Окупаційний суд Криму дав фрілансеру «Радіо Свобода» 6 років колонії
Сімферопольський районний суд окупованого Криму призначив фрілансеру проєкту «Радіо Свобода» «Крим.Реалії» Владиславу Єсипенку 6 років колонії загального режиму та 110 тисяч рублів (понад 40 тисяч гривень) штрафу. Його визнали винним у незаконному зберіганні й транспортуванні вибухового пристрою.
Про це повідомляє «Крим.Реалії».
Сторона обвинувачення просила для Єсипенка 11 років позбавлення волі. Водночас сам Єсипенко свою провину не визнає і називає справу політичною.
«Я журналіст українського видання, і, найімовірніше, співробітники ФСБ хотіли показати, наскільки неприйнятна свобода слова. Я вважаю, що погрози й тортури у XXI столітті неприйнятні», — сказав він під час виступу з останнім словом напередодні оголошення вироку.
Журналіст порівняв справу щодо себе з репресіями в Радянському Союзі у 1937 році й сказав, якщо вирок не буде виправдальним, «то я вважаю, що це вирок системі, бо в Криму править ФСБ».
Одразу після оголошення вироку Єсипенку понад 15 правозахисних організацій оприлюднили вимогу звільнити журналіста та інших політв'язнів, яких утримують в Криму або в Росії. Правозахисники також звернулися до міжнародних організацій та української влади із закликом боротися з політичними переслідуваннями у Криму.
Що передувало?
Єсипенко під час роботи журналістом писав на соціальні та екологічні теми, а також фільмував опитування жителів Криму. Його затримали співробітники Федеральної служби безпеки у Криму в березні 2021 року. Окрім зберігання вибухівки йому інкримінували збирання інформації «в інтересах спецслужб України».
Після затримання до нього майже місяць не пускали незалежних адвокатів. Зрештою, російський державний телеканал «Крым 24» показав інтерв'ю з Єсипенком, де він «зізнається», що ділився своїми відео з українськими спецслужбами.
Проте журналіст урешті-решт поскаржився, що його катували, щоб отримати зізнання у злочині, зокрема застосовували електрошок.
Потім адвокат Олексій Ладін заявляв, що ФСБ Росії «погрожувала Єсипенку розправою» після того, як він розповів про тортури. Детальніше про справу Єсипенка читайте у нашому матеріалі.
Переслідування у Криму
За даними Кримської правозахисної групи, станом на грудень 2021 року у Криму було 117 політв'язнів, яким інкримінували політичні або релігійні справи.
Серед них було чимало кримських татар, а також людей, яких звинувачують у співпраці з українськими спецслужбами. А у червні 2021 року Організація Об'єднаних Націй оприлюднила доповідь, у якій заявила про переслідування окупаційною владою Криму кримських татар і тортури людей, які перебувають під вартою.