«Не слід чекати «вдалого» часу для стартапу»

Австралійка Венді Дент — всесвітньо відомий спікер, незалежний режисер і підприємець, запрошений лектор в Гарварді, Стенфорді, університетах Колумбії і Берклі. Як молодий лідер вона виголошувала промову на Всесвітньму економічному форумі в Давосі. Громадське поговорило з Венді Дент про права жінок і про те, коли варто починати власну справу.

Які ваші перші враження про умови для бізнесу в Україні?

В мене чудові враження про Україну і я дуже швидко була нею вражена. Україна справді зацікавлена технологіями і є однією з перших у технологіях. Це мене вражає, тому що в Австралії ми поступово переходимо до нових технологій. Якщо я добре пам’ятаю, коли я хотіла зробити дивовижні речі у світі саме в галузі технологій, люди думали, що я божевільна. Але люди в Україні в той час мали подумати: це ж чудово, як ми можемо допомогти? У Каліфорнії багато технологій, але проблема з тим, що немає такої ж поваги до жінок, як в Україні. В Україні культура справді поважає жінок і слухає жінок.

Це справді така велика проблема у Сполучених Штатах і Австралії з дискримінацією жінок у бізнесі?

Є величезна проблема з сексуальним насильством. Я була свідком цього. І справді люди на Заході часто не вірять, що ви зможете мати свій бізнес. І тільки 6% фінансування доходить до людей з різноманітним досвідом. Ми побачимо, що зміниться після американських президентських виборів, адже один з кандидатів буде більше підтримувати права жінок.

Ви були одним із спікерів на Міжнародному економічному форумі. Які у вас відчуття? Про що саме ви говорили?

Так, коли мене обрали, це був один з найпрекрасніших днів і я навіть це тримала у таємниці місяць чи два. І за цей час люди питали: чи ви вагітні, чи ви будете одружуватися? В чому справа? Чим ви займаєтеся місяць? Але я дуже очікувала того, щоб бути на одній сцені з Челсі Клінтон та іншими визначними жінками.

Що ви отримуєте, коли говорите на міжнародному економічному форумі? Ви отримуєте дуже великий досвід і це величезна відповідальність говорити про права жінок у технологіях, наприклад. Зараз я бачу своїм покликанням допомогти жінкам у технологічній сфері та в кіно. На Міжнародному економічному форумі в Давосі я говорила про права жінок в економіці. Ми обрали також переможця міжнародного конкурсу вчителя, який отримав великий приз. В нас навіть говорив Папа Римський. І ми обрали жінку з Філіпін, яка отримала мільйон доларів як приз. І є певний «ефект хвилі», коли я говорю в twitter про права жінок. Також мене попросили поговорити про загрозу вірусу Зіка в США. Люди звертаються до мене, щоб я використала свій голос для того, щоб говорити про права жінок і щоб це повідомлення було почуте.

Як хтось може стати молодим лідером й отримати можливість приєднатися до міжнародного економічного форуму?

Звісно, в них є процес селекції. Кожен може номінувати будь-яку людину. І я дуже рекомендую це зробити. Цей процес вибору потім відбувається у Давосі і там Королева Йордану обирає. Також й інші визначні люди. Насправді, у вас не беруть інтерв’ю – вас оцінюють за вашими досягненнями. Саме люди, які є лідерами, які показують траекторію у своїй кар’єрі, які показують можливість бути лідером у суспільстві, впливати на зміни – обираються.

Є міф про те, що гроші дають на стартапи. Насправді ні. Гроші дають на ті проекти, які вже початі. Якщо вам потрібні гроші на технології – не йдіть в Силіконову долину, поки у вас немає, що показати

Що б ви порадили людям, які починають свій власний бізнес, окрім «Просто почніть це робити»?

Одна з найкращих порад, яку я можу дати таким людям, – це та, яку я отримала від одного зі своїх вчителів. Він сказав: «Венді, просто продовжуй робити кіно!».

Просто продовжуйте! Звичайно, засновувати бізнес і ним управляти – це завжди марафон. Потрібно крок за кроком це робити. Але якщо ми говоримо про початок бізнесу, є дуже важлива порада. Є міф про те, що гроші дають на стартапи. Насправді, ні. Гроші дають на ті проекти, які вже початі. Якщо вам потрібні гроші на технології – не йдіть в Силіконову долину, поки у вас немає, що показати. Моя порада для молодих підприємців і підприємців взагалі – навчіться кодувати самі. Я сама витратила один-два роки для того, щоб знайти гроші на свій проект, щоб перейти від прототипу до застосунку, який дійсно працює.

Потім я зрозуміла, що за один-два роки я могла стати сама розробником. І сама навчитися кодувати. І справді, якщо ви навіть не хочете бути розробником у своєму бізнесі, все одно дуже важливо, як технологія працює, тому що потрібно буде керувати іншими людьми, показувати, що ви хочете робити. Це збереже багато грошей, це не є ракетною наукою. Ви можете цьому навчитися.

І одна з речей, якої я навчилася декілька місяців тому – це з саміту Жінок для жінок у Білому домі. У перший день саміту була панель про жінок. І одна із спікерів сказала, що не існує вдалого часу для вашого стартапу. Багато жінок думають: «Коли краще почати власну справу? До того, як у вас з’являться діти? До того, як ви одружилися чи після?» Але, насправді, ніколи немає правильного часу, просто потрібно це робити крок за кроком. Люди думають, що це буде важко. І насправді це так. Потрібно бути реалістами. Слід знайти щось посередині між божевільним мрійником і тим, щоб, все-таки, бути мрійником. Як говорив Стів Джобс, будьте реалістами, але мрійте!