Омбудсмен розповів, які норми урядового законопроєкту про мобілізацію викликали в нього зауваження

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець розповів про норми відкликаної редакції законопроєкту про мобілізацію, які викликали його критику. Серед них — додаткові повноваження для ТЦК та пропозиції щодо мобілізації людей з інвалідністю.

Про це Лубінець заявив в інтерв'ю для NV.

За його словами, додаткові повноваження для територіальних центрів комплектування, які пропонували в законопроєкті, прямо порушують Конституцію України. Адже, каже він, ТЦК — це військові підрозділи, які, згідно з основним законом, не можуть обмежувати права громадян України навіть під час воєнного стану.

Крім того, він зауважив, що військові не можуть перевіряти документи, бо для цього є інші органи: Національна поліція, Державна прикордонна служба або Національна гвардія.

Також, на думку Лубінця, право керівника ТЦК ухвалювати рішення про те, чи зможе хтось повністю розпоряджатися усім своїм майном, — «нонсенс». Це можуть робити тільки відповідні органи виконавчої влади, стверджує омбудсмен.

Ще одне його зауваження щодо урядового законопроєкту стосувалось мобілізації людей з інвалідністю третьої групи.

«У нас є окрема конвенція ООН (Конвенція про права осіб з інвалідністю — ред.), яка ратифікована, в нас є окреме законодавство, яке ратифіковане (...) Ви не можете просто взяти й порушити наші міжнародні зобов’язання», — зазначив Лубінець і додав, що сподівається, що його зауваження врахують в остаточній редакції законопроєкту.

Раніше міністр оборони Рустем Умєров заявив, що команда міністерства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію. За його словами, у ній врахували всі пропозиції, які погодили з депутатами на засіданнях парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Що з попередньою редакцією законопроєкту?

Законопроєкт про мобілізацію вирішили відкликати з розгляду в залі парламенту 11 січня. За результатами засідання погоджувальної ради в закритому режимі вирішили повернути законопроєкт ініціаторові, тобто Кабінету Міністрів. Згодом уряд офіційно відкликав його.

Лідер фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія казав, що стосовно законопроєкту було багато дискусій, оскільки не всі норми можуть підтримати. За його словами, деякі положення відкликаної редакції законопроєкту порушують права людини, а деякі «неоптимально сформульовані».