Не будемо підігравати ворогу: як медійні люди відреагували на гейт проти Берлінської після атаки на Чернігів
Після російського удару по Чернігову 19 серпня в соцмережах здійнялася хвиля гейту, спрямована на громадську діячку Марію Берлінську. Вона стала співорганізаторкою закритого заходу в центрі міста, присвяченого дронам. Саме під час зустрічі росіяни обстріляли Чернігів. Чимало медійних людей прокоментували цю ситуацію, дехто з них назвав атаку проти Берлінської російською ІПСО. Зібрали їхні реакції.
Медіаекспертка та засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз проаналізувала реакцію соцмереж на удар і заявила, що це «класична російська інфооперація».
«Схоже, за роки війни ми так і не навчилися відповідати на питання "Кому це вигідно?" У цьому випадку, коли "шакалячий експрес" затравить тих, на кому тримається лобіювання та виробництво дронів, хто від цього виграє? Україна чи росія?» — наголошує Мороз.
Вона зауважила, що «призначити винних» простіше, ніж подумати й зробити висновки, а потім прокомунікувати їх. Наприклад, щодо зміни підходу до організації таких заходів.
«Цькування/розкол — те, чому аплодує росія. Це те, що віддаляє нас від перемоги», — підсумувала експертка.
Водночас правозахисниця Ольга Решетилова наголошує, що через росію люди у небезпеці «щодня і щохвилини» в будь-якому місці. Вона згадала російські атаки на цивільну інфраструктуру, зокрема удар по торговому центру в Кременчуці, по клініці у Вінниці та піцерії в Краматорську.
«У цій ситуації кожен повинен брати на себе максимальну відповідальність за своє життя. Ви або максимально дотримуєтеся правил безпеки, або не дотримуєтеся, беручи ризики тільки на себе, і тоді ні до кого жодних претензій не повинно бути», — впевнена Решетилова.
Виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції Дар’я Каленюк прокоментувала обурення в соцмережах і заявила, що росіянам «не вдасться зламати чи роз'єднати» українське суспільство.
«Зараз лише ру*ні просто руками українців цькувати відданих українських волонтерів за те, що клята ру*ня знову вбила ракетою наших невинних людей. Ні, ми не будемо підігравати ворогу. Ми захищаємо своїх», — заявляє представниця ЦПК.
Український адвокат і військовослужбовець ЗСУ Масі Найєм підкреслив, що замість росіян люди почали звинувачувати Берлінську. Він наголосив, що громадська діячка «дуже багато зробила для обороноздатності України».
«Вся Україна в небезпеці. росіяни могли вдарити туди балістикою і без заходу, який відбувався там. Як робили до цього сотні разів. У Маріуполі, наприклад, не було заходу… Було прекрасне місто. Це не завадило росіянам його знищити. Тому дуже прошу вас притримати ваш “шакалячий експрес”. Якщо ви за Україну, а не просто поговорити», — заявив військовий.
Водночас Найєм вважає, що треба «зробити висновки», і пояснив, що такі заходи мають бути менш публічними.
Політолог і громадський діяч Віктор Таран закликав українців пам’ятати, що у трагедії «винні лише росіяни», а не волонтери, які організували захід.
«Якщо ми не навчимося довіряти одне одному та співпрацювати на інших рівнях (у більших спільнотах), Україна як держава приречена на знищення з боку потужніших конкурентів», — додав політолог.
Співзасновниця громадської організації «Жіночий ветеранський рух» Катерина Приймак переконана, що українці помиляються, коли гейтять корисних «своїх».
«Нам терміново необхідно навчитися в суспільну дискусію. Нам дуже треба мати холодний розум. І нам дуже треба продовжувати розвивати технології в армії, та й дуже багато чого там треба розвинути взагалі. І якщо ми так будемо знищувати одне одного, то ворогу можна буде й не напружуватись особливо», — вважає активістка.
Бізнесмен і військовий Володимир Стецик також підтримав Берлінську. Він наголосив, що не може обговорювати доцільність проведення події в Чернігові, але відчуває «надмірний спалах агресії».
«Особливо важливо уникати внутрішніх “розбірок” до перемоги над ворогом. Саме росіяни мають відчути всю нашу агресію», — зауважив бізнесмен.
Кінорежисер Максим Наконечний переконаний, що безпекові аспекти на події, яка відбулася в Чернігові 19 серпня, мають бути переглянуті. Проте додав, що до цієї трагедії втрати унаслідок російських обстрілів під час інших таких заходів «сприймалися важко, але з розумінням». На його думку, тоді «вибудовувалась комунікація цих трагедій».
Наконечний вважає, що після атаки на Чернігів українці «повелися» на розбрат.
«Загартовуймо свій розум, не втрачаймо орієнтирів, гуртуймося», — закликав кінорежисер.
Правозахисниця Оксана Іванців серед тих, хто переконаний у тому, що росія здійснила дві атаки: спочатку фізичну по Чернігову, а потім і інформаційну.
«На жаль, багато українців були раді допомогти в цій інформаційній атаці. І це мені дуже болить. Безперечно, варто аналізувати помилки, їх не робить лише той, хто не робить нічого. Але є межа між “аналізувати помилки” та “лінчувати своїх”», — додала активістка.
Іванців зауважила, що росії не потрібні приводи для атак.
Що казала Берлінська?
Марія Берлінська розповіла, що захід заздалегідь узгодили з військовою цивільною адміністрацією.
«Бачу, як під'єдналися травити анонімні проросійські акаунти, розганяти зраду й ненависть. Шкода, що серед них є і деякі українські блогери, які навіть не намагаються розібратися в ситуації», — заявила громадська діячка.
Вона розповіла, що анонс виставки був у відкритому доступі, але конкретне місце повідомили лише зареєстрованим учасникам за лічені години до заходу. За словами Берлінської, це була закрита зустріч інженерів, військових і волонтерів на тему військових технологій для фронту.
Міська рада заявила, що з ними не погоджували проведення заходу. Водночас Чернігівська обласна військова адміністрація зауважила, що їм приходив лист, де повідомлялося про проведення саме закритого заходу. Організатори просили ОВА забезпечити охорону громадського порядку та медичне чергування.
Про Берлінську
Марія Берлінська — українська громадська діячка.
У 2014 році заснувала громадську організацію «Центр підтримки аеророзвідки», яка, зокрема, навчає військових. Також Берлінська створила «Невидимий батальйон» — правозахисний проєкт, покликаний захищати права українських військовослужбовиць. Окрім того, громадянська діячка є співзасновницею благодійного фонду Dignitas.
Берлінська входить до рейтингу «50 лідерок України» за версією Forbes. До переліку потрапили жінки, які рухали бізнес, суспільство та мистецтво від початку повномасштабної війни рф проти України.
Детальніше про атаку
19 серпня приблизно об 11:30 російські війська, попередньо ракетою типу «Іскандер», завдали удару по центру Чернігова.
Зруйновано будівлю обласного драматичного театру, пошкоджено навколишні адміністративні будівлі, житлові будинки і транспортні засоби. За даними ОВА, станом на 20 серпня відомо про 156 постраждалих. Ще 7 людей загинули, серед них дитина.
Чернігівська прокуратура розпочала досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством — ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України.