Нові дата-центри для ШІ можуть обладнати ядерними реакторами: не вистачає електроенергії

Центри обробки даних (ЦОД) стикаються з нестачею електроенергії, оскільки попит на штучний інтелект (ШІ) стрімко зростає. Це спричиняє занепокоєння через навантаження на електромережі та конкуренцію за ресурси. Для розв’язання цього питання почали розробляти ЦОДи з вбудованими ядерними реакторами.

Про це пише BBC.

Йдеться про малий модульний реактор (SMR — Small Modular Reactor). Це проєкт вдосконаленого реактора, здатного виробляти близько третини електроенергії традиційної великої атомної станції.

У США один проєкт SMR від компанії NuScale вже отримав дозвіл від Управління ядерної енергетики, інший — від компанії Oklo — уже майже готовий до запуску.

«Звичайний ЦОД потребує 32 мегавати електроенергії, той що зі штучним інтелектом, — 80 мегаватів», — каже технічний директор компанії Digital Realty Кріс Шарп, яка будує центр обробки даних (ЦОД) — безликі склади, повні комп’ютерів, які підтримують роботу інтернету.

ШІ-системи використовують всю цю додаткову електроенергію просто тому, що вони виконують набагато більше обчислень, ніж звичайні комп’ютери. Усе це вказує на проблему розвитку ШІ, бо він потребує набагато більше енергії для свого функціонування, стверджує Шарп.

Використання дедалі більшої кількості енергії з наявних електромереж означатиме конкуренцію із житловими будинками та іншими галузями промисловості, що зрештою призведе до відключення електроенергії, каже бізнесмен.

«Наша галузь мусить знайти інше джерело енергії», — пояснює Шарп.

На його думку, цим джерелом енергії може стати ядерна. Крім того, Шарп прогнозує, що в недалекому майбутньому центри обробки даних будуть оснащені власними вбудованими ядерними реакторами.

Керівник Центру ядерної інженерії в Імперському коледжі Лондона, доктор Майкл Блак вважає, що атомні підводні човни є переконливим доказом безпечності технології SMR. Він прогнозує, що участь ІТ-сектору в розвитку SMR виявиться вирішальною і що це принесе «купу грошей».

«Люди ставлять під сумнів життєздатність ядерної енергетики через відходи й ризик аварії. Наші нові реактори не можуть розплавитися, вони здатні до самоохолодження і саморегулювання», — розповідає Браян Гітт з Oklo.

Гітт каже, що всі великі провайдери ЦОД зацікавлені в SMR. Він стверджує, що «електроенергія — це їхня найбільша проблема, і вони хочуть впровадити цю технологію до 2028 року».

Автор: Іван Д'яконов