Під посольством Білорусі в Києві організували акцію пам'яті активіста Шишова (ФОТО, ВІДЕО)
Під посольством Білорусі в Києві організували акцію пам'яті голови громадської організації «Білоруський дім в Україні» Віталія Шишова, якого 3 серпня знайшли повішеним.
Акцію пам'яті Шишова організував «Білоруський дім в Україні». До неї долучилися десятки людей, учасники заходу принесли фотографії загиблого активіста, квіти та лампадки.
Деякі учасники акції прийшли з біло-червоною символікою, люди скандували «Жыве Беларусь» та «Герої не вмирають». Під посольством запалили фаєри.
Знайомий Віталія Олександр на акції розповів нам, що разом з ним фактично втік з Білорусі.
«Щодо погроз він часто віджартовувався. Оскільки багатьом з нас надходили погрози. Втім він помічав, що за ним слідкують, він сам розповідав, що їздив бус за ним дивний», — розповів він.
Також Олександр наголосив, що не вірить у версію про самогубство: «У нас складне життя, довелося бігти, фактично все там залишити, продати. Було набагато-набагато складніше і це його не вибивало. Тому я не можу уявити, щоб могло це зробити».
Координатор Руху солідарності з білорусами «Разом» Олена Талстая розповіла нам, що вони переконані, що Віталія Шишова вбили.
«Поліція розглядає усі версії ㅡ це їхня робота. Але ми не можемо говорити ні про яке самогубство. Оскільки Віталій був увесь в планах: і щодо недільної акції, і щодо вересневих подій ㅡ річниці тих кривавих подій у Білорусі. Я сподіваюсь, що правоохоронці знайдуть замовників і виконавців вбивства, але ми однозначно переконані, що КДБ Білорусі та ФСБ РФ є терористичними організаціями», — зазначила Олена Талстая.
У заході взяла участь дівчина Шишова Божена Жолудь. Вона закликала активістів та протестувальників об'єднатися проти режиму самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
«Я вас усіх прошу: перестаньте ходити з квітами, плакатами. Мирним протестом ми нічого не вирішимо. Вчора це сталося з Віталіком ㅡ завтра станеться з вами. А їм все одно», ㅡ заявила дівчина.
Друг та колега Віталія Шишова Юрій Щучко нам у коментарі розповів про те, що загиблий напередодні говорив йому про відчуття небезпеки та передчуття чогось трагічного.
«Він казав, щоб у разі чого я придивився за Боженою (Божена Жолудь, дівчина Шишова — ред.). Казав, що є певні передчуття. Але не йшлося про суїцид», — сказав Щучко.
На його думку, смерть Віталія — це показове вбивство, яке організоване спецслужбами РФ чи Білорусі.
«Або за підтримки РФ, або це окремо. Віталік мені казав, що була інформація про те, що заїхали представники Служби спеціальних операцій і працюють по нам та інших», — розповів Щучко. Водночас він також наголосив на тому, що українські спецслужби їх попереджали про те, що по них можуть працювати.
Колишній «азовець» та представник «Національного корпусу» Сергій Коротких нам зазначив, що Віталію він допомагав влаштуватися в Україні і той прописаний у нього.
«Мене з ним пов'язував інтерес до того, що відбувається в Білорусі, змінити те, що там відбувається і посадити Лукашенка. А тепер бажання посадити Лукашенка, а наразі і повісити — ще більше», — сказав Коротких.
Також він наголосив на тому, що схиляється до версії вбивства: «Віталік не займався бізнесом, у нього не було конфліктів, він мав хороший характер. Тому версія може бути самогубство (в яку особисто я не вірю), або вбивство. Мотив на його вбивство мав Лукашенко».
Коротких також зазначив, що ідея створення БДУ була його і він на перших етапах допомагав їм. Окрім цього, він наголосив на тому, що ще взимку на акціях білорусів він помічав ймовірних представників спецслужб.
«Коли тут біля посольства були цілодобові пікети, то я особисто бачив людей, які ходили та моніторили ситуацію. Чи це були українські спецслужби, чи іноземні (ті ж білоруські), але це питання їх дуже напружувало. Якщо це наші спецслужби, то чому вони упустили питання з Віталіком, якщо іноземні, тоді теж до наших питання — чому дозволяють на території нашої країни працювати», — сказав Коротких.
На акції також була присутня головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва. Вона наголосила, що прийшла сюди на знак солідарності з білорусами, а також через те, що їхнього колегу було вбито.
«5 років тому було вбито Павла Шеремета і його вбивці досі не знайдені. Зважаючи на все, що відбувається у Білорусі в останній рік, зважаючи на аудіозаписи, зважаючи на те, що сьогодні сталося з Віталієм, я розумію, що скоріш за все до цього причетні білоруські спецслужби», — сказала Севгіль.
Також вона наголосила, що наша держава має робити більше для захисту таких білорусів.
«Має бути державна програма підтримки білорусів, як це роблять інші країни — Польща, Литва. Дуже хочеться, щоб люди, які тут опинилися через те, що в їх країні такий режим, могли почуватися тут безпечно», — додала Севгіль Мусаєва.
Що передувало?
Голова громадської організації «Білоруський дім в Україні» (БДУ) Віталій Шишов зник безвісти 2 серпня. В організації припускали, що хлопець міг вийти на пробіжку (у його помешканні не знайшли спортивних речей) і не повернувся.
Зазначалося, що з його номера зробили кілька дзвінків, які одразу скидали. Однак зв'язатися з чоловіком не вдалося. На місці, де Шишов завжди бігав, його не виявили. Поліція тоді розпочала його пошуки, і зранку 3 серпня повідомили, що чоловіка знайшли повішеним у парку, неподалік його помешкання у Києві.
Кримінальне провадження відкрили за ст. 115 Кримінального кодексу — умисне вбивство.
У «Білоруському домі в Україні» у самогубство не вірять, вважають смерть Шишова — це операція з ліквідації. Детальніше про реакцію на смерть голови БДУ читайте тут.