Один собачий рік не дорівнює сімом людським. Насправді однорічному цуцику за людськими мірками — 30
Учені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієґо визначили, що формула «собаки старішають у сім разів швидше за людей» не відповідає дійсності. Про це вони написали в публікації в науковому виданні Cell Systems.
Група дослідників на чолі з Тіною Вонґ проаналізувала епігенетичні зміни ДНК собаки й людини — тобто такі зміни, які призводять не до зміни структури ДНК, а зупинення чи, навпаки, активації того чи іншого гена. Для порівняння реального віку собаки й людини вчені порівняли скупчення окремого виду молекул — так званих метилових груп — у ділянках людського й собачого геному.
З’ясувалося, що вік собаки, помножений на 7, не відповідає її віку під людським кутом зору. Він описується формулою
Тут ln — це натуральний логарифм. Для його розрахунку можна скористатися калькулятором (наприклад, за цим посиланням).
Відповідно до цієї формули, однорічний цуцик має Насправді формула дає 31. Число 30 взяте з дослідження30 «людських» років, а 14-річний пес відповідає за віком людині, якій уже за 70.
Дослідники зазначають, що аналізували геном лише одного виду собак — лабрадорів, і для підтвердження результатів необхідно здійснити додаткові дослідження. Утім вони стверджують, що в собак загалом, як і в людей, певний вік означає певний етап життя. Просто описується він дещо складніше, ніж простим множенням на 7.
Водночас дослідниця британського Ньюкаслського університету Люсі Ашер застерігає від надмірного спрощення зв'язку між людським і собачим віком. Адже дорослішання залежить і від поведінкових та гормональних змін, і тому порівнювати однорічного цуцика й тридцятирічну людину було б некоректно.