Оголошення про продаж Україною західної зброї виявилися фейками — розслідування BBC

Оголошення у даркнеті про нібито продаж Україною зброї, яку вона отримала від західних партнерів, виявилися фейковими. Про ці оголошення розповідали російські пропагандистські ЗМІ.

Про це під час розслідування з'ясувало BBC.

Зокрема, у цих оголошеннях були помилки, зображення не завжди відповідали опису, а деколи вони взагалі були зроблені за роки до повномасштабного російського вторгнення. Зокрема, один з «продавців» пропонував купити протитанковий комплекс «Джавелін», який нібито нещодавно надіслали Україні, але демонстрував фото 2015 року.

У BBC розповідають, що вони спробували поспілкуватися із «продавцями» під виглядом потенційних покупців, але їм відповідали із численними помилками. Журналісти показали повідомлення лінгвістці та зрештою зробили висновок: схоже, що повідомлення перекладали через автоматичний перекладач. Схожа ситуація з помилками була і серед «відгуків покупців».

Крім того, торговий майданчик у даркнеті, на якому пропонували продати західну зброю, теж виявився підозрілим. Експертка компанії з аналізу кіберзлочинності KELA Ірина Нестеровська пояснила, що про цей майданчик навіть не знають користувачі даркнету.

«Зазвичай можна вийти на людей, які знають той чи інший торговий майданчик. Але щодо цієї конкретної платформи якісь відгуки або навіть згадки знайти дуже складно», — каже вона.

Експертка також припускає, що кампанію з оприлюднення оголошень та повідомлення про них російськими ЗМІ організували централізовано — зокрема з огляду на те, як легко російські ЗМІ ці оголошення знайшли.

Даркнет — це мережа, доступ до якої можливий лише через певне програмне забезпечення, налаштування чи авторизацію, часто з використанням нестандартних комунікаційних протоколів та портів.