Новий локдаун та обмеження для невакцинованих. На що чекати під час наступного спалаху COVID-19
Кількість хворих на COVID-19 в Україні знову починає поступово зростати. І хоча за останній місяць темпи імунізації пришвидшуються, Україна все одно залишається останньою в Європі за кількістю вакцинованого населення.
Тому в уряді говорять про новий локдаун. Яким він буде, чи запровадять різні обмеження для вакцинованих та тих, хто ще не встиг щепитися, — в матеріалі hromadske.
Новий локдаун восени
У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я кажуть, що спалах захворюваності на COVID-19 очікують в осінньо-зимовий період. Зараз в Україні діє адаптивний карантин, його уряд продовжив до 1 жовтня.
Під час адаптивного карантину регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони, де карантинні обмеження залежать від епідемічної ситуації. Якщо такі показники як кількість нових випадків, кількість людей у лікарнях та проведених ПЛР-тестів стають вищими, то регіон переходить у зону, яка відповідає цим показникам.
Співзасновник Українського центру охорони здоров'я Павло Ковтонюк вважає, що спалах захворюваності може статися раніше, ще у вересні.
«Все залежатиме від того, коли “Дельта” почне домінувати як штам в Україні. Цього точно не можемо знати, бо у нас не налагоджена широка система секвенування, тобто виявлення саме цього штаму. Поки йдемо наосліп», — пояснює Ковтонюк у коментарі hromadske.
Обмеження для невакцинованих
У пресслужбі МОЗ кажуть: поки рано говорити про конкретні умови для невакцинованих і тих, хто зробив щеплення, однак часткове послаблення обмежень точно розглядатимуть.
Так, школи під час «жовтого», «помаранчевого» та «червоного» рівнів епідемічної небезпеки зможуть працювати офлайн, якщо 80% освітян будуть вакциновані. Тому в міністерстві раніше закликали працівників шкіл щепитися до початку навчального року. Аби заохотити освітян вакцинуватися, в Івано-Франківську пообіцяли виплатити премії всім вчителям, які до кінця літа зроблять щеплення проти ковіду. Зараз у місті вже щепили 47% педагогів.
На брифінгу 25 серпня міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що припускає можливість вакцинованих людей відвідувати публічні місця під час локдауну.
На думку співзасновника Українського центру охорони здоров'я Павла Ковтонюка, щепленим під час карантину треба надавати більше можливостей, аби більшість сфер залишалися відкритими.
«Теоретично зробити ресторани доступними під час локдауну лише для вакцинованих людей — не складно. Однак за цим має бути контроль, бо заклади і спортзали будуть зацікавлені дивитися на такі правила крізь пальці. Людина, яка спіймалася, має бути покарана. Всі знатимуть про це, тоді система працюватиме», — говорить Павло Ковтонюк.
Він додає, такі обмеження треба вже починати поступово вводити та працювати з COVID-сертифікатами, бо коли почнеться локдаун, часу на перевірку, як це має працювати у тестовому режимі, вже не буде.
Вакцинація як ліцензія безпечності
В Україні вакцинація проти COVID-19 є добровільною, тому обмежувати доступ невакцинованого працівника до роботи або звільняти його не мають права. Так, наприклад, освітній омбудсмен Сергій Горбачов каже, що керівник закладу освіти не має права обмежувати доступ учителя до роботи в школі, якщо той не отримав щеплення.
А втім, на думку Павла Ковтонюка, щеплення треба робити зокрема і для того, щоб під час карантину брати участь у спільних масових подіях.
«У період спалаху кожен із нас є потенційно небезпечним для інших людей. Ми можемо переносити вірус, який перейде до іншої людини з хронічним захворюванням. Вона важче витримуватиме хворобу і може померти. Ми становимо небезпеку для інших людей, тому такі сертифікати вакцинації є мовби нашою ліцензією того, що ми безпечні під час конференції, у спортзалі або в ресторані», — каже Ковтонюк.
Пандемія невакцинованих
Попри кращі темпи вакцинації зараз, Україна не зможе уникнути нового спалаху захворюваності на коронавірус, адже загальна кількість вакцинованого населення досі низька — станом на 26 серпня щеплення в Україні отримали понад 8 млн осіб.
За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, повернення до «червоної зони» — лише питання часу.
Павло Ковтонюк теж упевнений, що лікарні цієї осені знову будуть переповнені.
«Це пандемія невакцинованих. У США високий рівень вакцинації, але є штати, де відсоток щеплених нижчий, і лікарні переповнюються через “Дельту”. Що тоді говорити про Україну, яка все одно остання в Європі за рівнем вакцинації через те, що пізно почала кампанію з імунізації», — каже Ковтонюк.
Обмеження для невакцинованих в інших країнах
Деякі країни вже запровадили певні обмеження для невакцинованого населення. Так, у Німеччині з 23 серпня люди, які не мають щеплення, обов'язково повинні зробити тест на ковід для того, щоб відвідувати різні заходи.
Невакциновані мають тестуватися для відвідування:
- перукарень, косметичних салонів;
- фітнес-студій;
- готелів;
- лікарень, будинків для людей похилого віку;
- кафе, ресторанів, барів та кінотеатрів.
У Франції з 21 липня для осіб від 18 років є обов'язковою «санітарна перепустка», яка дозволяє відвідувати заклади харчування, кінотеатри, музеї, бібліотеки та інші громадські місця. Така перепустка має містити інформацію про вакцинацію проти коронавірусу, нещодавній негативний тест або перенесене захворювання.
Нью-Йорк — перше велике місто США, яке також поетапно вводитиме обмеження для невакцинованих впродовж серпня-вересня. На вході до публічних заходів у закритих приміщеннях перевірятимуть COVID-сертифікати.
У Греції лише планують ввести карантинні обмеження у середині вересня, які діятимуть для людей, що не зробити щеплення проти коронавірусу. Розважальні заклади, ресторани, бари та кафе будуть доступні тільки для вакцинованих та людей з імунітетом. На вході до закладів скануватимуть сертифікати COVID-19 через додаток.
Усі працівники приватного та державного секторів, які не мають свідоцтва про вакцинацію та не перехворіли на COVID-19, будуть вимушені обов'язково проходити один експрес-тест на тиждень. Люди, які працюють у сфері туризму, ресторанах, кафе, а також школярі та студенти тестуватимуться двічі на тиждень.
Тести будуть робити в приватних установах, коштуватиме це 10 євро. Витрати на тести держава не компенсуватиме, безоплатно їх зробити зможуть лише школярі.
Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.