Переговори з росією після трагедії в Бучі будуть викликом, але треба знаходити можливості — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський вважає, що навіть можливість переговорів із росією (не кажучи вже про зміст цих переговорів) після трагедії в Бучі буде викликом.

Про це він сказав в інтерв'ю українським журналістам, яке показали у межах всеукраїнського телемарафону.

«Усі ми, і я зокрема, будемо сприймати навіть можливість перемовин як виклик. Виклик внутрішній насамперед, свій, людський. Потім, коли береш себе в руки (а це доводиться робити), я думаю, що в мене немає іншого вибору, буде інший виклик всередині держави, тому що всі розуміють: тому, що вони зробили, пробачення немає. Кожна така трагедія, кожна така Буча битиме тебе по руках щодо тих чи інших переговорів. Але треба знаходити можливості для таких кроків», — заявив Зеленський.

Він додав, що хоче, аби позиція України на переговорах була міцнішою.

«Просто сказати: давайте ні про що сьогодні не говоритимемо — найлегша позиція. Найскладніше ж говорити, що вони зробили, визнати їх ворогом і разом із цим знайти можливість зустрічатися, і на цій зустрічі знайти вихід та не втратити своєї території», — сказав Зеленський. Водночас він допускає. що особистої зустрічі з Путіним може й не бути.

Найголовнішим питанням на переговорах президент вважає питання гарантій безпеки України — коло країн-гарантів і розуміння того, що саме вони готові запропонувати.

Про що раніше домовились делегації у Стамбулі?

Українська делегація передала російський своє бачення міжнародного документа, що зафіксує гарантії безпеки для України. Ключова вимога — гарантії безпеки України мають бути аналогічні 5-й статті НАТО. Тобто якщо хто-небудь нападе на Україну, гаранти мають упродовж 3 днів провести консультації та забезпечити необхідну допомогу: надати озброєння, ввести свої війська та закрити небо.

Цей договір може стати дипломатичним варіантом закінчення війни. Якщо сторони підтримають такий документ, то це означатиме припинення війни. Далі процедура така: відведення військ, проведення референдуму в Україні, ратифікація договору гарантами безпеки та Україною.