиновники. Суд щодо них зараз триває і вже наближається до завершення. Зараз вже третій епізод — фіскали. Тут питання законності щодо розстрочення платежів, які мали бути сплаченими.
Що можемо почути нового на судових слуханнях у справі Насірова?
Все, що зараз можна почути, вже сказано. Я хочу, щоб це провадження завершилося обвинувальним актом, і щоб всі змогли в суді спостерігати за судовим процесом… Зараз із тими шоу, інакше я не назву, яке було останні три дні під Солом’янським судом, це важко коментувати з точки зору права. Тут і відсторонення, і мінування, і швидкі невідомо яких установ. Там було все.
Кому це було вигідно, на вашу думку?
З точки зору прокурорів зроблено все, щоб були дотримані норми закону. Тому суд в сьогоднішній ухвалі, обравши запобіжний захід, фактично встановив, що дії прокурорів та детективів були законними і обґрунтованими. Тому запобіжний захід обрано. Далі вже слово за слідством, у нас є два місяці, щоб завершити слідство і направити справу до суду для розгляду по суті.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) України Назар Холодницький (ліворуч) з прокурорами САП біля будівлі Солом'янського суду, де розглядалася справа голови ГФС Романа Насірова
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Адвокати наголошують, що Насірову вручили підозру у Феофанії без ухвали слідчого судді. Як це прокоментуєте?
Коли затримують особу, то ухвала слідчого судді на цій стадії не вимагається. Була підозра, погоджена прокурором. Він [Насіров] затримувався відповідно до закону, на 72 години. Цей час сплив у неділю о 23:52. Ми й затримували його для того, щоб обрати запобіжний захід.
Чи враховували ви, що в неділю в Солом’янському суді буде лише один суддя?
Ми враховували норми Кримінально-процесуального кодексу щодо часових рамок доправлення до суду. Не може інструкція суду мати вищу юридичну силу, ніж сила закону. Те, що в суді не спромоглися організувати чергування, тому що рада суддів собі зібралася і вирішила, що буде так — це не відповідає нормам КПК. Судочинство, вибачте, має цілодобовий характер. Ми не можемо зобов’язати злочинців не вчиняти злочинів з 10 вечора до 6 ранку.
Президент Петро Порошенко написав, що не стежить за судовим процесом. Чи надходили вам повідомлення або дзвінки від когось?
Не надходило, ні від кого. Всі хочуть сенсації, але їх не почуєте.
Як надалі уникнути того, щоб через подібні інструкції суду «гучні підозрювані» не покидали територію України?
Нам байдуже, «гучні» чи «не гучні» підозрювані. Якщо людина є підозрюваною, то в залежності від того, який злочин вона вчинила, має бути обраний відповідний запобіжний захід, як того вимагає КПК. Беручи цю справу, яка стала резонансною, — вона показала, які недоліки є в організації процесу. Це має стати тим елементом, який підштовхне усунути ці недоліків.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) України Назар Холодницький (другий ліворуч) з прокурорами НАБУ біля будівлі Солом'янського суду, де розглядалася справа голови ГФС Романа Насірова
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Скільки потрібно часу, за вашими оцінками, щоб перейти до розгляду справи по суті?
Перед оголошенням підозри детективи пообіцяли, що вони вкладуться у двомісячний термін і провадження буде завершене, після чого складуть обвинувальний акт. Я їм цей строк, звісно, даю. Якщо сторона захисту не буде маніпулювати, не затягуватиме хворобами та необґрунтованими клопотаннями, то в цей час можна вкластися.
Щодо громадянства Насірова. Чи отримували ви офіційні відповіді від угорського та британського посольств?
На рахунок британського громадянства, то ми отримали офіційну відповідь, тому прокурори і заявили це клопотання. Як тільки нам стало про це відомо, це було близько 4 години вечора… Щодо угорського громадянства, то у нас є фотокопія, чекаємо офіційного підтвердження, офіційної відповіді поки що немає.
Тобто поки немає підтвердження, що Насіров є громадянином Угорщини?
Ви правильно розумієте. Але нам, як для сторони обвинувачення, офіційної відповіді щодо британського паспорта було достатньо, щоб обґрунтувати необхідність тримання під вартою, аніж будь-якого іншого запобіжного заходу.
Які ще «гучні» підозри готуються у цій «газовій справі»?
Не повідомлю.