Паралізований чоловік не говорив 18 років. Вченим нарешті вдалося відтворити його слова за допомогою імпланту в мозку
38—річний Панчо не міг говорити з 2003 року — після автокатастрофи у 20 років його паралізувало внаслідок обширного інсульту. Однак ученим вдалося відтворити слова чоловіка за допомогою імпланта, який зчитує мозкову активність.
Відповідне дослідження опублікували у New England Journal of Medicine, передає New York Times.
Панчо працював на виноградниках у Каліфорнії до того, як потрапив в автокатастрофу. Після аварії йому зробили операцію на шлунку, і хлопець думав, що він на шляху одужання.
Однак через день його сильно нудило й він не міг зупинитися. Лікарі згодом заявили, що Панчо переніс інсульт, який, імовірно, спричинив згусток крові після операції. Через тиждень хлопець прокинувся у комі.
«Я намагався рухатися, але не міг підняти палець, і намагався говорити, але не міг промовити жодного слова. Я почав плакати, але не міг видати жодного звуку. Усе, що я робив — потворні жести», — згадував Панчо в електронному листі журналістам.
Як чоловікову вдалося спілкуватися з журналістами? Протягом років Панчо за допомогою спеціального вказівника, прикріпленого до бейсболки, міг вводити на комп'ютері слова. Йому доводилося нахиляти голову вперед/назад, щоб вводити кожну букву окремо. Він міг вводити близько 5 правильних слів за хвилину.
Торік вчені дали Панчо ще один пристрій — мишку, якою чоловік може вводити слова. Він керує нею за допомогою думок. Однак і цей спосіб спілкування не такий швидкий.
Що придумали вчені зараз?
Дослідники неврології з Каліфорнійського університету почали працювати з Панчо три роки тому. Вони переживали, чи взагалі мозок пам'ятає механізм мовлення.
Вчені імплантували у мозок Панчо спеціальний лист зі 128 електродами. Вони виявляють у мозку процеси, пов'язані з мовою, зокрема рухом роту, губ, щелеп, язика та гортані.
Протягом 81 тижня з Панчо провели 50 експериментальних сеансів. Науковці підключали його імплант до комп'ютера за допомогою кабелю, який вставляли у спеціальний порт у голові чоловіка. Разом із Панчо вчені створили список 50 слів, які потім просили його спробувати вимовити.
Електроди з імпланту передавали сигнали з мозку до штучного інтелекту, який намагався розпізнати задумані слова.
Дослідники наголошують, що електроди не читають думки. Вони виявляють сигнали у мозку, що відповідають кожному слову, яке чоловік намагається вимовити. Чоловік думає над словом і лише тоді комп'ютер його відтворює.
За допомогою імпланту Панчо може передавати від 15 до 18 слів за хвилину. Провідний автор дослідження доктор Едвард Чанг каже, що можливе і швидше передавання слів, однак поки незрозуміло, чи вдасться досягти швидкості 150 слів на хвилину — це середній темп мовлення людини.
Майже у половині випадків, алгоритм розумів усе, що намагався вимовити Панчо. Науковці сказали, що першою відтвореною фразою чоловіка було: «Моя сім'я надворі».
Також вдалося відтворити такі речення Панчо як: «Моя медсестра поруч», «Принесіть мої окуляри, будь ласка», а також «У мене все дуже добре» (так чоловік відповів на питання, як у нього справи).
Алгоритм ще плутає слова, подібні одне на одне, а також потребує більше часу для розпізнавання довгих речень. Однак вчені вважають, що точність покращиться після наступних експериментів.
«Не мати можливості поспілкуватися з ким-небудь, вести розмову чи будь-яким чином висловлюватися — це руйнує мене, з цим важко жити. Це (експеримент — ред.) схоже на другий шанс заговорити», — поділився враженнями від експерименту Панчо.