ООН працює над відновленням «зернової ініціативи». Переговори з рф також веде Туреччина
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш «продовжує підтримувати контакти», спрямовані на відновлення «зернової угоди». Також перемовини з росією веде Туреччина.
Про це пишуть офіс Гутерреша та Bloomberg із посиланням на неназваного турецького чиновника.
Так, турецький чиновник стверджує, що досі є «підстави для оптимізму» щодо майбутнього перебігу цих переговорів. Він каже, що судна, які вже прибули до Стамбула, зараз перевіряють, але нові зерновози з України поки що не вирушають.
В офісі генсека зазначили, що Гутерреш докладає зусиль, щоб домогтися від росії відкликання свого рішення про вихід із «зернової угоди». Щоб зосередитися на цьому питанні, він навіть відклав свій від'їзд на саміт Ліги арабських держав в Алжирі.
«Генеральний секретар продовжує брати участь в інтенсивних контактах, щоб скасувати призупинення росією її участі в Чорноморській зерновій ініціативі», — йдеться в заяві.
Ці консультації спрямовані як на відновлення експорту продовольства і добрив з України, так і на зняття обмежень на експорт аналогічної продукції з росії.
Доповнено о 18:15. Міністерство оборони Туреччини підтвердило переговори із росією. У відомстві кажуть, що Туреччина під час перемовин нагадує росіянам про важливість продовження ініціативи та уникнення провокацій, які негативно впливатимуть на продовження роботи механізму.
Раніше в українському уряді повідомили, що через вихід росії із «зернової угоди» Україна вимушено призупинила морський експорт зерна через порти Чорного моря.
Так, 30 жовтня з українського порту не вийшло судно IKARIA ANGEL, яке мало перевозити 40 тисяч тонн зерна в межах Всесвітньої продовольчої програми ООН. Цю продукцію планували доправити жителям Ефіопії, які перебувають на межі голоду.
Що передувало?
У міноборони росії 29 жовтня заявили, що рф призупиняє участь у «зерновій угоді». Кажуть, що причиною став «теракт» щодо кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, який нібито здійснила Україна з участю фахівців із Великої Британії. Британська влада одразу ж відкинула ці звинувачення.
В МЗС росії уточнили, що призупинили зернову ініціативу на невизначений термін. Водночас у міністерстві сільського господарства рф заявили, що готові повністю замінити на світовому ринку українське зерно.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав інші держави вимагати від рф «припинити голодні ігри» та повернутися до своїх зобов’язань. В ООН зазначили, що вже знають про рішення російської влади й підтримують із рф зв'язок.
Президент Володимир Зеленський назвав «передбачуваними» заяви росії про вихід із «зернової угоди» і вважає, що рф ухвалила рішення про це ще у вересні. Зеленський закликав світ продемонструвати жорстку реакцію на такі дії росії.
27 жовтня в українському уряді повідомляли, що за 88 днів роботи «зернового коридору» з України вирушили 397 кораблів із вантажем у 9 мільйонів тонн агропродукції.