Не тільки «мило»: пʼять українських серіалів, які варто переглянути

Серіали — найпопулярніший тип телеконтенту у всьому світі. На заході серіали майже відвоювали право називатися інтелектуальним контентом, деякі заслужено набули звання культових і мають величезні фанбази. Проте там серіали стали на індустріальні рейки ще на початку 50-хх і пройшли шлях від легковажних ситкомів («Я люблю Люсі», 1951) до кінематографічних шедеврів («Твін Пікс», «Пуститися берега», «Справжній детектив»).

Українські ж серіали досі носять тавро «мила», такого собі продукту «для домогосподарок» або ж старшого покоління. На жаль, ця стигма небезпідставна: через радянське минуле і загальну стагнацію кіно- та телевиробництва, переважна більшість серіалів в Україні знімалися російською мовою і мали дуже низьку якість — як візуальну, так і змістовну. Медіахолдинги один за одним випускали багатосерійні мильні опери, які міцно осіли у прайм-тайм на телеканалах.

Першим україномовним масовим серіалом стала історична драма «Роксолана» (1996), а ситкомом — «Леся+Рома» (2005). Кількість серіалів українською мовою різко зросла лише наприкінці 2018 року, коли нарешті запрацював в повному обсязі закон, що зобов'язував національні канали забезпечувати у своєму ефірі не менш як 75% україномовного контенту.

Чи зʼявилися за часи незалежності в Україні серіали, які виконували не лише комерційну функцію, і які можна назвати хорошими майже без жодних «але»? Авжеж! Нині у добірці пʼять пунктів, але в українських серіалів ще все попереду.

Спіймати Кайдаша (2020)

1 сезон, 12 епізодів

Дивитися: YouTube

Одна з найкращих українських драматургинь Наталка Ворожбит осучаснила шкільну класику: події в цій новітній екранізації повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сімʼя» тривають з 2005 по 2014 рік. Світлий і чуттєвий Лаврін повертається з армії до рідного села, його похмурий брат Карпо закохується в стервозну Мотрю, пияка Омелько свариться з дружиною, Кайдашиха зривається на невістці, а згодом в сімʼю приходить наївна і тиха Мелашка. І знову каменем спотиканням стає нещасна груша.

Разом із неспокійним сімейством Кайдашів ми знов переживемо правління Ющенка, економічну кризу, прихід до влади Януковича, Майдан та початок війни на Донбасі. Постановники дуже тонко працюють із часом в серіалі. І хоча на початку кожної серії нам нагадують рік, у якому відбуваються події, на екрані є й інші, не менш правдоподібні маркери часу: пісні, продукти в магазині, новини в телевізорі, настінний годинник, старенька Nokia — флешбеки на пару десятків років назад гарантовано!

Через історію і чвари однієї родини ми знову спостерігаємо за розбратом всього народу. Комедії в цій версії «Кайдашевої сімʼї» набагато менше, ніж у першоджерелі, хоча з деяких сцен ви точно сміятиметесь ледь не до сліз. А деякі змусять плакати вже не від сміху. Героям «Спіймати Кайдаша» дуже легко й приємно співпереживати, всі вони дуже справжні.

Ворожбит давно зарекомендувала себе майстринею діалогів — у серіалі репліки також прекрасні, а, головне, лунають живою мовою, якої так бракує часом українському кіно- і телепродукту. Вкупі з автентичними декораціями і блискучою акторською роботою це створює наджиттєвий і реалістичний простір серіалу, у який дуже легко зануритися. Так, цього не очікуєш від продукту СТБ, проте «Спіймати Кайдаша» наразі — певно, найкраще, що траплялося з українським серіаловиробництвом.

Перші ластівки (2019)

2 сезона, 16 епізодів

Дивитися: YouTube (1 сезон, 2 сезон) | SWEET.TV

Події першого сезону серіалу відбуваються в українській школі та починаються з того, що у випускний клас приходить нова учениця. Другий сезон переносить глядача вже на журфак одного з київських університетів і занурює в бурхливе студентське життя. Втім, не варто налаштовуватися на молодіжну комедію: вектор обох сезонів кардинально змінює самогубство одного з героїв, серіал набуває ознак детективу, подекуди навіть трилеру. Але й типові атрибути буремного пубертату не залишаються осторонь: булінг, усвідомлення власної сексуальної ідентичності, проблеми взаємин батьків та дітей. А ще червоною лінією проходить важка та надчутлива тема підліткового суїциду.

У другій половині 10-х почався новий бум жанру Англ. «молоді дорослі» — художня література для підлітківyoung adult, а з літератури він перебрався в серіали. «Сексуальна освіта», «Кінець ї***ого світу», «Дивні дива», «13 причин чому», «Рівердейл», «Ейфорія» — якщо раніше серіали про тінейджерів дивилися, власне, тінейджери, то зараз такі проєкти стали «дорослішими» і в плані бюджету, і в плані авдиторії. Тепер велика частина глядачів такого продукту — ностальгійні мілленіали, для яких перегляд — це шанс згадати безтурботне минуле та «вигуляти» внутрішню дитину.

Першим українським підлітковим серіалом стала «Школа» (2017), але спроба була, мʼяко кажучи, не надто вдалою. На щастя, твердження, що young adult не зубах нашим шоуранерам, швидко спростували саме «Перші ластівки». Окрім шаленої популярності (загалом перший сезон подивилось 6 мільйонів телеглядачів, на Youtube перша серія має понад 4 млн переглядів), шоу може похвалитися ще й вагомим соціальним впливом. У титрах серіалу було зазначено номер дитячої гарячої лінії правозахисної організації «Ла-страда Україна», і після виходу «Перших ластівок» кількість дзвінків збільшилась вшестеро! Діти можуть попросити про допомогу, і нарешті знають, до кого звернутись, якщо їхні права порушують.

Слуга народу (2015)

3 сезони, 48 епізодів

Дивитися: YouTube | Netflix

«Ви просили — він повернувся! У сатиричному ситкомі 2015 року Володимир Зеленський грає вчителя, який зненацька стає президентом після того, як відео, в якому він скаржиться на корупцію, раптово стає вірусним»,— з таким коментарем серіал «Слуга народу» тріумфально повернувся на Netflix у березні 2022 року. У 2016-му це був перший український серіал, який зʼявився на платформі.

З початком повномасштабної війни в Україні Володимир Зеленський став символом демократії та героїчного спротиву, інтерес до його особистості стрімко зріс у всіх куточках планети. Світові медіа майоріли заголовками про колишнього коміка, актора та переможця танцювального шоу, що зараз став світовим лідером №1. Згадували, звісно, й про те, що чинний Президент України знявся у серіалі «Слуга народу», який, по факту став його передвиборчою кампанією. Результат такого вимушеного промо не змусив себе чекати: серіал про прихід до влади простого вчителя історії Василя Голобородька почали транслювати в Італії, Великобританії, Греції, Франції, Румунії та інших країнах. Один із польських телеканалів навіть придбав права на знімання власної версії «Слуги народу», а популярний агрегатор Metacritic вніс шоу у список «Вибір редакції» з рейтингом у 87 пунктів. У розділі «Актуальні телешоу» серіал із Зеленським зараз посідає шосту сходинку.

Втім, нова хвиля популярності ситкому зумовлена не лише російською агресією в Україні (хоча вочевидь, війна підвищила цікавість до всього українського в світі). «Слуга народу» розкриває українські політичні реалії, водночас залишається цілком зрозумілим для міжнародної авдиторії. Корупція, кумівство, гонитва ЗМІ за сенсаціями, побічні ефекти популярності — всі ці проблеми є не тільки в Україні. Та не скрізь готові їх препарувати з гумором, а «Квартал 95» наважились і не прогадали.

Метелики (2013)

1 сезон, 4 епізоди

Дивитися: YouTube | Megogo | SWEET.TV

Квітень 1986 року. Школярка Аля та її сестра їдуть вихідними з Києва до Прип’яті. На їхніх очах трапляється аварія на Чорнобильській АЕС. Аля залишається в місті на кілька днів і закохується в солдата, який незабаром стане ліквідатором та отримає смертельну дозу опромінення. Всупереч здоровому глузду і почуттю самозбереження, попри евакуацію, закохані вирішують побути разом хоча б день.

Мінісеріал «Метелики» — один з небагатьох українських художніх продуктів про події на ЧАЕС — тривалий час був недоступний для показу: з певних юридичних причин виникла потреба замінити одного з акторів. До 35-х роковин катастрофи на Чорнобильській АЕС чотирисерійну драму оновили за допомогою технології штучного інтелекту DeepfakeAI. Крім того, в оригіналі російськомовний серіал нарешті представили з україномовним дублюванням.

Секс, інста і ЗНО (2020)

1 сезон, 12 епізодів

Дивитися: YouTube | 1+1 Video

Головна героїня Саша навчається у випускному класі й має непогані шанси стати президенткою школи. Але у дівчини секрет — прихований інстаграм, куди вона фоткається оголеною та пише про свої сексуальні фантазії. Підступні однокласниці викривають таємницю, і відтепер всі плани Саші разом із репутацією йдуть шкереберть.

Українську відповідь двом знаковим серіалам про підлітків останніх років (а саме «Сексуальній освіті» та «Ейфорії») зняв Антоніо Лукіч. Популярність його комедії «Мої думки тихі» — найкращий доказ того, що на конфлікті батьків та дітей режисер розуміється.

«Секс, інста і ЗНО» — перший український вебсеріал. Тобто створювався він одразу для стримінгів, а на телебаченні показаний не був. Що й не дивно: це поки що найвідвертіший український серіал, в якому є і секс, і залежності, і стигматизовані явища, про який не кожен підліток наважиться говорити вголос.

Автори ставили на меті зробити не легковажний контент, а підняти важливі та болючі теми: булінг, домашнє насильство, відсутність статевого виховання у школах та сприйняття свого тіла. Також автори запустили спільну ініціативу з молодіжною організацією Teenergizer. Під час перегляду окремих сцен на платформі 1+1 Video на екрані з’являються посилання на онлайн-консультації — для того, щоб підлітки, які впізнають себе в тих чи тих проблемних ситуаціях, могли звернутися по безкоштовну психологічну допомогу.

Найбільшими вадами серіалу можна назвати, по-перше, незграбний Спосіб прихованої реклами, коли у фільмах, серіалах, телепередачах, музичних кліпах, влогах, комп'ютерних іграх тощо показують брендовані продукти чи логотипипродактплейсмент, а по-друге — брак глибини образів. Усі герої діють в межах заявлених амплуа, тож доволі легко передбачити їхні сюжетні арки. Втім, «Секс, інста і ЗНО» — все ж досі важлива спроба створити актуальний молодіжний контент, на який точно не шкода витратити пару вечорів.