Підсумувати все. Як ставити цілі на новий рік і аналізувати прожитий, щоб не розчаруватися
Цілі на рік найліпше записувати, але після цього їх не варто спалювати, викидати попіл у келих із шампанським і випивати. Це точно не наблизить вас до їхнього втілення. А от підбиття підсумків попереднього року, аналіз того, чого вдалося (або ні) досягти, і реалістичний план з послідовними кроками на наступний рік — навпаки зроблять вас ближчими до мети.
Як підсумувати рік, що минає, спланувати прийдешній і зробити це для себе, а не для схвалення у соціальних мережах — розбиралися разом з психологинею Мартою Приріз і тренеркою з розвитку емоційного інтелекту Іриною Юськовою.
Коли найкраще підбивати підсумки року
Робити це саме напередодні Нового року — необов’язково. Але за загальною традицією більшість людей все ж підбивають підсумки саме в цей період.
Психологи радять провести аналіз року незадовго до свого дня народження, або взагалі раз у три місяці, зі зміною сезону.
«Нам важливе відчуття завершеності, відчуття виміру власних досягнень і успіхів для того, щоб рухатися далі й мотивувати себе, — каже психологиня Марта Приріз. — Це дозволить зрозуміти, наскільки ті цілі, яких людина вже досягла, є ціннісно її чи, можливо, насправді вони нав’язані суспільством».
Ірина Юськова зазначає, що підбиття підсумків — це важливий етап перед тим, як ставити цілі на наступний рік.
«Той, хто коректно проводить аналіз і чесно дивиться на свій досвід, реалістичніше планує наступний рік. І ставить собі реальні цілі. Аналіз дає нам можливість зрозуміти, познайомитися з собою, подивитися чесно собі в обличчя», — каже фахівчиня.
Як ліпше підбити підсумки
Ірина Юськова радить брати для аналізу ті сфери життя, які важливі та цінні саме для вас.
«Наприклад, для мене важливо проаналізувати власне оточення. Переглядати свої навички й ті, які притаманні людям, що навколо мене. Які фільми, книги я дивилася і що мені це дало? Можливо, це була марна трата часу? Коли ж я бачу взаємозв’язки — що знайомство з певною людиною або прочитання книги зробили мене ліпшою, тоді розумію: наступного року таких взаємодій має бути більше».
Щоб проаналізувати свій рік, не варто шукати спеціальні запитання. Вони мають бути про емоції, які переважали протягом року. Якщо часто виникало роздратування, тоді слід себе запитати: «А що я зробив/ла, щоб змінити цю емоцію на іншу?».
Марта Приріз для підбиття підсумків радить техніку «Колесо балансу». На ньому слід намалювати сфери свого життя і позначити від 0 до 10, наскільки вони були присутні в житті протягом року.
«Людина дивиться, яка зі сфер провисає, де потрібно допрацювати, які кроки вона для цього може зробити?», — каже психологиня.
Також слід поставити собі запитання: «Як я про себе турбувалася цього року? Що мені було важливим? Якою людиною я була? Хто був моєю підтримкою? На які свої якості та вміння я могла покластися у складних ситуаціях?»
«Тобто підсумки року — це не лише про тверді досягнення. Це може бути про внутрішні зміни, про певні речі, які людина пропрацювала всередині себе. Ввімкнула більше психологічної стійкості, стресостійкості, розвинула емоційну грамотність», — каже психологиня.
Чи варто переглядати цілі попереднього року перед планами на наступний
Ірина Юськова пропонує починати з так званої чистки, а не одразу з переглядання цілей попереднього року.
«Спершу людина наводить лад у домі, гардеробі, чистить свою фотогалерею на телефоні. І це вже пробуджує розуміння, що було в цьому році, чого вдалося набути. Така чистка ліпше показує, що відбулося, ніж коли людина погляне на свої плани і зрозуміє, як багато вона хотіла, але не зробила».
Фахівчиня радить зважати на задоволеність життям і собою, а не на факт того, чи все з переліку вдалося втілити. Лише після аналізу подій року варто переглянути список тих цілей, які ви ставили собі.
«Якщо без чистки одразу перейти до аналізу “що я планувала — що відбулося”, тоді можна вбити чесний діалог з собою. Наприклад, на цей рік людина обрала собі пріоритетною сферою життя — сім'ю. Але водночас вона мала багато можливостей для професійної реалізації. І всі свої задуми й плани, що стосувалися сім’ї, не втілила. Але в професії людина досягла таких результатів, що назвати цей рік невдалим просто неможливо».
Також фахівчиня рекомендує робити аналіз й попередніх 10 років: «Це дозволить простежити глибокі взаємозв’язки, стати менш критичними до себе, почати по-філософськи планувати й розуміти, що стратегія важливіша, ніж тактика».
Марта Приріз також зазначає, що пріоритети й цілі протягом року можуть змінюватися, і, як наслідок, ті цілі, що людина ставила собі на початку року, також трансформуються.
«Звірятися з цілями необов’язково. Але було б добре переглянути, чого ви досягли протягом року, наскільки це важливо, значимо для вас, наскільки ви відчуваєте, що рухаєтеся у своєму напрямі», — каже психологиня.
Якими мають бути цілі на рік
Цілі мають бути такими, щоб їх хотілося реалізовувати, побудованими на ваших цінностях, зазначає Марта Приріз.
«Коли у нас є цінності, ми вдаємося до певних дій, які приводять до емоцій, думок. Завдяки цьому ми отримуємо відчуття сенсу, того, що живемо власне життя. Тому важливо перед постановкою будь-якої цілі запитати себе: чому мені це важливо? І що такого відбуватиметься, якщо ця ціль здійсниться?.
Ціль має бути справді важливою для людини, яка її ставить, зауважує психологиня. Слід відкинути очікування соціуму, батьків, партнерів, а орієнтуватися лише на те, що важливо саме вам. Тоді шансів на те, що вам вдасться її втілити, значно побільшає.
Цілі можуть бути матеріальними і нематеріальними. Однаково важливо взяти собі за мету змінити роботу на краще, як і навчитися казати «Ні» людям.
Перед тим, як ставити ціль, важливо також запитати себе: «У якому періоді свого життя я перебуваю? Що відбувається зі мною зараз? Скільки в мене є можливостей: фінансових, емоційних, часових, щоб ставити собі певні цілі?»
«Слід бути реалістичними, коли ми ставимо собі такі запитання. Тож спершу варто подивитися на контекст свого життя і тоді вибрати кількість сфер, пріоритетних для вас наступного року. Зазвичай люди обирають ті, які в них провисають з минулих років. Хтось може зосередитися на одній, хтось — на п’яти. Важливо запитати себе: скільки цілей я точно зможу потягнути наступного року?» — каже Марта Приріз.
Як втілити задумане
Ірина Юськова зазначає, що ліпше обирати для себе один пріоритет і навколо нього будувати цілі.
«Так фокус звузиться і стане реальнішим для втілення. Є категорія людей, які ставлять завищену планку. Вони, ще плануючи, розуміють, що зроблять лише половину з переліку. Це самообман. Краще чесно собі зізнаватися і брати посильну висоту. Що чіткіше звучить завдання, поставлене перед собою, то ясніше мозок помічає можливості для її реалізації», — розповідає фахівчиня.
Психологиня Марта Приріз також рекомендує ставити досяжні цілі й розуміти, що на їхнє втілення потрібен час. Слід прописати підкроки, подумати, хто або що може допомогти їх реалізувати, які необхідні ресурси.
«Коли ми прописали певну ціль, слід ще зазначити, які кроки для цієї цілі можна зробити протягом наступних 2-3 тижнів, максимум — місяця. Тоді більше шансів, що людина обере щось точкове. Справді те, що вона почне робити», — каже Марта Приріз.
Як діяти, якщо не вдалося втілити заплановане
По-перше, слід переглянути, чи справді ця ціль вам досі важлива. Можливо, ви вже інша людина і перебуваєте в тому періоді життя, де для вас її досягнення — неактуальне, зауважує психологиня.
«Якщо ж це не так, тоді слід переглянути, як можна досягнути цієї цілі і кого або що можна до цього долучити. Доволі часто люди допускають помилку, коли ставлять собі велику мету, але не прописують кроки для її досягнення», — каже фахівчиня.
Тож важливо рухатися перебіжками від одного кроку до іншого та чітко продумувати, що потенційно може зробити вас на 30% ближчим до цілі. Згодом — на 60% і на 100%.
«Якщо якусь ціль вам не вдалося втілити, важливо розібратися і прописати, що такого хорошого відбудеться, якщо ви її досягнете. Чим для вас є ця ціль, чому вона для вас важлива? — каже Марта Приріз. — І не варто недооцінювати значення тижня або місяця, тому що за цей час можна зробити маленькі, але важливі кроки, які наблизять вас до мети».