Операція під путінські вибори? Що відомо про рейди Білгородщиною проукраїнських росдобровольців

На третьому році великої війни прокидатися під сигнал ракетної небезпеки доводиться не лише українцям. російські добровольці, які воюють на боці України, почали чергову операцію на прикордонні власної батьківщини. Який сенс цього походу прямо перед виборами президента рф — розбиралося hromadske.

На росії — палає

7 березня. За тиждень до старту виборів президента росії посольство США попередило своїх громадян про можливі теракти у людних місцях в росії. Це попередження продублювала ще низка країн. За ним слідує масована атака дронами на російські об’єкти.

Вже 12 березня добровольчі формування росіян у складі ЗСУ передають привіт з «рідних країв».

«Ми відбиратимемо в режиму нашу землю сантиметр за сантиметром. росіяни спатимуть спокійно, не боятимуться дзвінка у двері та без побоювання говоритимуть, що думають. росіяни голосуватимуть за кого хочуть, а не за кого мають», — оголосили росдобровольці.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

З того часу росія вимушена реагувати на кілька фронтів атак: масовані удари дронами, які цілять по стратегічних об’єктах, та прикордонні бої між силами «своїх» і «чужих» росіян. Все це — на тлі спроб влади заманити якомога більше громадян на вибори.

Хто ці російські добровольці?

Наразі в публічному просторі маячіють три підрозділи російських добровольців, які декларують себе «антипутіністами»: російський добровольчий корпус, легіон «Свобода росії» та Сибірський батальйон.

Свою комунікацію вони ведуть переважно через Telegram-канали. Перший із них — канал легіону — створили ще в березні 2022-го. Тоді представники легіону представилися російськими солдатами та офіцерами, які здалися Україні чи були захоплені в полон і вирішили перейти на бік України.

«До вас звертається російський офіцер. 27 лютого за допомоги працівників СБУ я та моя рота перейшли на сторону України з метою дійсно захистити цей народ від фашистів. Вище військове керівництво України вирішило створити підрозділ з-поміж тих, хто перейшов. Ми вже виконуємо завдання разом з нашими братами-білорусами й українцями. Брати, закликаю вас схаменутися», — так один з легіонерів закликав солдат рф вступати у їхні ряди.

У квітні підрозділ представили публічно — його учасники, не розкриваючи імена чи обличчя, провели брифінг, де розповіли, як до них долучитися. На охочих чекали перевірка та відбір. Колишні військові рф передали українським оборонцям інформацію, як діють російські групи. Але для залучення до бойових дій ще потрібно було вибудувати довіру.

«До нас придивлялися, нас перевіряли. Спершу були дрібні завдання без зброї. Потім з'явилася довіра і почалися складніші задачі, вже зі зброєю», — розповів російський сержант на брифінгу.

Наприкінці квітня, після майже двомісячної підготовки, легіон заявив, що його підрозділи вирушили до районів ведення бойових дій на сході України. З кінця весни та до кінця літа легіон воював у форматі малих бойових груп. У серпні «всі юридичні питання, а також компоненти безпеки були сформовані» і почалося вже масове оформлення охочих росіян до лав ЗСУ. Тоді, зокрема, «відбрунькувався» новий підрозділ росіян — російський добровольчий корпус.

Де саме служать російські добровольці, кому вони підпорядковуються? У Генштабі казали, що РДК не входить до складу ЗСУ. В Інтернаціональному легіоні територіальної оборони України, куди вступали інші іноземці, нам відмовлялися прокоментувати, чи належать росдобровольці до їхніх лав.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Згодом медіа стало відомо, що діяльність РДК і легіону «Свобода росії» курує Головне управління розвідки Міноборони України. Представник ГУР Андрій Юсов казав, що росіяни загалом діють у складі Сил оборони, а воюють, зокрема, затрофеєною зброєю.

Наразі росдобровольці провели вже кілька операцій спільно зі спецпідрозділом ГУР «Тимур» — в Енергодарі, під Новою Каховкою тощо.

росдобровольці зазначали, що на боці України борються проти злочинного путінського режиму, а в майбутньому хочуть зайти й до своєї незалежної держави. У росії новостворені підрозділи визнали терористичними організаціями, а проти їхніх представників порушили справи.

Повернення додому

Перша «пробна» вилазка росдобровольців на прикордоння росії відбулася 23 травня 2023 року. Тоді військові РДК та легіону зайшли до Гайворонського району Бєлгородщини, де зіткнулися з силами Федеральна служба безпеки — російська спецслужба, аналог української СБУ.ФСБ.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Цілями вилазки, як звітували в легіоні, було створення «демілітаризованої зони» між Україною та росією, а також знищення російських силовиків та демонстрація можливості спротиву. Тоді втрати легіонерів склали двоє людей вбитими та 10 пораненими. Утім вони заявили про захоплення нової трофейної техніки та полонених.

«Разом із РДК на території росії ми використали техніку, яку свого часу армія кремлівських зомбі відібрала у ЗСУ під Бахмутом. Цю техніку ми успішно “перетрофеїли” і повернули назад», — заявляли в легіоні.

Наступна операція на території росії була масштабнішою та тривала в Бєлгородській області приблизно з 1 по 7 червня.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Легіон заявив, що російські добровольці «йдуть звільняти всю росію: від Бєлгорода до Владивостока». Однак цього разу російські військові та внутрішні сили були більш підготовленими, ніж під час попереднього рейду. росдобровольці визнали, що мають поранених та пропонували губернатору Бєлгородщини Гладкову зустрітися без зброї в обмін на звільнення полонених. Після ігнорування з боку Гладкова захоплених добровольцями у полон росіян передали в обмінний фонд України.

Між цими операціями та після них, судячи зі звітів самих росдобровольців, їх продовжували залучати до завдань на сході України — зокрема, на Бахмутському та Харківському напрямках.

Чого вони хочуть досягти новою операцією?

«Україна атаками на російські регіони має на меті якщо не зірвати вибори в росії, то перешкодити їм. Інша мета — отримати якийсь козир у можливому переговорному процесі: “ну ми вам повернемо, а ви нам поверніть це”», — пояснював путін.

Перед виборами він неохоче говорив, чому російські військові воюють проти колишніх побратимів, тож заявив про певних «іноземних найманців» України.

Військовий аналітик та колишній співробітник СБУ Іван Ступак зазначає, що російських добровольців, які зайшли на територію рф, небагато, і навряд вони зможуть кардинально змінити ситуацію.

«Але що мене особисто дивує: після 2023 року, коли вони вперше заходили в Місто в Білгородській області рф.Шебекіно, здавалося, що росіяни вивчили всі уроки. Вони там розмістили “кадирівців” після прігожинського бучу, дали росгвардії важке озброєння, щось рити почали в Білгородській області. 

А цей прохід показав що, по-перше, є шпаринки, куди можна зайти. А по-друге, немає, виявляється, на тій стороні великої кількості ресурсу, щоб просто вибити РДК. День немає, два немає — відверто скажу, я здивований», — сказав Ступак.

Командир РДК Денис Нікітін на позивний White Rex в інтерв’ю УП розповідав, що через операції росдобровольців на прикордонні, росія змушена перекидати туди сили, які в інакшому разі могли б підсилити підрозділи в інших місцях: «Тобто навіть у цьому плані ми свою задачу виконали».

«На сьогодні це має такий вигляд, що головною метою росдобровольців є морально-психологічна демонстрація “малим народам” росії, що можна і треба боротися зі зброєю проти путінського режиму», — вважає Сергій Братчук, речник загону «Південь» Української добровольчої армії.