Затримання та тортури по обидві сторони конфлікту в Україні – доповідь ООН
У новій доповіді Управління Верховного комісара ООН опублікували подробиці щодо існування незаконних місць позбавлення волі по обидві сторони конфлікту. Зокрема, йдеться про довільні затримання та жорстоке поводження як метод отриманя зізнань з боку Служби безпеки Украни. А також про зникнення людей під час перетину лінії розмежування у так званих «ДНР/ЛНР», зафіксовані у лютому - травні 2016 року.
Громадське публікує наведені приклади зникнення та затримання українськими силовиками людею з доповіді Управління Верховного комісара ООН.
Затримання та зникнення людей у самопроголошених республіках
Згідно доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, попри численні запити до «органів влади» так званих «ДНР/ЛНР» представникам комісара ООН так і не вдалось отримати доступ до місць позбавлення волі.
Місія зафіксувала нові заяви про вбивства, викрадення, довільне затримання, катування та жорстоке поводження з боку озброєних груп. У доповіді йдеться про низку випадків позбавлення волі людей під час перетину лінії зіткнення. Наприклад, у лютому 2016 року чоловіка позбавили волі у Станиці Луганській на блокпості так званої «ЛНР». Його рідні не мали жодної інформації про причини його затримання та про місце утримання.
У березні 2016 під час поїздки до Донецька через блокпости Зайцеве/Майорськ зник безвісти переселенець, який у 2014 році переїхав до Києва та почав працювати в Національному університеті. За інформацією Управління Верховного комісара ООН його позбавили волі на блокпосту так званої «ДНР» та, імовірно, передали до так званого «управління міністерства державної безпеки». До початку конфлікту на Сході він працював у Донецькому державному університеті управління.
Згідно доповіді, ускладнення отримання інформації про незаконні утримання на Сході України ускладнюються тим, що часто родичи жертв не повідомляють про затримання через погрози та допоки не покинуть райони не підконтрольні українським військовим.
Затримання людей українськими силовиками на Донбасі
Згідно доповіді, станом на березень 2016 року були відомі імена 15 чоловіків та однієї жінки, які зникли у Харківському управлінні СБУ. 20 квітня Офісом Омбудсмена України було проведено позапланову інспекцію, в результаті якої в Харківському управлінні СБУ не було виявлено жодних незаконно утримуваних осіб. А через декілька днів Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини з власних джерел стало відомо, що напередодні затриманим особам наказали зібрати речі та на 24 години їх було перевезено в інше місце.
У доповіді наводиться приклад мешканця Маріуполя, який з березня 2015 року утримувався в Харківському управлінні СБУ без зв'язку із зовнішнім світом. Його, згідно доповіді, було затримано 28 січня 2015 року, після чого він утримувався в незаконному місці утримання. За словами затриманого, його неодноразово катували, в тому числі й електричним струмом, троє чоловіків, які вимагали від нього упізнання трьох прихильників так званої «ДНР» в Маріуполі. Пізніше, 8 лютого 2015 року його звинуватили у тероризмі.
У доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомляється також про випадок у селі Жованка, Донецької області, що розташоване у так звані сірій зоні. Там, у лютому 2016 зникла жінка, котра пішла перевірити будинок. Представники Збройних сил України повідомили сусідам жінки, що її забрали до лікарні на лікування. А за чотири дні з'явилося відео, на якому жінка зізнається, що вона є інформатором озброєних груп. У доповіді припускають, що жінку затримати та утримували під вартою в той час як місцеві збройні сили приховували її долю та місцезнаходження протягом чотирьох днів.
Згідно доповіді, яку сьогодні у Києві представив Помічник Генсекретаря ООН з прав людини Іван Шимонович, офіційні посадовці СБУ продовжують вважати задокументовані факти «безпідставними інсинуаціями» кримінальних елементів що намагаються видати себе за жертв.
Чи є що приховувати СБУ?
25 травня делегація Підкомітету ООН з попередження катувань призупинила свій візит до України після того, як їй було відмовлено у доступі до місць в декількох районах країни, де, за їх підозрою, працівники Служби Безпеки України позбавляють людей волі.
«Ця відмова в доступі є порушенням зобов'язань України як держави-учасниці Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань. Через це ми не змогли відвідати деякі місця, про які ми чули численні і серйозні звинувачення у затриманні людей і можливому застосуванні тортур або жорстокого поводження», - зазначив керівник делегації Малкольм Еванс.
Делегація заявила, що візит, котрий розпочався 19 травня і мав закінчитися 26 травня, було вирішено припинити через неможливість виконати програму візиту в повній мірі.
«Підкомітет ООН з попередження катувань очікує, що Україна виконуватиме свої міжнародні зобов'язання відповідно до Факультативного протоколу, який вона ратифікувала у 2006 році. Ми також сподіваємося, що уряд України буде вступати у конструктивний діалог з нами, щоб надати делегації можливість відновити свій візит в найближчому майбутньому і працювати разом задля створення ефективних гарантій проти ризику застосування катувань та жорстокого поводження в місцях несвободи», - сказав Малкольм Еванс.
За інформацією Управління Верховного комісара ООН з прав людини за час конфлікту на Сході України, як йдеться в доповіді ООН, принаймні 9371 людина загинули та 21 532 були поранені.
Станом на 1 квітня 2016 року Нацполіцією України відкрито 3687 кримінальних проваджень за фактом зниклих безвісти людей у Донецькі та Луганській областях та розпочато 2 755 кримінальних проваджень за фактом незаконного позбавлення волі та викрадення.
Напередодні публікації доповіді помічник генсека ООН з прав людини Іван Шимонович розповів британській газеті The Times, що СБУ застосовує тортури щодо ув'язнених.
Шимонович під час презентації звіту в Києві не дав прямої відповіді на уточнююче запитання щодо цієї інформації. Але він наголосив, що більшість випадків тортур відбуваються в місцях, які контролюються СБУ.