Переміщення російських військ від Маріуполя та відповідь Байдена на газовий шантаж рф: головне за ніч 29 квітня
Значна частина російсько—окупаційних військ відходить від Маріуполя. Президент США Джо Байден відповів на припинення росією постачань газу до Польщі та Болгарії. Зібрали головні новини за ніч проти 29 квітня.
Переміщення російських військ від Маріуполя
У Пентагоні заявили, що значна частина російсько-окупаційних військ почала відходити з району Маріуполя і рухатися на північний захід, у бік Запорізької області.
«Це не означає, що Маріуполь під їхнім [російським] контролем — вони продовжують завдавати ударів по місту. Вони б цього не робили, якби контролювали місто», — зазначив високопосадовець Пентагону.
Німеччина згодна на нафтове ембарго
Німеччина змінила рішення і тепер готова підтримати ініціативу Європейського Союзу щодо запровадження ембарго на імпорт нафти з росії — за умови, що Берлін отримає достатньо часу для забезпечення альтернативних поставок. Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на німецьких урядовців.
За словами джерел WSJ, такі зміни політики Німеччини збільшують імовірність того, що країни ЄС домовляться про поетапне ембарго на російську нафту — рішення можливе вже наступного тижня. Для ухвалення заборони її мають схвалити всі 27 урядів ЄС.
Стан справ на «Азовсталі»
Під завалами військового шпиталю на заводі «Азовсталь» у Маріуполі, який російські окупанти 28 квітня атакували авіабомбами, загинув щонайменше один український військовий, ще майже 100 поранених бійців отримали повторні контузії.
Унаслідок обстрілу частина приміщення обвалилася — зокрема, завалило операційну, заручниками стали понад 500 поранених та лікарів. В «Азові» наголошують, що обстріл був цілеспрямований: ворог цілив саме у польовий шпиталь, і одразу після авіабомбардувань почалися обстріли з корабельної артилерії.
Деталі обстрілу Києва
Стали відомі деталі обстрілу Києва ввечері 28 квітня: за попередньою інформацією, унаслідок влучання у житловий 25-поверховий будинок у Шевченківському районі постраждали 10 людей. Обстріл частково зруйнував будинок, пошкоджено 1-й та 2-й поверхи.
За словами Володимира Зеленського, російські ракети прилетіли в столицю одразу після того, як там закінчилися перемовини з генеральним секретарем ООН Антоніо Гутеррешем.
Відповідь Байдена на газовий шантаж
Президент США Джо Байден відповів на припинення росією постачань газу до Польщі та Болгарії: «Скажу чітко: ми не дозволимо росії залякуваннями чи шантажем уникнути санкцій. І ми не дозволимо їй використовувати свою нафту, щоб уникнути наслідків агресії».
Байден наголосив, що США працюють спільно з іншими країнами, зокрема Південною Кореєю, Японією та Катаром, щоб допомогти європейським союзникам, яким рф погрожує газовим шантажем, задовольнити потреби в енергоносіях в інші способи.
Плани кремля утворити «Южную Русь»
У кремлі розглядають сценарій створення на тимчасово захоплених українських територіях квазіутворення під назвою «Южная Русь». Про це йдеться в перехопленому документі, який оприлюднили «Схеми». Схоже, розробило такий сценарій 16 квітня керівництво панівної в рф партії «Єдина росія».
У документі заявляють, що Україна після повалення «законно обраного президента» у 2014 році «втратила легітимність в межах УРСР», а так звана «Южная Русь» — нібито «спадкоємиця Запорізької Січі — Тараса Бульби» (який насправді є вигаданим персонажем Миколи Гоголя). З-поміж іншого, українську мову там називають «наречием».
Військові навчання у Східній Європі
Велика Британія відправить до Східної Європи близько 8 тисяч солдатів на посилені військові навчання. До британців приєднаються десятки тисяч військовослужбовців з НАТО та Альянсу об’єднаних експедиційних сил. Це стане одним із найбільших розгортань з часів Холодної війни.
У Міноборони Великої Британії заявили, що навчання спланували давно, однак їх вирішили розширити у відповідь на російське вторгнення в Україну.
Виплати українцям від ООН
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що його організація готова виплачувати готівкову допомогу українцям. Це має відбуватися у координації з урядом України.
За словами Гутерреша, до кінця травня ООН виплати можуть отримати 1,3 мільйона українців, а до кінця серпня — вже два мільйони. Втім, скільки саме отримуватимуть люди, посадовець не уточнив.