Парламент Молдови запровадив надзвичайний стан через погрози «Газпрому» припинити поставки газу в країну
Парламент Молдови ввів режим надзвичайного стану після погроз російського «Газпрому» про припинення поставок газу. НС у сфері енергетики діятиме протягом двох місяців.
Рішення парламентарі ухвалили 20 січня, передає місцеве видання NewsMaker.
Як повідомила напередодні прем'єрка Молдови Наталія Гаврилиця, введення НС дасть змогу ухвалювати рішення, які «дозволять швидко забезпечити газом [населення]», зокрема відходячи від законодавчих норм.
Також, за словами Гаврилиці, надзвичайний стан дозволить оптимізувати споживання газу, ухвалити рішення, які дозволять операторам ринку швидко закуповувати та постачати газ та інші ресурси, інформувати населення про надзвичайну ситуацію та запровадити спеціальний режим щодо використання засобів телекомунікації.
Що у Молдові з газом?
Російський «Газпром» напередодні заявив, що припинить постачати газ Молдові з 20 січня, якщо та не справить аванс за січень. За першу половину місяця це $63 млн, але нині «Молдовагазу» не вистачає $25 млн. Країна просила «Газпром» відтермінувати виплату, але той відмовив.
Після цього уряд вирішив звернутися до парламенту із проханням ввести в країні НС. Передбачається, що після цього влада дасть відстрочку на оплату ПДВ для «Молдовагаз», а також виплатить в аванс компенсації населенню за січень, лютий та березень.
Схожа ситуація в країні була вже у жовтні 2021 року. Тоді також оголошували режим надзвичайної ситуації через дефіцит газу під час важких переговорів «Газпрому» та молдавської влади про новий контракт. У результаті сторонам таки вдалося погодити умови постачання газу до республіки на найближчі п'ять років.
Газова криза у Європі
Наприкінці 2021 року у Європі відбувалося рекордне зростання ціни на газ. Наприклад, за даними британської біржі ICE, 21 грудня 2021-го вартість блакитного палива перевищила 2000 доларів за тисячу кубометрів. Щоправда, у січні ціни суттєво зменшилися — до менш ніж 900 доларів за тисячу кубометрів.
Через рекордні ціни на газ деякі підприємства були змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалювали програми підтримки населення й бізнесу.
Причин стрімкого зростання цін на газ називали декілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу.
Зокрема Bloomberg, посилаючись на джерела, раніше писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».