Омбудсменка просить міжнародну організацію відвідати українку Наталію Зеленіну, яку утримують на Донеччині

Українку Наталію Зеленіну вже п'ятий рік незаконно тримають в ув'язненні на тимчасово окупованій території Донеччини. Крім того, жінці не надали екстрену допомогу, необхідну після припинення вживання призначеного їй медичного препарату.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

За її словами, Наталія мешкала в Донецьку, оскільки через літню маму залишити рідне місто після тимчасової окупації не могла. Періодично вона виїжджала до Вінниці, де за державною програмою отримувала необхідні їй медичні препарати — їхні запаси на окупованих територіях закінчилися.

5 листопада 2017 році, коли жінка поверталася з Вінниці, представники окупаційної адміністрації затримали її в селі Оленівка на тимчасово окупованій території. Під час перевірки речей виявили медпрепарати і звинуватили Наталію в контрабанді.

Майже весь час «арешту» жінка перебувала в донецькому СІЗО, де екстрену допомогу (необхідну після припинення вживання препарату) їй не надавали. Денісова зазначає, що це може розцінюватися як катування.

Нині Наталію незаконно утримують у Сніжнянській жіночій виправній колонії №127, де вона знов-таки не отримує належної медичної допомоги відповідно до призначень лікарів — необхідне їй передає лише мама.

Як це змінити?

Омбудсменка наголошує, що такі дії щодо громадянки України Наталії Зеленіної порушують не лише українське законодавство, але й норми міжнародного права.

Зокрема, йдеться про Женевські конвенції 1949 року про правила ведення війни, Додаткові протоколи до Женевських конвенцій від 1977 року та Європейська конвенція із захисту прав та основоположних свобод людини 1950 року.

Денісова просить керівництво Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні терміново відвідати полонянку, посприяти її негайній госпіталізації та забезпечити кваліфікованою медичною допомогою. Також вона просить Шарлотту Реландер — координаторку від ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи — особисто втрутитися задля надання необхідної допомоги.