Опитування: В Україні до 44% зросла кількість тих, хто має досвід перебування в зоні бойових дій

В Україні через повномасштабне вторгнення росії збільшилася кількість людей, які отримали досвід перебування в зоні бойових дій — із 18% до 44%. Війна відобразилася на стресовому стані суспільства.

Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Інституту соціології НАН України.

Рівень психологічного Емоційно дискомфортний стан, який відчуває людина у відповідь на стресори або сильну потребу в чому-небудь, і який призводить до тимчасових або постійних негативних наслідківдистресу в суспільстві можна порівняти з другою половиною 2020 року, коли люди чекали на нову хвилю коронавірусу, розповів заступник директора Інституту соціології НАН України, професор Сергій Дембіцький.

Так, близько 69% опитаних демонструють нормальний рівень психологічного дистресу, 21% — підвищений, а 10% — високий.

«Це дозволяє припустити, що завдяки збереженню Збройними силами України значної частини соціального ареалу існування українців, населення у своїй більшості має достатні ресурси психологічного відновлення, а також захист від найтяжчих стресорів війни», — пояснив Дембіцький.

До рейтингу Фактор зовнішнього або внутрішнього середовища, який викликає стресстресорів (від найтяжчих до найлегших) входять:

  • травматичний досвід як важкі спогади;
  • стресори соціальної взаємодії (конфлікти, недостатня підтримка, дискримінація) та особистих вчинків;
  • погіршення умов життя, проблеми зі здоров’ям, загроза для життя через війну.

Соціологи також назвали окремі стресові стани, що є в суспільстві, від найменш до найбільш поширених:

  • ворожість як імпульсивність та агресія;
  • депресія як пригніченість і тужливість;
  • соматизація як тілесний дискомфорт;
  • міжособистісна чутливість як низька самооцінка та вразливість;
  • тривожність як напруженість;
  • страх і погані передчуття;
  • виснаження як занепад фізичних та психічних можливостей;
  • параноїдальні ідеї як підозрілість, недовіра та звинувачування інших.

Важливими ресурсами протидії стресу є спілкування поза роботою, дозвілля та робота. Водночас якщо взаємодія з близькими дійсно задовольняється на необхідному рівні серед більшості населення, то потреба в дозвіллі й роботі задовольняється набагато гірше, додав Дембіцький.

Найсильнішими індивідуальними ресурсами є трудова та соціальна активність та оптимізм. Значно гірша ситуація з емоційною стійкістю та відчуттям контролю над ситуацією.

Методологія

Опитування було проведено по всій Україні, крім окупованих територій Криму та Донбасу, 6–10 жовтня 2023 року. Соціологи використали технологію телефонного опитування для рекрутингу респондентів та метод віддаленого онлайн-опитування для відповідей респондентів за основним блоком анкети.

Загалом опитали 2767 респондентів у віці від 18 до 69 років, які користуються смартфоном (орієнтовно — 74% дорослого населення України). Вибірка не включає українців, які зараз перебувають не в Україні. Похибка вибірки становить приблизно 2,1%.