Омбудсмен та ОП розкритикували Червоний Хрест: «Україна очікує конкретних кроків»
Офіс президента розкритикував Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) за пасивність у питанні полонених українців. А омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, що МКЧХ навіть не повідомив українську сторону, яких саме українських полонених їм вдалося відвідати.
8 грудня МКЧХ оприлюднив офіційну заяву про те, що його представники останніми тижнями відвідали і українських, і російських військовополонених: перевірили їхній стан, поділилися довгоочікуваними новинами з їхніми родинами, передали книги, засоби особистої гігієни, ковдри і теплий одяг тощо.
Так, у МКЧХ повідомили про дводенний візит до полонених українців минулого тижня та ще один запланований на цей тиждень.
Український омбудсмен Дмитро Лубінець в інтерв'ю «Радіо Свобода» розповів, що організація йому особисто нічого не повідомляла про ці візити — при тому, що він постійно спілкується з МКЧХ.
Лубінець заявив, що самотужки намагається верифікувати інформацію МКЧХ про те, що російська сторона допустила їх до полонених українців і що тепер можна буде отримати листи від українських військовополонених.
«Поки у мене як в омбудсмена, який з ними спілкується кожного дня, немає підтвердження ні першої інформації, ні другої», — сказав Лубінець і додав, що очікує на зустріч із главою МКЧХ.
Омбудсмен заявив, що під час війни до діяльності МКЧХ є багато питань, тому організація має «або змінитись, або зникнути».
Критика МКЧХ
Президентка МКЧХ Мір’яна Сполярич 8 грудня приїхала до України з чотириденним візитом. Так, 10 грудня вона зустрілась із главою МЗС України Дмитром Кулебою. Він розповів, що закликав МКЧХ допомогти зупинити насильницьке вивезення українських дітей окупантами, повернути їх додому та запобігти незаконному усиновленню.
Окрім того, Сполярич провела зустріч із главою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Глава ОП висловив нерозуміння пасивності, яку представники МКЧХ демонструють у питанні забезпечення прав полонених українців.
На зустрічі також була дружина командира ОЗСП «Азов» Катерина Прокопенко. Вона зазначила, що представники МКЧХ не приїздять до українських полонених, яких утримують у незадовільних умовах.
Військова медикиня Мар'яна Мамонова, яку вдалося звільнити з російського полону незадовго до пологів, також розповіла Сполярич про жахливе ставлення до полонених жінок, яким не надають навіть елементарних засобів гігієни.
«Я була вагітною і сподівалася, що мене обміняє Червоний Хрест, тому що я медик, офіцер і вагітна жінка, яка відповідно до всіх конвенцій мала першою йти на обмін», — зазначила Мамонова. Проте, за її словами, Червоний Хрест не брав участі ні в обміні, ні в наданні медичної допомоги пораненим українцям, які потрапили у ворожий полон.
Президентка МКЧХ на зустрічі зазначила, що комітет не має повноважень, аби йому в примусовому порядку надавали дозвіл на відвідання місць утримання полонених. Натомість організація намагається «вести діалог».
У відповідь Єрмак наголосив, що росія порушила всі міжнародні конвенції, тому посилання на норми міжнародного права в цьому контексті не є достатнім аргументом.
«Україна очікує від Червоного Хреста більш конкретних і дієвих кроків щодо звільнення полонених українців», — заявив він.