Облікову ставку знизили нижче 10% — вперше з 2014 року

Національний банк України знизив облікову ставку з 10% до 8% річних. Наразі ключова відсоткова ставка країни стала однозначним числом вперше з літа 2014 року.

Відповідне рішення комітет з питань монетарної політики НБУ ухвалив під час свого засідання 23 квітня.

«Ми продовжили пом’якшення монетарної політики і знизили облікову ставку на 2 процентних пункти до 8%. У комплексі з іншими заходами, вжитими Національним банком, це надасть економіці стимул, необхідний для підтримання населення і бізнесу в ці складні часи та швидкого відновлення ділової активності після завершення карантину», — пояснив голова Національного банку Яків Смолій.

Також Нацбанк анонсував низку заходів для кредитної підтримки економіки у період нової економічної кризи. Зокрема, передбачається, що послабляться вимоги до банків для того, аби вони могли брати кредити у НБУ та видавати на фінансування інфраструктурних проєктів.

Рішення щодо облікової ставки ухвалили на тлі початку нової економічної кризи у світі, а також рекордно низької інфляції у березні 2020 року. Так, у річному вимірі, ціни у березні зросли лише на 2,3% попри ажіотажний попит на продукти, викликаний карантином.

12 березня Нацбанк знизив облікову ставку з 11% до 10% річних.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.