Збільшення витрат на оборону і боротьба з нелегальною міграцією – п’ять тез першої промови Трампа в Конгресі
Президент США Дональд Трамп прочитав першу промову в Конгресі у ніч із 28 лютого на 1 березня 2017 року. Перед спільною сесією Палати представників і Сенату американський президент виступає щорічно. Та у перший рік каденції промова не має характеру звітності. Натомість вона виділяє програму глави Білого дому. Громадське виділяє ключові тези наразі найбільш стриманої та обережної промови Трампа.
Президент США Дональд Трамп прочитав першу промову в Конгресі в ніч із 28 лютого на 1 березня 2017 року. Перед спільною сесією Палати представників і Сенату американський президент виступає щорічно. Та в перший рік каденції промова не має характеру звітності. Натомість вона визначає програму глави Білого дому. Громадське виділяє ключові тези наразі найстриманішої та найобережнішої промови Трампа.
Підсумки першого місяця роботи
Президент Трамп назвав перший місяць своєї каденції «початком нового розділу для американської держави». На підтвердження глава Білого дому перерахував низку досягнень, здобутих після інавгурації 20 січня 2017 року.
Зокрема, президент виділив вихід США із умови про Транстихоокеанське партнерство, скорочення регуляцій бізнесу і відновлення роботи суперечливих нафтогонів Keystone XL і Dakota Access. До своїх здобутків Трамп зарахував і перемовини з провідними американськими корпораціями. General Motors, Ford, Fiat-Chrysler, Walmart та інші лідери ринку, за його словами, пообіцяли інвестувати економіку США мільярди доларів і створити десятки тисяч робочих місць.
Втім, рішення представників автомобільної промисловості та роздрібної торгівлі не були прямим наслідком перемовин із адміністрацією Трампа. Так, концерн Fiat-Chrysler анонсував рішення інвестувати в американські заводи понад 5 мільярдів доларів у вересні 2015 року, задовго до початку каденції Трампа відповідні обіцянки зробили і GM та Walmart.
Суперечливі меседжі в зовнішній політиці
«Кожне покоління американських громадян отримує у спадок смолоскип із правди, свободи і справедливості, – зазначив на початку промови Дональд Трамп. – Нині цей смолоскип у наших руках, і ми освітимо ним увесь світ».
45-й президент США пообіцяв, що союзники його країни незабаром побачать, що Америка знову готова вести за собою партнерів. Окрім цього, Трамп підтвердив вірність Сполучених Штатів Північноатлантичному договорові – і привітав реакцію членів НАТО на його вимогу збільшити витрати на оборонну галузь.
Проте ці меседжі виявилися контрастними до кількох інших заяв Трампа. «Моє завдання – не представляти світ, моїм завданням є представляти США», – підкреслив господар Овального кабінету. Крім того, президент висловив занепокоєння, що на допомогу країнам Близького Сходу Сполучені Штати витрачають значно більше коштів, ніж на внутрішню інфраструктуру. Таким чином, він підтвердив намір дотримуватися передвиборчої обіцянки – пріоритету внутрішньої політики.
Водночас республіканець висловив бажання формувати нові альянси і «знаходити нових друзів». Окремі країни не називалися, та під час передвиборчої кампанії і в перші тижні каденції Трамп неодноразово стверджував, що хотів би знайти спільну мову з Росією.
Збільшення витрат на оборонну галузь
Частково Трамп згадав і про свою першу пропозицію державного бюджету. Акцент 70-річний мільярдер зробив на збільшення витрат на оборону. «Для того, щоб вберегти Сполучені Штати, американські військові повинні отримати інструменти, необхідні для запобігання і – за потреби – участі та перемоги у війні», – наголосив Трамп.
На підтвердження своїх слів, президент США висловив подяку присутній під час промови вдові морського піхотинця Вільяма Оуенса. Американець загинув наприкінці січня 2017 під час виконання спецоперації в Ємені. (Залучення почесних гостей – один із традиційних елементів виступу в Конгресі.)
Пропозицію в 54 мільярди доларів представник Республіканської партії назвав збільшенням видатків на оборону, що є одним із найдорожчих в історії. За інформацією в американській пресі, покриє витрати скорочення фінансування інших галузей. Зокрема, йдеться про зменшення витрат на Державний департамент і гуманітарну допомогу іншим країнам. Згідно з джерелами американської редакції The Guardian, скорочення можуть сягнути 30% фінансування Держдепу.
Рішення спричинило бурхливу дискусію, його розкритикували представники військової галузі. Понад 120 відставних генералів, включно з колишнім директором ЦРУ Девідом Петреусом, напередодні підписали звернення до Конгресу з проханням не скорочувати витрати на дипломатичні представництва і допомогу партнерам США.
Як приклад військові навели слова ще одного генерала у відставці, чинного міністра оборони Сполучених Штатів Джеймса Меттіса: «Більше зброї доводиться купувати тоді, якщо Держдеп не фінансується повною мірою».
Посилення антиміграційних ініціатив
Чи не найбільше уваги під час промови Трамп приділив антиміграційним ініціативам, які за перший місяць його роботи викликали масові протести. Однак глава Білого дому наполіг, що Сполучені Штати повинні продовжувати боротьбу з нелегальною міграцією.
На підтвердження своїх слів республіканець запросив до Конгресу родичів чотирьох громадян США, що стали жертвами нелегальних мігрантів. «Американський уряд підвів своїх громадян», – заявив Трамп.
Виправити ситуацію він запропонував завдяки посиленню кордонів, закладання фундаменту стіни на кордоні з Мексикою і створенню нової урядової структури, що піклуватиметься про жертв нелегальних мігрантів. Останній анонс представники Демократичної партії в Конгресі зустріли свистом.
Одразу після закінчення промови з’явилася інформація про те, що адміністрація Трампа виключить Ірак із списку семи країн, громадянам яких було заборонено в’їзд до США.
Засудження злочинів на ґрунті ненависті
Перша промова Трампа в Конгресі стала визначальною ще через одну причину. Засудивши на початку виступу нещодавні спалахи антисемітської риторики і вбивство мігранта з Індії у штаті Канзас, 45-й президент США вперше рішуче засудив злочини на ґрунті ненависті.
Після здобуття Трампом перемоги на президентських виборах у Сполучених Штатах зафіксували значне збільшення кількості подібних злочинів. Під час виборчих перегонів республіканця підтримала низка ультраправих організацій, а також Ку-клукс-клан. Раніше Трампа критикували за уникнення згадки про геноцид євреїв під час дня шанування жертв Голокосту.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram