Один підрозділ МВС використовує камери з російським програмним забезпеченням — «Схеми»
Міністерство внутрішніх справ провело внутрішню перевірку власних систем технічного захисту інформації з камер. Відомо, що один з регіональних підрозділів застосовує камери з російським програмним забезпеченням. Цьому передувало розслідування журналістів, які зʼясували, що по всій Україні були встановлені тисячі камер відеоспостереження з російським софтом TRASSIR.
Про це повідомив заступник міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко у коментарі журналістам «Схем» (проєкт «Радіо Свобода»).
Внутрішня перевірка, яку провело відомство, стосувалася систем відеоспостереження, які використовують та адмініструють Національна поліція, Державна прикордонна служба, Національна гвардія, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Державна міграційна служба, а також сервісні центри.
«Завдяки розслідуванню “Радіо Свобода” ми звернули увагу на всі камери відеоспостереження та додатково перевірили всі IP-адреси, мережі. Ця перевірка показала, що ми майже не використовуємо програмне забезпечення росії TRASSIR», — зауважив Тимченко.
Відомо, що один регіональний підрозділ із системи МВС використовує камери відеоспостереження з TRASSIR, але «пристрої працюють локально та не мають доступу до загальної мережі, що зменшує ризик витоку даних», каже посадовець.
Водночас в інших системах фіксації, які адмініструє МВС, використовується український та китайський софт.
Заступник міністра рекомендує не використовувати російське програмне забезпечення TRASSIR попри низьку вартість. Він наголосив на вразливості системи.
«Але якщо вже використовується TRASSIR, то за можливості — в локальній мережі, і треба додатково перевірити надійність налаштування та логінів-паролів», — додав Тимченко.
Більше про журналістське розслідування
Журналісти «Схем» опублікували розслідування, у якому стверджують, що тисячі камер відеоспостереження, встановлені по всій Україні, мали програмне забезпечення від російського виробника TRASSIR/DSSL. Через це вони роками могли передавати інформацію на сервери, розташовані в рф.
У розслідуванні також ішлося, що камери з російським програмним забезпеченням почали з’являтися в Україні щонайменше з 2004 року. Востаннє таке постачання відбулось у лютому 2022 року.
Деякі з цих камер, зазначають журналісти, працювали й на стратегічних об'єктах, зокрема на Чорнобильській АЕС.