Невизначені голландці. Спецрепортаж про референдум
Референдум, на якому громадяни Нідерландів визначатимуться, чи має їхня країна ратифікувати Угоду про асоціацію з Україною, відбудеться 6 квітня.
«Чи знаєте ви щось про референдум щодо України?»
Ні – відповідають мешканці Амстердама, яких зустрічає Громадське.
«Це трохи складно. Я не знаю, що робити. Чи це голосування за Європу чи це голосування за Нідерланди? Чи це голосування за Україну? Я не знаю», — говорить дідусь на одній з торговельних вулиць Амстердама.
Випадково зустріти тих, хто має чітку позицію чи добре знається на деталях – непросто. Утім, для того, щоб референдум відбувся — достатньо голосної меншості. Поки що перевага на боці тих, хто проти.
Референдум, на якому громадяни Нідерландів визначатимуться, чи має їхня країна ратифікувати Угоду про асоціацію з Україною, відбудеться 6 квітня. Це перший референдум такого ґатунку, ініційований політичним проектом сатиричного сайту, GeelStijl, який шукає «альтернативної демократії».
Та так вже сталося, що радше за збігом обставин на першому подібному голосуванні в своїй країні нідерландці ухвалюватимуть рішення про країну, про яку знають не так багато. Голландським медіа неабияк складно пояснити громадянам, в чому суть Угоди, а новини з України тонуть у повідомленнях про бійки в парламенті і корупцію. Втім, кілька журналістів, які довго працювали в Росії й Україні, бачили Майдан на власні очі, намагаються вести просвітницьку кампанію, але нарікають на те, що в сучасному світі мало місця для якісної журналістика, а співгромадяни тонуть у повідомленнях соцмереж.
Громадське зустрілося з прихильниками і противниками угоди, щоб збагнути, які аргументи ті наводять, і про що саме точиться дискусія.
«Люди просто бояться навали українців. Не всі читали текст угоди. Навіть я, коли читав текст, мав труднощі. Але це – крок до вступу у Євросоюз. Дехто каже, що це не так. Але це саме той крок, без якого про подальший вступ до ЄС не може бути мови. І це зарано. Є люди, які кажуть, що українці люблять наш сир, і ми зможемо експортувати сир в Україну. Ця угода має полегшити торгівлю. Тож нам більше не доведеться платити близько 5 тисяч євро Європейському союзу. Це власне всі мотиви, але ми вважаємо, що цього не достатньо. Ми хочемо вести бізнес із сильними європейськими країнами, а не з такими країнами, як Болгарія, Румунія або, наприклад, Україна. Така наша політична позиція. Саме тому зараз ми проти асоціації з Україною», – пояснює лідер фракції Forza Пол Мейєр, котрий виступає проти Угоди в околиці Амтердама Гарлемермері.
Тоді як активіст кампанії «За!» Ілько Кей наводить іншу думку:
«Я переїхав до Нью-Йорка у 2006 році. Тоді, коли люди дізнавалися, що я голландець, казали: «Ого, ти з Голландії — це так круто!». Тепер, коли почав казати, що хочу повернутися, мене питають «Справді? У вас там дивні речі кояться». Маються на увазі політичні зміни, що відбувалися останнє десятиліття. Я спотерігав за ними і думаю, що цей референдум – виняткова можливість показати, що ми досі переймаємося тим, що відбувається на міжнародній арені. Як на мене, нідерландці знову мають розширювати свій кругозір, ставати активнішими, інтернаціональними, цікавитися, що відбувається не тільки в Європі, а й за її межами. Це видно із різних публікацій. Можливо, люди налякані майбутнім, глобалізація породжує страхи. Що я бачу зараз: багато людей заперечують нове, але залюбки сприймають різноманітні точки зору або альтернативи. І це тішить. Я щасливий від можливості бути долученим до створення нового майбутнього. Думаю, що Україна є тією частинкою нашого нового майбутнього. Ми зацікавлені в тому, щоб налагодити зв’язок з Україною.»
Хоча політична нестабільність в Україні створює чимало приводів, а малі зарплати, корупція, а отже загроза мігрантів з «не дуже розвиненої країни» є основою для страхів скептиків, український референдум став лише інструментом у великій дискусії, що існує в нідерландському суспільстві: жити в ізоляції, звинувачуючи у своїх бідах зовнішній світ, чи бути інтернаціональною країною. Хоча в основі непростий документ, що насамперед регулює торговельні відносини, усі розмови і аргументи насамперед в площині емоцій.
Від чого ще залежатиме результат? Чого чекати? Хто основні гравці та про що взагалі йдеться і на що це впливатиме? Спецпепортаж Громадського.
/ Наталя Гуменюк
Детальніше про 5 сценаріїв референдуму щодо України в матеріалі-роз’ясненні від Громадське.Світ