ОРГАНІЗОВАНЕ КОНДИТЕРСЬКЕ УГРУПОВАННЯ

З ким веде свій офшорний бізнес Борис Колесніков

Розслідування базується на документах компанії Mossack Fonseca (Панама, БВІ), які отримало німецьке видання Süddeutsche Zeitung та поділилося з колегами з International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) та OCCRP, українським партнером якої є "Слідство.Інфо"

У квітні після найбільшого в історії витоку інформації  розкрився зв'язок високопоставлених чиновників з різних куточків світу та їхніх офшорних компаній, що допомагали їм виводити гроші та мінімізувати податки. Скандал дістав назву «Панамський архів».

Серед численних фігурантів засвітилися й українські діячі. Зокрема, президент Петро Порошенко з компанією на Британських Віргінських островах і мер Одеси Геннадій Труханов з фірмами, зареєстрованими на його російський паспорт. Та податковий рай любить не тільки українська влада. Гідну компанію їй складають так звані опозиційні діячі. У «Панамському архіві» спливло ім’я провідного екс-регіонала – Бориса Колеснікова.

Як і в Президента, основою імперії Колеснікова є солодкий бізнес.

Наразі вартість чистих активів «Конті» складає близько мільярда чотириста мільйонів гривень, а статки самого екс-віце-прем’єра з питань ЄВРО-2012 – оцінюють у сто двадцять шість мільйонів доларів.

Колесніков – один з головних акціонерів кондитерської компанії «Конті» з фабриками у Костянтинівці, Горлівці та Донецьку. Після подій на сході на підконтрольній Україні території працює лише Костянтинівська фабрика.

ОЛЕКСІЙ МАЦУКА, журналіст:

- Там базируется их крупнейший завод, там в Донецкой области они производят там конфеты свои, но что касается Донецкого производства, то, по одной информации, вроде там что-то и есть, по другой – вроде как там цеха стоят и не на всю мощность работают.

За інформацією ЗМІ, Донецька фабрика «Конті» випускає продукцію під маркою ДП «ТОР».

ДЕНИС КАЗАНСЬКИЙ, журналіст:

- Называется эта фабрика «ТОР», и она производит все то, что производил «Конти». Все те же самые конфеты в тех же упаковках, но не подписывают их «Конти». Просто чтобы не было разговоров, что это финансирование ДНР и так далее.

«Панамський архів» засвідчує, що в 2014-му власники компанії ПрАТ «Виробниче об’єднання «Конті» вирішили заснувати компанію на Британських Віргінських островах. Питання власників в даному разі є ключовим, оскільки хибно вважається, що компанія КОНТІ – це бізнес виключно Колеснікова. З того, що ми дізналися, можливо, краще б так і було. Принаймні, для самого Бориса Вікторовича.

В українських базах даних інформацію про всіх акціонерів компанії знайти дуже важко. Єдиний держреєстр юросіб вказує лише двох кінцевих бенефіціарів компанії – Бориса Колесніков та його дружина Світлана. На сайті СМІДА у переліку акціонерів є лише двоє фізосіб – швидше за все, теж подружжя Колеснікових.

14 грудня 2014 року адміністратор з корпоративних прав кіпрської юридичної компанії «Consulco» (КонсАлко), Крістіна Папаякову відправила до офісу компанії «Mossack FonsЕca» листа, в якому просила перевірити можливість реєстрації на Британських Віргінських островах офшорної компанії під назвою KONTI CONFECTIONARY LIMITED, або ж KONTI CONFECTIONARY HOLDING LIMITED. Після отримання підтвердження було затверджено першу назву - KONTI CONFECTIONARY LIMITED.

У «Mossack Fonseca» попросили компанію «Consulco» надіслати детальну інформацію про всіх акціонерів ПрАТ «Виробниче об’єднання «Конті». Вони також цікавилися, чи правда, що Борис Колесніков є політично вразливою особою і зажадали додаткових даних, оскільки його підозрювали в численних злочинах. Кіпрська компанія, що представляла інтереси українських кондитерів, не мала іншого виходу та надіслала вичерпну інформацію про всіх власників «Конті». Вони ж і стали власниками нової офшорки. Їхній перелік є в розпорядженні «Слідства.Інфо». Він проливає світло на те, хто насправді керує і жирує на донецьких кондитерських виробах.

Акціонером зареєстрованої на Британських Віргінських осровах компанії KONTI CONFECTIONARY LIMITED є:

Приватне акціонерне товариство "Виробниче Об'єднання" КОНТІ " - компанія 'A'

Акціонером компанії "А" є:

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЮГ» - компанія 'B'

Її акціонери:

    I. Борис Колесніков

    II. Світлана Колеснікова

    III. Товариство з обмеженою відповідальністю Укрінком - компанія 'C'

Її акціонери:

      1. Ігор Ахметов

      2. Сергій Кий

      3. В'ячеслав Ляшко

      4. Ренат Taкташев

      5. Ельміра Tакташева

      6. Раїса Такташева

      7. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ YUCHER (Ючер)- компанія 'D'

Її акціонер - Юрій Чертков

Чому ми показуємо вам такий довгий список? До наших рук потрапили копії документів, що підтверджують той факт що багатьох акціонерів компанії «Конті» чи їхніх родичів підозрювали у причетності до діяльності злочинних угрупувань початку та середини 90-х. Дані документи – це так звані витяжки з внутрішньої бази даних МВС «Скорпіон». Детальніше про дану базу нам розповів колишній працівник силових структур у Донецькій області, який попросив приховати його обличчя і змінити йому голос, оскільки він боїться за свою безпеку.

Колишній працівник міліції в місті Донецьку:

- Любой оперативный работник вел оперативно разыскное дело в бумажном виде и, естественно, папки эти хранились и периодически это приносилось в отдел «Скорпион», и они в электронную базу данных все вбивали. Вот-вот, это вот распечатки «Скорпиона», вот это все. 

– Это все уже не сохранилось?

– Нет, конечно. Сейчас тем более. Там они такое натворили.

Саме в цих документах ми й познаходили більшість маловідомих акціонерів «Конті». Двоє працівників силових структур, що працювали у Донецьку в ті роки, підтвердили нам справжність даних документів, а також розповіли ще декілька цікавих фактів.

Перший у нашому списку - Сергій Вікторович Кий, уродженець м. Сусуман Магаданської області, ‘69 року народження. Народний депутат України 5, 6, 7-го скликань від Партії регіонів.

Колишній працівник міліції в місті Донецьку :

- Работал водителем у покойного Брагина. Ну, и в начале 90-х годов он начал параллельно немножко подыматься… Весьма интересный экземпляр. Тупой, с трудом пишет и с трудом разговаривает, но очень высокомерный и очень верный слуга у Ахметова был. То есть, по щелчку его пальца он бежал и делал то, что говорили.

Про Сергія Кия згадується і в оперативних документах, що є в нашому розпорядженні. Наприклад, у 1992 році під час спостереження за нині покійним кримінальним авторитетом та колишнім президентом ФК «Шахтар» Ахатом Брагіним на прізвисько Алек Грек, у графі «Були виявлені зв’язки» вказано в тому числі й Кия.

Ще один акціонер групи Конті – Юрій Дмитрович Чертков, уродженець міста Донецьк, ‘62 року народження. Народний депутат України 5, 6 скликань від «Партії Регіонів». За даними численних ЗМІ в кримінальних колах мав прізвисько - «Чорт».

Про «Чорта» нам розповів ВОЛОДИМИР ШИЛОВ - підполковник міліції, що в 90 роках працював у УБОЗІ УВС Донецької області.

- Это ОПГ, которое, мы считали, что его возглавляет Вася Сорокин. Петровский район города Донецка. Ну, а на самом деле Чертков был там серым кардиналом, который всем руководил и управлял. Но, опять же, я говорю, что в той обстановке разрабатывать их никто не давал.

За Чертковим теж стежили. В його характеристиці сказано: «Має охорону, переховується від правоохоронних органів, високе матеріальне забезпечення, має кілька автомашин».

Ще одним акціонером «Конті» є Ігор Леонідович Ахметов. Народився 10 червня 1961 року, брат відомого українського олігарха Ріната Леонідовича Ахметова. В оперативних документах інформації про нього майже немає. Натомість вона є в колишніх силовиків.

Колишній працівник міліції в місті Донецьку:

- Это брат Рината. В молодости, в детстве он очень сильно болел, поэтому его использовали так, ну как… ну, брали, как это правильно выразиться, ну, как бедного родственника к себе. Сильно болел и не видно было, а вот в конце 90-х, годов когда там сильный раздел имущества начался, он поучаствовал в разделе «Белого лебедя». С Колесниковым там на него было переписано. Ну, довольно таки богатый человек. Естественно, последние лет 15-20 они совершением преступлений не занимаются. То есть, они чистые.

Серед акціонерів «Конті» ми також знайшли родичів уже покійних, але добре відомих у специфічних колах людей. Наприклад, В’ячеслав Ляшко. За нашою інформацією, він є сином спочилого Михайла Ляшка. За інформацією з багатьох ЗМІ Михайло Ляшко був одним з активних учасників кримінального світу Донецька. За ним активно спостерігали правоохоронці. І досі його пам’ятають.

ВОЛОДИМИР ШИЛОВ, підполковник, екс-оперуповноважений в УБОЗ УВС Донецької області:

- Он близкая связь Рината, после смерти этого Кархана он завладел рынком ну и пошел пошел вверх. В политику никогда не лез. Был очень жестким и не совсем справедливым человеком. Ну, в принципе, скажем так, в последнее время он занимался производством табачных изделий. – Легально? – Нет. Ну, часть. У него в Донецке фабрика, часть была там нелегальна, они выпускали такие сигареты, как Йопсель-Мопсель, которые нигде никто не видел, а подделывали «Мальборо» и все остальное. То, что пользовалось спросом.

Михайла Ляшка вбили порівняно недавно – 22 грудня 2015-го року. В окупованому Росією Криму.

ВОЛОДИМИР ШИЛОВ, підполковник, екс-оперуповноважений в УБОЗ УВС Донецької області:

- У него рак был. Он бы прожил не больше года, но его почему-то посчитали нужным уничтожить и заметьте, что уничтожили на территории Крыма, где все контролирует ФСБ. Я считаю, что это, в принципе, звоночек Ринату Леонидовичу.

Сам Борис Колєсніков у міліцейських документах, що є в нашому розпорядженні, не фігурує взагалі. Однак колишні донецькі міліціонери дають йому чітку характеристику:

ВОЛОДИМИР ШИЛОВ, підполковник, екс-оперуповноважений в УБОЗ УВС Донецької області:

- Он очень близкий друг Рината Ахметова. До года 96-97 он не высвечивался, Колесников. Ну, он проходил как связь, но так, чтобы влиять на все эти процесы, такого не было, у нас там был терминал, где они растамаживались, но практически все проходило контрабандой, они занимались овощами, фруктами… Там был такой Роман Сергей… Колесников работал у Романа замом. – Где? – Фирма «Юг». Работал замом, и когда начались вот эти вот гангстерские войны, Роман уехал. Потом под каким-то предлогом, я даже не знаю не могу понять под каким. Ну, видимо, ему пообещали, что все будет хорошо. Он возвратился, Роман, и его расстреляли, мля. - Романа расстреляли? – Да.  Это тоже было заказное убивство... И после этого Колесников становится главой этой фирмы, и начинается у него такой резкий подъем вверх. То есть, практически он выступает в роли советника Рината Ахметова, потом избирается в областной совет и в конце концов он областной совет возглавил.

Колишній працівник міліції в місті Донецьку:

- Колесников тогда вообще не был слышен. Откуда он, как он туда попал? Дело в том что все, вот эти вот костяк донецкой группировки «Люкс», - это все выходцы из так называемой шахты Октябрьская. Поселок шахта Октябрьская – это в Куйбышевском районе города Донецка расположена. Они все там компактно жили.

Ми зателефонували Борису Колеснікову, щоб розпитати його про віргінську компанію та акціонерів підприємства. Реакція голови тіньового уряду під егідою Опозиційного блоку була різкою.

- Вы разжигаете межнациональную рознь и вы на самом деле и есть сепаратист. Громадське ТВ. О чем мне с Вами общаться?

- О Вашем бизнесе, о людях, с которыми вы его ведете.

- А я вам отвечаю, что по вопросам бизнеса обращайтесь в компанию. Пишите официальный запрос и они Вам будут официально отвечать, а со мной вы о чем хотите пообщаться?

- Несколько акционеров вашей компании…

- Я не отвечаю на вопросы про акционеров, вы меня услышали?

- Почему?

- Есть компания, есть госреестры. Вот и обращайтесь туда. Я вам что, должен комментировать? Я не хочу вас слушать, потому что вы злобный заказной журналист, которого волнует. Уже страны не осталось, а вы все репортажи снимаете.

- Я не хочу с вами разговаривать, потому что у вас это не телевидение, это стол заказов. Тот дал деньги – то сняли. Этот дал деньги – это сняли. Я что, не знаю, как работает Громадське тв или что? Я знаю все, молодой человек. Ровно в сто раз больше, чем вы будете знать в 80 лет.

Ми відправили запит до компанії «Конті» та чекаємо на відповідь. Факт реєстрації офшорки на Британських Віргінських островах підтверджує офіційна інформація з річного звіту ПрАТ «Виробниче об’єднання Конті», де чітко вказано, що у 2015-му товариство взяло участь у створенні компанії Konti Confectionary Limited. Що ж так роздратувало Бориса Колеснікова? Мабуть, те, що з його «Конті» нарешті здерли красиву обгортку, і світ дізнався імена його справжніх партнерів по кондитерському бізнесу. А людей з їхньою репутацією язик не повертається назвати «солодкою парочкою».

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо