Підвищення інфляції є виправданим: Мінекономіки закликає НБУ сильніше знижувати облікову ставку
У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства закликали Нацбанк суттєвіше знизити рівень облікової ставки, що може призвести до пришвидшення темпів зростання цін в Україні.
Про це повідомив міністр розвитку економіки Тимофій Милованов.
Міністр зазначив, що інфляція за підсумками 2019 року зменшилася нижче цілі Нацбанку — до 4,1% проти цілі у 5%.
«Це ще раз підтверджує мою позицію, що я виклав кілька тижнів тому — на сьогодні монетарна політика НБУ за жорстка, потрібна корекція в сторону зменшення облікової ставки», — повідомив Милованов.
Урядовець зазначив, що такий крок Нацбанку вплине на курс валют, а також на інфляцію, пришвидшивши її.
«Зазвичай певна девальвація (падіння курсу гривні — ред.) має негативні наслідки для споживачів. Тут ситуація інша. Ми вже нижче цілі по інфляції і тому певне підвищення інфляції є виправданим», — зазначив міністр.
Напередодні у Нацбанку повідомили, що готові знизити облікову ставку до 8% вже у 2020 році, хоча раніше очікували на її зниження до такого рівня не раніше 2021 року.
Наразі облікова ставка в Україні складає 13,5%. Наступне засідання монетарного комітету Нацбанку, на якому мають ухвалити рішення щодо облікової ставки, очікується наприкінці січня 2020 року.
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.