Парам у Японії остаточно відмовили в праві мати різні прізвища. Це придумали в 1898 році, і більше ніде такого немає

Верховний суд Японії в середу, 23 червня, відхилив подану у 2018 році скаргу на необхідність членів подружжя мати однакові прізвища. Це регулюється положенням Цивільного кодексу від 1898 року, яке більшість японців не підтримує.

Про це повідомляє Kyodo News.

Колегія з 15 суддів відхилила скаргу трьох японських пар, яким відмовили в укладанні шлюбу, коли ті вирішили залишити свої прізвища — і підтвердила чинність аналогічного рішення 2015 року. Водночас четверо суддів назвали заборону неконституційною (у 2015-му таких було п’ять).

Одна з позивачок в інтерв'ю NHK заявила, що почувається «розбитою» після рішення суду. А її адвокатка зауважила, що 13 із 15 членів колегії Верховного суду, яка розглядала їхній позов, були чоловіками.

Японія — єдина країна, яка зобов’язує членів подружжя мати одне й те ж прізвище. Це положення було включене як стаття 750 Цивільного кодексу в редакції 1898 року — як данина традиції, коли дівчина йшла з батьківського дому і входила в дім чоловіка.

Хоча в принципі закон не вказує, хто з подружжя чиє прізвище має взяти, на практиці понад 95% пар обирають ім’я чоловіка. Деякі жінки в розмовах із друзями й колегами просять називати себе дівочим прізвищем, але не завжди до цього ставляться схвально.

Положення про обов’язкові прізвища тривалий час критикують, називаючи його пережитком минулого (коли шлюб вирішувався між сім’ями, а не між окремими людьми) і черговим свідченням гендерної нерівності, зазначає Kyodo News.

Спроб оскаржити це положення також було принаймні кілька. У 2015 році п’ятеро жінок подали до суду на уряд, вимагаючи компенсацію за неможливість залишити дівоче прізвище у шлюбі. Позов вони тоді програли.

Ставлення японців до необхідності мати однакові прізвища у шлюбі також змінюється. Одне з останніх опитувань Kyodo News серед трьох тисяч людей віком понад 18 років показало, що майже 60% із них підтримують скасування цього положення.

Ще у 2015 році Верховний суд Японії пропонував розглянути питання про прізвища членів подружжя парламенту. Але це ні до чого поки не привело, бо серед членів владної Ліберально-демократичної партії немає єдиної позиції щодо цього питання.