Нейтральна Ірландія має намір скасувати заборону на військові місії за кордоном

Уряд Ірландії готує зміни до законодавства, які дозволять країні у майбутньому оперативно розгортати Сили оборони за кордоном.

Про це повідомляє ірландський мовник RTE.

Йдеться про скасування так званого «потрійного замка», який передбачає, що розгортання ірландських військ повинен схвалити уряд та нижня палата парламенту країни, а також Рада безпеки ООН, до якої входять росія та Китай.

Заступник прем’єр-міністра та одночасно міністр закордонних справ і міністр оборони Ірландії Міхал Мартін пояснив, що ця вимога потребує зміни, щоб країна могла оперативніше реагувати на кризові ситуації.

«Я доручив посадовцям у Міністерстві оборони негайно підготувати законодавчі пропозиції, які регулюватимуть майбутнє розгортання наших Сил оборони за кордоном», — сказав він.

Передбачається, що це дозволить Ірландії відправляти особовий склад Сил оборони в багатосторонні місії за кордоном, організовані Європейським Союзом або Африканським союзом, або за запитом третьої сторони для підтримки міжнародної спільноти.

Мартін також наголосив, що ця зміна позбавить Ради Безпеки ООН права вето на участь ірландських військ за кордоном.

Водночас він запевнив, що уряд не рухається до вступу в НАТО і не змінює політику військового нейтралітету.

Думки з цього приводу в ірландській політиці розділилися. Так, член Європарламенту від християнсько-консервативної партії Fianna Fáil, яка є панівною в Нижня палата парламенту Республіки Ірландія (Ерахтасу)Дойл Ерен, Біллі Келлехер сказав, що Ірландія є зрілою державою і не повинна залежати від інших країн у питанні про розгортання військ.

Натомість у лівоцентристській партії Sinn Féin, яка перебуває в опозиції, вважають, що зміни до «потрійного замка» радикально підірвуть нейтралітет Ірландії. За словами речника партії у закордонних справах Метта Карті, цей крок не має підтримки ірландського народу, і він повинен бути винесений на референдум. З подібною критикою виступили також інші опозиційні партії.

На що Мартін відповів, що Sinn Féin «здавна була м’якою щодо росії», і додав, що «ми не можемо дозволити росії та Китаю диктувати нам те, що ми робимо».

Нейтралітет Ірландії

Країна має давню політику військового нейтралітету: вона не приєднується до військових альянсів чи оборонних пактів і не бере участі в міжнародних конфліктах.

Характер ірландського нейтралітету змінювався з часом. Ірландія оголосила себе нейтральною державою під час Другої світової війни, а під час Холодної війни вона не приєдналася до НАТО та до Руху неприєднання.

З 1970-х років нейтралітет стали визначати ширше, включивши  зобов’язання щодо «підтримку миру ООН, прав людини та роззброєння». Зрештою, Сили оборони Ірландії брали участь у багатьох миротворчих місіях ООН.

Зараз Ірландія є одним із п’яти країн-членів ЄС, що не є членами НАТО. А втім, сумісність нейтралітету з членством Ірландії в ЄС також була предметом дебатів у 1990-х роках.