«Нудно, дівчатка»: Путін уперше прокоментував розслідування Навального про палац у Геленджику
Президент Росії Володимир Путін уперше публічно відреагував на розслідування російського опозиціонера Олексія Навального про величезний палац в Геленджику, який начебто належить Путіну.
Сталося це 25 січня під час відеоконференції зі студентами, пише РБК. Один із учасників зустрічі запитав Путіна, чи дійсно палац належить йому, як стверджується у розслідуванні.
Президент РФ заявив, що сам фільм «Фонду боротьби з корупцією», який очолює Навальний, не бачив, «бо немає на це вільного часу», але «гортав відеодобірку». Глава РФ каже, що палац ні йому, ні його родичам ніколи не належав.
«Це просто компіляція, монтаж. Висловлюючись мовою одного з відомих наших персонажів, потрібно сказати: "Нудно, дівчатка". Ну хоч чогось попридумували б ще», — каже Путін.
Він переконує, що тема палацу обговорюється вже понад 10 років, тож за ці роки мали б залишитися документи, пов'язані з цим майном — оформленням земельних ділянок, фінансовими операціями тощо.
Зазначимо, що попри слова Путіна, у своєму розслідуванні ФБК якраз демонструє частину таких документів.
Про розслідування ФБК
Фільм «Палац для Путіна» опублікували 19 січня — наступного дня після затримання Олексія Навального у Москві. Тоді він тільки повернувся з Німеччини, де лікувався після отруєння «Новічком», у якому звинувачує особисто Путіна.
У фільмі розповідається про облаштування будівлі площею 17,7 тисячі квадратних метрів на узбережжі Чорного моря неподалік від міста Геленджик, яка, як стверджують розслідувачі, належить Путіну. Загальну вартість «палацу» вони оцінюють у 100 мільярдів рублів.
Розслідування одразу вийшло у тренди YouTube (зокрема і в Україні), а станом на 25 січня зібрало понад 86 мільйонів переглядів. Зазначимо, що ФБК у Росії має статус «іноземного агента».
Затримання Навального та сам фільм спровокували масові мітинги, які відбулись 23 січня у всій Росії та за її межами. У РФ їх жорстоко розігнали силовики.
Що саме такого в розслідуванні про «палац» Путіна?
Як стверджує ФБК у фільмі, для президента Росії Володимира Путіна на узбережжі Чорного моря під Геленджиком звели палац площею 17,7 тисячі квадратних метрів.
Вперше про його зведення стало відомо ще у 2010 році, але тоді після скандалу у ЗМІ бізнесмен, який займався проєктом в інтересах Путіна, набито продав палац іншому бізнесменові. Той сказав, що добудує комплекс як готель. Але у ФБК стверджують, що продаж був фіктивним.
Резиденція розташована на території в 68 гектарів. На ділянці є вертолітний майданчик, повноцінний льодовий палац, церква, амфітеатр, оранжерея і чайний будиночок площею 2 500 квадратних метрів, а також 80-метровий міст. Для спуску до пляжу побудований спеціальний тунель всередині гори, посередині якого є дегустаційна кімната, з якої «відкривається найкращий із можливих видів на море».
Прилегла до території ділянка площею 7000 гектарів належить ФСБ, але до 2068 року його передали фірмі, якій належить палац. У ФБК вважають, що «єдина мета оренди — створення чогось типу буфера навколо палацу Путіна». Розслідувачі також з'ясували, що ФСБ не дає дозволу на риболовлю біля мису, де побудований палац, а над територією діє офіційна безпольотна зона.
Автори розслідування також опублікували докладний план палацу. У ФБК стверджують, що отримали його від одного з підрядників, який «був приголомшений і розлючений розкішшю оздоблення».
Як підкреслюється в розслідуванні, весь палац укомплектований ексклюзивними меблями, які виготовляли поштучно під замовлення. Так, наприклад, дивани в резиденції коштують півтора-два мільйони рублів, а найдорожчий стіл — 4,1 мільйона рублів.
Всього в палаці три поверхи. Там є також басейн, сауни, хамами, «склад бруду», СПА, читальня, музична вітальня, кальянна, кінотеатр, дегустаційна кімната, винний льох, казино, близько півтора десятка гостьових спалень.
ФБК також з'ясував, що неподалік від території палацу розташовані майже 300 гектарів виноградників, шато, винні заводи й устричні ферми.
ФБК каже, що будівництво комплексу фінансували компанії, які пов'язані з друзями Володимира Путіна — зокрема державні «Роснефть» і «Транснефть» — за допомогою фіктивних орендних платежів та інших корупційних схем. Автори розслідування називають цю схему «найбільшим у світі хабарем» і оцінюють загальну суму грошей, витрачених на палац і виноградники, мінімум в 100 мільярдів рублів.