ООН за останні пів року зафіксувала 18 погроз і нападів на журналістів та активістів

Організація Об'єднаних Націй за пів року зафіксувала в Україні 18 погроз і нападів на журналістів, правозахисників, громадських і політичних активістів, представників ЛГБТ+ та людей, які їх підтримують, а також на представників нацменшин.

Про це йдеться у звіті Моніторингової місії ООН з прав людини.

Перед місцевими виборами у жовтні 2020 року місія ООН зафіксувала напади на членів і співробітників політичних партій, які вважаються «проросійськими». Крім того, в ООН кажуть, що правоохоронці не забезпечували ефективний захист потерпілих і не запобігали насильству, а в декількох інцидентах серед виконавців були виявлені члени крайніх правих груп.

Також у звіті йдеться, що були прояви насильства проти учасників мирних зібрань, зокрема мітингів перед судами та заходів на підтримку ЛГБТ. Водночас відзначається, що Марші рівності в Харкові, Одесі та Запоріжжі відбувалися переважно мирно.

Постанову уряду про обмеження масових зібрань під час карантину застосовують вибірково. Так, органи влади здебільшого толерантно ставилися до протестів підприємців і мітингів проти підвищення комунальних послуг, натомість припинили мітинги «про підвищення обізнаності про насильство з боку правих сил» 19 січня 2021 року, ідеться у звіті.

З 18 випадків погроз і нападів, які зафіксувала місія ООН, чотири були залякуваннями правозахисників і нападами на них (трьох чоловіків та одну жінку), зокрема захисників прав жінок та екоактивістів. Один інцидент стався на території самопроголошеної «ДНР», де затримали ЛГБТ-активіста й допитали його без адвоката.

Журналістів і блогерів стосувалися вісім випадків погроз і нападів. Більшість порушень стосувалися висвітлення заходів боротьби з корупцією або пандемією, кажуть в ООН.

Так, зафіксували один випадок побиття журналіста битками у Волновасі 30 жовтня 2020 року. В ООН зазначають, що напад пов'язаний зі статтею, яку журналіст опублікував у березні та звинуватив місцевих посадовців у корупції.

Три напади зафіксували на представників ЛГБТ+ та людей, які їх підтримують. Один із нападів скоїли за ознакою етнічної приналежності. Також ООН зафіксувала низку нападів на майно громадських центрів, які дружні до ЛГБТ+, і випадки мови ворожнечі в Одесі, Харкові та Миколаєві.

За останні пів року також зафіксували випадки мови ворожнечі та погрози представникам нацменшин, зокрема угорцям, іноземним студентам, людям, яких сприймають як проросійських через використання російської мови чи критичного ставлення до закону про державну мову.

На чому ґрунтується доповідь?

Вона охоплює період з 1 серпня 2020 року до 31 січня 2021 року. Для звіту представники місії використали інформацію, яку отримали під час 91 виїзду на місця, семи відвідувань місць тримання під вартою, моніторингу 56 судових засідань і 37 зібрань, а також 1 108 інтерв'ю з жертвами та свідками порушення прав людини, родичами жертв, адвокатами, представниками уряду, громадянського суспільства тощо.

Також для доповіді аналізували судові документи, офіційні звіти, відомості з відкритих джерел.