ООН: Українські правоохоронці не вживають заходів для захисту вірян УПЦ МП

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) задокументувало 10 випадків фізичного насильства та 6 випадків погроз через суперечки між парафіянами різних православних юрисдикцій в Україні. Реакцію правоохоронців на це назвали «неадекватною».

Про це йдеться на сайті ООН.

Помічниця Генерального секретаря з прав людини УВКПЛ Ілзе Брандс Керіс під час засідання Ради безпеки ООН 17 листопада відзначила зростання напруженості між вірянами Української православної церкви московського патріархату та Православної церкви України. За її словами, у низці випадків ця напруженість виявилася в насильницьких інцидентах.

Водночас Керіс заявила, що «реакція українських правоохоронних органів у цих випадках була неадекватною».

«Вони не змогли розслідувати інциденти достатньою мірою та вжити заходів для захисту членів УПЦ», — пояснила вона.

Керіс згадала, що з лютого 2022 року з понад 6600 кримінальних справ, порушених за колабораціонізм та інші злочини, пов’язані війною, 68 стосуються священнослужителів УПЦ.

Вона закликала «забезпечити повну повагу прав на належну правову процедуру та справедливий судовий розгляд у цих надзвичайно делікатних справах».

Вона додала, що принаймні у 26 справах за участю священників УВКПЛ висловило стурбованість щодо справедливості кримінального судочинства.

Більше про засідання

Раду Безпеки ООН для обговорення нібито переслідування УПЦ МП скликали 17 листопада на запит росії.

Заступник Голови Синодального відділу у зв’язках Церкви з суспільством і ЗМІ Московського Патріархату Вахтанг Кіпшидзе заявив, що влада України нібито «має на меті повністю знищити УПЦ». Віряни, які не захочуть переходити в ПЦУ, начебто будуть позбавлені прав, сказав він.

Радниця постійного представника України в ООН Наталія Мудренко відповіла, що російська федерація згадує про права людини лише тоді, коли їй «потрібно зробити свою пропаганду презентабельною».

«російська православна церква сама брала участь в окупації та проводила анексію», — наголосила вона, нагадавши, що РПЦ анексувала всі три кримські єпархії УПЦ МП та ще три єпархії в Луганській області.

Мудренко також згадала, як внаслідок російського обстрілу 23 липня було пошкоджено Спасо-Преображенський собор УПЦ МП в Одесі, додавши, що «те, що росія не може вкрасти, вона намагається знищити».

Загалом, за словами Мудренко, через російське вторгнення в Україні пошкоджено понад 500 релігійних об’єктів, зокрема 100 знищено.

Крім того, вона підкреслила, що російська влада на окупованих територіях України переслідувала, залякувала або ув’язнила «сотні вірян» ПЦУ, протестантських церков і мусульманських релігійних громад, а також греко- та римо-католиків, Свідків Єгови та членів інших релігійних груп, багато з яких назвали «екстремістськими» або «терористичними».

Коментуючи законопроєкт про заборону релігійних організацій, пов’язаних із рф, Мудренко пояснила, що він має цілком чітку мету — «протидіяти спробам держави-агресора інструменталізувати релігійні організації в Україні для цілей агресії».

Водночас усі релігійні організації, приналежність яких до росії не буде встановлена ​​судом, зможуть продовжувати свою діяльність, пояснила радниця постпреда України в ООН.

Представник Сполучених Штатів Роберт Вуд заявив, що його країна серйозно ставиться до всіх звинувачень у порушеннях прав людини, але наголосив, що використання росією Радбезу ООН для подальшої дезінформації є додатковим доказом того, що вона не поважає свободу вираження поглядів і переконань у всьому світі.