«Патріоти» і трансформатори для України: МЗС розповіло про теми міністерських зустрічей НАТО та ОБСЄ
Ключовими темами заходів НАТО, ОБСЄ та «Великої сімки» в Румунії та Польщі будуть питання постачання Україні систем ППО й відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури.
Про це розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
У межах зустрічей із міністрами закордонних справ НАТО та ОБСЄ українська сторона планує обговорювати конкретні дати й обсяги постачання обладнання та комплектовання для забезпечення енергетичних потреб.
«На засіданнях у Бухаресті та Лодзі в мене будуть два ключових меседжі: "Патріоти" і трансформатори. Час розмов минув. Поки хтось розмірковує, який генератор поставити і яким шляхом, українці мерзнуть без електрики, опалення і води через ракетні удари рф», — сказав Кулеба.
Він також закликав міжнародних партнерів збільшувати потужності для виготовлення зброї, щоб Україна мала достатньо засобів для ефективної контрбатарейної боротьби. За словами міністра, проводяться переговори про виробництво зброї та боєприпасів для України на території НАТО, а також про спільне виробництво і ремонт зброї на базі українських оборонних підприємств.
Навіщо Україні системи Patriot?
Patriot — це американський зенітно-ракетний комплекс, який застосовують для забезпечення протиповітряної оборони на середніх і великих висотах. Голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав розмістити в Україні Patriot ще у квітні 2021 року, коли росія тільки починала стягувати війська до українського кордону.
Німеччина запропонувала Польщі ці системи, щоб допомогти захистити свій повітряний простір після того, як на польському прикордонні впала ракета й убила двох людей.
Варшава натомість запропонувала передати ЗРК Patriot Україні, щоб встановити їх на західному кордоні. Але міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт заявила, що ці комплекси призначені для використання на території НАТО. Вона заявила, що будь-яке використання цих систем за межами території НАТО потребуватиме попереднього обговорення з Альянсом та союзниками.
Після цього генсек НАТО Єнс Столтенберг спростував слова Ламбрехт і пояснив, що передання Україні систем ППО Patriot не потребує схвалення Альянсу.
Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат вважає, що передання Україні систем Patriot є політичним питанням, однак у разі їх постачання українські військові за кілька тижнів могли б опанувати їх.