Обмін полоненими, нова фіндопомога Україні та масові обшуки в УПЦ МП: головне за день 14 грудня
Європарламент схвалив надання Україні €18 млрд допомоги у 2023 році; Служба безпеки провела обшуки на об'єктах УПЦ МП у 9 областях України; Україна повернула з російського полону 64 військових та громадянина США, якого обміняли на священника УПЦ МП. Зібрали головні новини за день 14 грудня.
Нова фінансова допомога
Європарламент погодив законодавчий пакет, який дозволить виділити 18 мільярдів євро для допомоги Україні протягом 2023 року. Раніше Угорщина заблокувала надання Україні цієї допомоги, намагаючись протиснути ухвалення рішення для фінансової допомоги своїй країні.
Обійти блокування Угорщини вирішили через надання національних бюджетних гарантій від країн ЄС. Це стало альтернативою гарантій від бюджету ЄС.
Європейська комісія перерахувала Україні додаткові 500 мільйонів євро — це третій і останній транш надзвичайної макрофінансової допомоги з пакета на 5 мільярдів євро, схваленого в червні.
А Рада Європи ухвалила План дій для України на 2023-2026 роки з рекордною вартістю — 50 мільйонів євро.
Масові обшуки в УПЦ МП
14 грудня Служба безпеки України провела контррозвідувальні заходи на об'єктах УПЦ МП у 9 областях України: Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Сумській, Львівській, Житомирській та Херсонській.
Під час обшуків спецслужбовці знайшли російські паспорти, перепустки окупантів, «методички» РПЦ і навіть прапор певної «Республіки Підкарпатська Русь».
Також установлено, що в Закарпатській області місцевий священник у проповідях називав «безбожниками-сатаністами» людей, які святкують Різдво 25 грудня. За цим фактом правоохоронці розпочали кримінальне провадження за порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознакамич. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України.
Обмін полоненими
14 грудня відбувся черговий обмін полоненими, в межах якого Україна повернула додому 64 військовослужбовців Збройних сил України та тіла 4 загиблих захисників.
Окрім того, в межах обміну з російської неволі вдалося також визволити цивільного Суеді Мурекезі — 35-річного громадянина США, захопленого окупантами ще на початку літа 2022 року. Він ще три роки тому оселився в Херсоні, а коли прийшли окупанти — відмовився покидати українське місто.
Разом з іншими містянами він брав участь у проукраїнських мітингах в окупованому Херсоні. Саме за проукраїнську позицію росіяни ув’язнили чоловіка.
Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов розповів, що Суеді Мурекезі вдалося обміняти на священника УПЦ МП, який в Україні отримав вирок за державну зраду.
Інші новини
- Сенат Чехії визнав голод 1932-1933 років в Україні геноцидом українців, спричиненим сталінським режимом. Нижня палата парламенту Чехії — Палата депутатів Чеської Республіки — ухвалила аналогічний документ 6 квітня.
- Європарламент нагородив український народ премією імені Сахарова «За свободу думки».
- Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що продовження мобілізації в Україні залежатиме від перебігу війни. Вона припустила, що нова хвиля мобілізації після Нового року може бути, але це питання складно прогнозувати.
- Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що Сили оборони України готуються до різних сценаріїв розвитку подій у найближчі місяці, докладаючи всіх зусиль для стабілізації ситуації на сході.