Партія Пашиняна перемогла на парламентських виборах у Вірменії. Через порушення під час голосування відкрили 3 справи
Партія виконувача обов'язків прем'єр—міністра Вірменії Нікола Пашиняна «Громадянський договір» здобула впевнену перемогу на дострокових парламентських виборах, випередивши найближчих конкурентів більш як удвічі.
Про це йдеться в даних Центральної виборчої комісії після підрахунку 100% голосів.
Партія Пашиняна набрала 53,92% голосів, а блок колишнього президента країни Роберта Кочаряна «Вірменія» — 21,04%.
Решта партій набрали менш як 6% голосів: політсила колишнього президента Вірменії Сержа Саргсяна «Честь маю» отримала 5,23%; партія «Квітуча Вірменія» — 3,96%; партія «Республіка» — 3,04%. Інші політсили набрали менш як 2%.
За даними ЦВК Вірменії, у виборах взяли участь 1 281 911 людей (49,4%). Загалом населення країни становить 2,9 млн громадян.
У новообраному парламенті партія «Громадянський договір» матиме конституційну більшість і сформує уряд, повідомив Нікол Пашинян.
ЦВК ще не оголосила, як розподіляться 105 мандатів у новому парламенті. Є припущення, що «Громадянський договір» отримає 72 мандати, блок «Айастан» — 27, блоку «Честь маю» — 6, пише Jam News.
Водночас блок «Айастан» («Вірменія»), який очолює другий президент Вірменії Роберт Кочарян, вважає спірними опубліковані результати дострокових парламентських виборів. Там вимагають вивчити порушення.
Як минули вибори?
Дострокові парламентські вибори відбулися у Вірменії 20 червня 2021 року. Голосування відбулося на понад 2000 дільницях, участь у виборах брали 22 партії та чотири політичні блоки.
Особливістю цих виборів було те, що громадяни не робили жодних відміток ручкою. Їм видавали по 26 бюлетенів, і в урну для голосування вони мали вкинути аркуш із партією, яку підтримують. Інші бюлетені утилізують, пише «Кавказский Узел».
Біля виборчої дільниці в селі Азаташен (Араратська область) сталася стрілянина. За даними поліції, конфлікт відбувся між представниками партій «Квітуча Вірменія» та «Підйом». Крім того, невідомі обстріляли автомобіль керівника передвиборчого блоку «Блок демократів "Ширинян-Бабаджанян"» Армана Бабаджаняна.
Чи були порушення на виборах?
Генеральна прокуратура Вірменії порушила шість кримінальних справ за фактом порушень на дострокових парламентських виборах. За даними відомства, правоохоронці зареєстрували 319 повідомлень про можливі порушення під час голосування. Більшість стосуються перешкоджання здійсненню виборчих прав, подвійного голосування чи підкупу.
«Кавказский Узел» пише, що поліція зафіксувала 47 порушень на позачергових виборах у Вірменії: 41 з них був пов'язаний із процесом голосування, 4 — з підкупом виборців. Представники деяких політичних сил також поскаржилися на підкуп виборців, повторне голосування і відключення електрики.
Політична криза у Вірменії
З листопада 2020 року у Вірменії тривали акції опозиції, яка вимагала відставки Пашиняна. Його звинувачують у поразці на війні в Нагірному Карабаху, що тривала із серпня по листопад 2020-го. За її підсумками Вірменії довелося підписати мирну угоду на вигідних Азербайджану умовах.
Зокрема, Єреван віддав Баку фактично весь так званий пояс безпеки — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни. Крім припинення вогню, країни домовилися, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.
Також політичне загострення сталося 25 лютого, коли відставки Пашиняна зажадали Збройні сили Вірменії. Сталося це після того, як звільнили першого заступника начальника Генштабу Збройних сил Вірменії Тирана Хачатряна — той раніше розкритикував слова прем'єра про неефективність російських ракетних комплексів «Іскандер».
Пашинян у відповідь заявив про спробу військового перевороту в країні й подав президенту клопотання про звільнення начальника Генштабу.
Зрештою 20 квітня Пашинян оголосив про свою відставку. Це сталося після досягнення домовленості з опозицією щодо проведення дочасних виборів. Водночас він залишатиметься на посаді виконувача обов'язків прем'єр-міністра до формування нового уряду після виборів.