Новий рік та COVID-19. Де українці зможуть відпочити цієї зими
Уже друга зима поспіль минає в умовах пандемії, а через поширення нових штамів планувати поїздки стає дедалі важче. Ми зібрали перелік країн для поціновувачів теплого відпочинку взимку й туристів, які шукають різдвяний настрій. У які країни можна потрапити і за яких умов — у матеріалі hromadske.
Наголошуємо: правила в’їзду-виїзду до певної країни можуть інколи змінюватися вкрай швидко, тож перед відпусткою варто перевірити актуальність інформації (допоможе в цьому інтерактивна карта світу від МЗС України).
Німеччина: у подорож по різдвяний настрій
Німецькі різдвяні ринки широко відомі у світі — зазвичай щороку відкриваються приблизно 3 тисячі по всій країні, починаючи з кінця листопада. Найбільший із них організовують у Кельні, на площі перед готичним собором. Водночас німецькі ярмарки відбуваються і в більш несподіваних локаціях: під мостом, на узбережжі, у міській каменярні, є навіть еротичний ярмарок (у Гамбурзі). Тут можна скуштувати традиційні німецькі страви, випити пуншу та глінтвейну, почастуватися пряниками, поспівати в караоке, побачити перформанси костюмованих героїв — піратів чи ковбоїв.
Торік усі різдвяні дійства у країні скасували через пандемію COVID-19. Цього року в Німеччині дозволили відкривати різдвяні ринки з дотриманням карантинних правил та перевіркою ковідних документів. Але деякі міста, наприклад Мюнхен і Дортмунд, усе одно вирішили відмовитися від проведення ярмарків. Тож різдвяний настрій у Німеччині доведеться шукати ретельніше й перевіряти, чи працюють ринки у місті, до якого ви плануєте подорож.
В'їзд туристам: дозволений тільки для вакцинованих осіб.
Вакцинація: подорожувати до Німеччини можна з вакцинами Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca та Jansen/Johnson & Johnson.
Обмеження: подорожні, які протягом 10 днів до в’їзду в Німеччину перебували в зоні підвищеного ризику або на території з різними штамами коронавірусу, перед прибуттям до Німеччини повинні зареєструватися на спеціальному сайті та мати підтвердження реєстрації під час в’їзду.
Австрія, ще одна німецькомовна країна, досить популярна взимку завдяки гірськолижним курортам, цьогоріч закрита для туристів. З 22 листопада на території Австрії діє загальнодержавний карантин для нещеплених і вакцинованих. Усі хостели, готелі, торгові центри, кафе й ресторани зачинені.
Франція: розкіш музеїв та палаців
Зимові канікули під Ейфелевою вежею видаються романтичними та казковими. Популярний серед мандрівників також палац у Версалі — колишня резиденція французьких королів, музей Лувр та Люксембурзький сад. А втім, окрім столиці, Франція має чимало не менш цікавих міст. Наприклад, містечко Шамбор, у якому розташований однойменний замок, Папський палац в Авіньйоні, внесений до спадщини ЮНЕСКО, і сад Крістіана Діора у Нижній Нормандії.
В'їзд туристам: дозволений тільки для вакцинованих осіб.
Вакцинація: для в’їзду людина має бути щеплена однією з вакцин, які схвалені Європейське агентство лікарських засобівЕМА. Це препарати Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield та Jansen/Johnson & Johnson.
ПЛР-тест: окрім вакцинації, має бути ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 48 годин, або тест на антиген, зроблений не більше ніж за 24 години до в’їзду.
Обмеження: невакциновані можуть їхати до Франції лише за «нагальної необхідності» (подорож за сімейними обставинами, робота або навчання). Їм потрібно буде зробити ПЛР-тест до і після прибуття та пройти десятиденний карантин.
Норвегія: до північних оленів
Лижний сезон у Норвегії триває приблизно пів року. Велика кількість гірськолижних курортів і трас будь-якого рівня дозволяє знайти заняття як людям, які лише вчаться кататися, так і завзятим лижникам. Окрім цього, у скандинавських країнах також досить популярні поїздки на собачих упряжках, і саме в північній Норвегії відбуваються найдовші у Європі перегони такого виду.
В'їзд туристам: Норвегія поки що лишається відкритою для вакцинованих громадян України. Однак із 26 листопада там запровадили обов’язкову електронну реєстрацію подорожей, форму потрібно заповнити до перетину норвезького кордону — навіть вакцинованим громадянам.
Вакцинація: дляв’їзду треба мати сертифікат про повний курс щеплення однією з вакцин — Pfizer/Comirnaty, AstraZeneca/Covishield, Moderna, CoronaVac, Jonson&Jonson. Норвегія не визнає паперове свідоцтво (жовтий сертифікат), виданий сімейним лікарем, але приймає сертифікати у «Дії».
ПЛР-тест: не є підставою для в’їзду в Норвегію з туристичною метою.
Обмеження: усі мандрівники, які в’їжджають у Норвегію з Південної Африки, Намібії, Зімбабве, Ботсвани, Мозамбіку, Лесото, Есватіні чи Малаві, повинні пред’явити негативний тест, зроблений за останні 24 години до прибуття. Згодом людина має зробити тест після прибуття, а потім — через 1 і 7 днів. Крім того, необхідно пройти ізоляцію в готелі на карантині. Ці вимоги також застосовуються щодо вакцинованих людей або тих, хто перехворів на коронавірус раніше.
Північне сяйво та інші дива Швеції
У Швеції приблизно 200 гірськолижних курортів. А втім, окрім катання на лижах та сноубордах країна також приваблює туристів можливістю побачити північне сяйво, покататися на полярному поїзді та відвідати тундру.
В'їзд туристам: дозволений лише вакцинованим громадянам.
Вакцинація: дляв’їзду треба мати сертифікат про повний курс щеплення однією з вакцин — Pfizer/Comirnaty, AstraZeneca/Covishield, Moderna, CoronaVac, Jonson & Jonson.
Де шукати розваги у Фінляндії
Переважно Фінляндію асоціюють із Санта-Клаусом, проте це не єдина перевага країни взимку. Екскурсії до льодяного замку Лайніо, ферми з оленями та катання на лижах чи снігоходах — ці розваги швидко допоможуть створити новорічний настрій.
В'їзд туристам: дозволений лише повністю вакцинованим або людям, які щепилися однією дозою вакцини й мають сертифікат про одужання від коронавірусу.
Вакцинація: подорожувати можна з такими вакцинами — Pfizer/Comirnaty, AstraZeneca/Covishield, Moderna, CoronaVac, Jonson & Jonson, BIBP/Sinopharm, COVAXIN. Фінляндія визнає як цифровий СOVID-сертифікат ЄС (EU Digital COVID Certificate), згенерований через додаток «Дія», так і паперову версію сертифіката, перекладену англійською або фінською мовою.
До античних скарбів Греції
Якщо переходити до теплішого відпочинку, то годі оминути Грецію. Температура повітря у країні взимку коливається у межах 10-13 градусів, а іноді може сягати й +20°C. Цього замало для купання в морі, але достатньо, щоб відвідувати екскурсії та досліджувати країну. Почати можна з Афін. Зійдіть на пагорб Лікавіт, найвищу точку в місті, погуляйте кварталами вуличного мистецтва — Псиррі, Екзархея та Керамейкос — і завітайте до музею Акрополя, який розповідає історію Греції.
В'їзд туристам: дозволений. А втім, за 24 години до перетину кордону обов'язково треба заповнити спеціальну форму PLF.
Вакцинація: для в’їзду треба надати сертифікат про повний курс щеплення однією з вакцин: Pfizer, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac/CoronaVac, Sputnik, Cansino Biologics, Sinopharm.
ПЛР-тест: потрібен, якщо людина не має сертифіката про вакцинацію. Його треба зробити не раніше ніж за 72 години до вильоту. Замість ПЛР-тесту можна також зробити тест на антиген (не раніше ніж за 24 години до вильоту) або надати довідку про одужання від коронавірусу. Її мають видати через 30 днів після першого тесту, дійсною вона залишається протягом 180 днів.
Крім того, кожній людині, яка прибуватиме до Греції, здійснюватимуть експрес-тестування на ковід.
Єгипет: море, піраміди й не тільки
Єгипет — один із найбільш популярних та бюджетних маршрутів серед українців, які воліють ніжитися під сонцем у зимовий період. Якщо влітку температура в Єгипті може сягати 40 градусів і навіть більше, то взимку коливається в межах 25-28°C. Відвідувати екскурсії під час цього сезону значно комфортніше. Дайвінг, прогулянки на яхті, піраміди Гізи, катання в пустелі, музеї з муміями — лише частина варіантів дозвілля у Єгипті.
В'їзд туристам: дозволений.
Вакцинація: для в’їзду в Єгипет треба мати сертифікат про вакцинацію двома дозами. Єгипет визнає вакцини, схвалені ВООЗ і єгипетським лікарським агентством, — Pfizer/Comirnaty, AstraZeneca, Moderna, CoronaVac, Jonson & Jonson та Sputnik V. Електронні версії сертифікатів, зокрема ті, що генеруються в додатку «Дія», наразі єгипетською стороною офіційно не визнаються — необхідно мати роздрукований.
ПЛР-тест: потрібен, якщо немає відповідного сертифіката про вакцинацію. Негативний результат тесту має бути отриманий не пізніше ніж за 72 години до прибуття.
Обмеження: вакциновані туристи, які прибувають із країн, де розповсюджені мутовані штами коронавірусу (Індія, Бангладеш, Пакистан, Бутан, М’янма, Шрі-Ланка, В’єтнам, Бразилія, країни Латинської Америки), мають зробити швидкий аналіз під назвою ID-NOW (процедуру здійснюють в аеропорту). Якщо результат буде позитивним, то проведуть ПЛР-тестування, а в разі підтвердження хвороби розмістять в одному з ізоляційних шпиталів.
Таїланд: екзотика й буддизм
Один із найпопулярніших екзотичних напрямів у південно-східній Азії, переважно через доступні ціни на товари та послуги, насичену екскурсійну програму, комфортний пляжний відпочинок і сервіс. Найвідоміші курорти Таїланду — Паттая, Пхукет та Самуї. На території Таїланду багато заповідників, джунглі, крокодилячі та слонові ферми, велика кількість буддійських храмів. Тур до Таїланду у грудні-січні коштує від 60 тисяч гривень на двох за 7 днів.
В'їзд туристам: дозволений, але людина повинна мати низку документів, зокрема дозвіл, який можна отримати через систему Thailand Pass. Також треба оплатити своє перебування в карантинному готелі — це вимога для всіх туристів.
Щоб отримати дозвіл, у систему Thailand Pass треба завантажити копію першої сторінки закордонного паспорта, сертифіката про вакцинацію (за наявності), поліса медичного страхування з покриттям витрат на суму не менше ніж $50 тисяч, а також підтвердження оплати карантинного готелю (за стандартами SHA+/AQ). Термін перебування у карантинному готелі — від 7 до 10 днів, залежно від того, чи має людина сертифікат про вакцинацію.
Вакцинація: Таїланд визнає вакцини Pfizer, AstraZeneca, Moderna, CoronoVac, Jonson & Jonson та Sputnik V. Оформлені в Україні англомовні паперові сертифікати про вакцинацію приймають і в Таїланді.
ПЛР-тест: потрібен. За 72 години до вильоту в Таїланд необхідно отримати негативний ПЛР-тест, який пред’являється під час посадки на рейс і на паспортному контролі в Таїланді.
Шрі-Ланка: від пляжного до історичного туризму
Це країна й острів у північній частині Індійського океану. З України до Шрі-Ланки летіти орієнтовно 10-14 годин, з огляду на кількість пересадок. Тур на 7-10 днів може коштувати від 40 до 60 тисяч гривень на двох. Ціна залежить від дат перебування: наприклад, під Новий рік вартість проживання у готелі вища, а після свят дещо зменшується.
Шрі-Ланка підійде як для пляжного відпочинку, так і для пізнавального туризму. Популярні на острові приморські курортні міста Моратува й Галле, а також історичні визначні пам'ятки Канді, Анурадхапура та Сігірія. Канді — стародавня столиця Цейлону, де зберігається одна з найшанованіших буддійських святинь — Зуб Будди. Численні пам'ятки збереглися також у центрі й на околицях міста Анурадхапури. Не менш відома стародавня кам'яна фортеця Сігірія, побудована на гранітній 183-метровій скелі. Її називають «фортецею в небесах». Сігірія також славиться своїм стародавнім живописом — фресками.
В'їзд туристам: дозволений.
Вакцинація: приймають міжнародний сертифікат із будь-яким типом вакцини, яка дозволена в країні походження.
ПЛР-тест: туристи повинні мати при собі негативний ПЛР-тест, зроблений не раніше ніж за 72 години до вильоту. Невакциновані туристи мають також здавати ПЛР-тест після прильоту та провести 14 днів у готелі, що має рівень сертифікації Safe and Secure. На 12 день перебування необхідно здати ПЛР-тест: якщо результат негативний, карантинні обмеження скасовуються, дозволене вільне пересування.
Окрім Шрі-Ланки й Таїланду, за схожими запитами часто обирають Балі. Проте в'їзд у Республіку Індонезія туристам наразі заборонений.
Домініканська республіка: острови з реклами «Баунті»
Дальша й екзотичніша країна для українців, якщо порівняти зі звичними Єгиптом, Грецією або Туреччиною. Домінікана — острівна держава, вона займає 2/3 частини острова Гаїті. Переважно тут орієнтуються на туристів зі США та Канади, адже з Нью-Йорка в Домінікану летіти 2-3 години, водночас переліт з України триватиме приблизно 12 годин. Тур на 7-10 днів з України в середньому коштує від 60 тисяч гривень на двох.
Серед розваг — серфінг, екскурсії острівними місцями, де знімали «Піратів Карибського моря» та відому рекламу «Баунті», місто мільйонерів Каса-де-Кампо, вілли в якому коштують від $1 мільйона, та Альтос-де-Чавон — рукотворне село у стилі XVII століття, відоме як місто художників.
Домініканська республіка, схоже, не надто переймається ситуацією з коронавірусом у світі, тож приїхати сюди можна без обмежень. Проте для повернення в Україну необхідно мати ковідні документи.
В'їзд: дозволений для всіх категорій осіб.