Омбудсменка прокоментувала заборону на відвідування школи без щеплень. Каже, що вчитися можна й удома

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що відсторонення від шкільних занять учнів, які не отримали необхідні щеплення, не порушує їхнє право на освіту.

Про це йдеться на сторінці Офісу омбудсмена у Facebook.

Денісова повідомила, що до неї регулярно звертаються батьки, які хочуть захистити право на освіту дітей, які не зробили всіх обов'язкових щеплень. Омбудсменка зазначила, що «чинним законодавством передбачені різні форми здобуття освіти, окремі з яких можна реалізувати без відвідування закладу освіти».

Також Денісова додала, що обов'язкова вакцинація створює колективний імунітет та захищає не лише щеплених дітей, але й тих, хто не може вакцинуватися через медичні протипоказання.

У своєму повідомленні Денісова нагадала про два нещодавні рішення Верховного Суду України та Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), які визнали законною обов'язкову вакцинацію. Вона наголосила, що, згідно із законом, під час розгляду справ українські суди застосовують практику ЄСПЛ як джерело права.

Рішення ЄСПЛ та ВСУ

ЄСПЛ 8 квітня постановив, що обов'язкова вакцинація є законною та може бути необхідною в демократичних суспільствах. До суду скаржилися чеські родини, які виступали проти обов'язкової вакцинації дітей.

Батькам, які без поважних причин не вакцинували дітей, у цій країні може загрожувати штраф. Крім того, невакцинованих дітей не допустять до дитячого садочка. Поважною причиною можуть бути медичні протипоказання.

Суд вирішив, що вакцинальна політика Чехії не порушує право на повагу до приватного життя згідно з Європейською конвенцією з прав людини. Водночас експерти вважають, що це рішення матиме вплив на вакцинацію проти коронавірусу, хоча позов і не стосувався нинішньої пандемії.

Крім того, 10 березня ВСУ визнав законним відсторонення від навчання школярки із Запоріжжя, яка не отримала необхідні щеплення. Судді вирішили, що індивідуальне право батьків дитини відмовитися від вакцинації не може перевищувати права інших дітей на безпечні умови навчання.

Фейки про вакцини

Від початку пандемії коронавірусу з дезінформацією про вакцини почали боротися не лише окремі держави, а й транснаціональні корпорації. Оскільки це захворювання з'явилося рік тому, знання людей про цю інфекцію поки що недостатні. А це, зі свого боку, створює можливість для поширення дезінформації про вакцини.

Серед найпопулярніших теорій змов — те, що за допомогою вакцин людей хочуть чипувати, а коронавірус можна підхопити через 5G.

Через поширення дезінформації низка соціальних мереж оголосили про початок протидії фейкам про вакцинування. До цієї боротьби долучилися зокрема у Twitter, YouTube, TikTok та Facebook.