Не Go_A єдиним: чому етно зараз у моді та яку б ще етнічну музику послухати?

Гурт Go_A наробив шуму після Євробачення—2021: їхня пісня залетіла в топи чартів музичних сервісів по всьому світу. Останніми роками на цьому конкурсі все частіше можна почути виконавців, які використовують фольклор та етнічні мотиви.Як виникла мода на етно, чи слухають таку музику у світі та хто ще в Україні використовує народне у своїй творчості — розбиралося hromadske.

Як усе починалось?

Народні мотиви на українській сцені використовували ще до 90-тих. У радянські часи народна музика існувала, але у такому вигляді, якою її хотіла бачити тодішня влада.

Переосмислювати етно почали у 90-ті з появою української сцени. Його взялися поєднувати з електронною і рок-музикою. Велику роль як майданчика для таких експериментів відіграв фестиваль «Червона рута».

У 1997 році гурт «Воплі Відоплясова» випускає фолк-рок-альбом «Закустика», у якому намагається переробити українські народні пісні. Так вони задали тренд для інших виконавців.

У «нульові» на хвилі національного піднесення з’являється нове покоління виконавців, яке звертається до народних мотивів. На сцені стверджуються, зокрема, такі гурти, як «Тінь Сонця», «Тартак», «Los Colorados», що використовують у своїй творчості фольклорні мотиви.

Чому це модно зараз?

Останніми роками народну музику все частіше вплітають у свої композиції виконавці «нової хвилі». Змішуючись з електронною музикою, репом, новими і старими жанрами, етно набуває нових форм, на які молодь реагує розкупленими квитками на концерти.

Осучаснюючи фольклор, виконавці знову роблять його «народним» і модним. В результаті гурт Go_A їде представляти Україну на Євробаченні. А етно-хаос-гурт DakhaBrakha стає лауреатом Шевченківської премії.

Представники нової української сцени по-різному використовують народні мотиви. Хтось робить це ледь помітно, як-от гурт KAZKA, а хтось максимально очевидно — з народним вокалом та сопілкою, як у Go_A.

«Є велика різниця у тому, як саме використовувати ці мотиви. Можна робити це «в лоб», просто підганяючи попмузику під народні танці, як це робить Михайло Поплавський. Можна на базі фольклору вигадувати нову, абсолютно унікальну й потужну музику — як DakhaBrakha. А можна змішувати жанри, щоб задовольнити й не лякати різних слухачів, як це робить Go_A. Кожному жанрові своя аудиторія», — каже hromadske засновник блогу про нову українську музику LiRoom Олексій Бондаренко.

А у світі таке слухають?

Так, слухають. За словами Бондаренка, майже у кожній країні можна почути попмузику, у якій по-різному, але звучить фолк. Це можна пояснити тим, що народна творчість оточує людей з дитинства і тому привертає увагу слухачів.

«Територія етно і фолку в світі — це жанр world music (найяскравіші приклади в Україні — DakhaBrakha, Hudaky Village Band). У нього дуже багато прихильників, суперзірок та фестивалів у всьому світі. Але все ж така музика залишається нішевою», — розповідає експерт.

Що б ще таке послухати?

У 2013 році з’являється електро-фолк-проєкт Наталії Жижченко та Євгена Філатова — Onuka. На сцені гурт використовує, крім барабанів та синтезаторів, ще й бандуру, бугай, дримбу, цимбали й навіть трембіти.

А от гурт DakhaBrakha шукає нове звучання народної музики, змішуючи її з соулом, блюзом та хіп-хопом.

Він активно виступає в Європі та США, стає гостем західних радіостанцій. Пісня «Sho z-pod duba» стала саундтреком американського серіалу «Фарго» та реклами торгової марки House 99 Девіда Бекхема.

«Гурт використовує українські народні пісні, що записані учасниками гурту та їх колегами-фольклористами у фольклорних експедиціях у різних регіонах України», — каже про них Вікіпедія.

В жанрі електро-хіп-хопу нині активно розвивається виконавиця Alina Pash. У 2019 вона випустила дебютний альбом Pintea, перша частина якого під назвою Gory записана повністю у етно-стилі.

Останні кілька років популярності набуває фолк-метал-гурт Motanka. Дебютний і поки єдиний альбом під однойменною назвою вийшов у 2019 році на відомому австрійському лейблі Napalm Records.

Українські народні пісні використовує також театрально-музичний гурт, який виступає в жанрі «фрік-кабаре» Dakh Daughters. Його учасниці поєднують поезію, фольклор, використовують понад десяток музичних інструментів.

Гурт Yuko часто звертався до українського фольклору, використовуючи українські народні пісні та поєднуючи їх з електронною музикою. Втім 2020 рік став переломним і дует розпався.

А от гурт «Карна» ктивно виступаєна українській сцені в жанрі етно-рок після відновлення своєї діяльності з 2013 року. У 2017 році його учасники випускають альбом «Гуцул-метал».